به گزارش افکارنیوز، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه مشکلات اصلی اقتصاد ایران در شرایط کنونی ناشی از سوء مدیریت و ساختارهای نادرست اقتصادی گذشته است گفت: اینکه صرفا به دنبال کاهش تحریم ها در جهت بهبود متغیرهای اقتصادی باشیم انتخابی کاملا اشتباه است و باید به زودی این رویه اصلاح شود.

آیا تحریم ها عامل بدبختی اقتصاد ایران است؟/هر آنچه تحریمها بر اقتصاد ایران اثر گذاشتند/

مرتضی عزتی توضیح داد: معتقد به این تلقی نیستم که تمام مشکلات اقتصادی کشور منتج از تحریم ها است.

آیا تحریم ها عامل بدبختی اقتصاد ایران است؟ / هر آنچه تحریمها بر اقتصاد ایران اثر گذاشتند /

وی ادامه داد: متاسفانه این نتیجه گیری نادرست و کاملا اشتباه از دولت قبل به ارثمانده است و اکنون این تلقی در میان دولتمردان فعلی نیز مشاهده می شود که باید اذعان کرد این یک افت بسیار بزرگ برای فضای سیاسی – اقتصادی کشور محسوب میشود.

رئیس سابق پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس در ادامه در پاسخ به کسانی که معتقدند تحریمهای خارجی و فشارهای بین المللی، تنها چالش اقتصادی کشور محسوب می شود و تا هنگامی که تحریمها کاهش نیابد مشکلات اقتصادی کشور نیز تنزل نخواهد یافت با طرح این سوال گفت: " مگر قبل از تحریم ها، اقتصاد ایران با مشکلات بزرگی مانند تورم بالا، کاهش رشد اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری مواجه نبودیم؟! "

وی ادامه داد: تحریمها تنها عیب های ما را عیان کرد و نشان داد ما در کجاها با مشکلات و چالش های بزرگ مواجه هستیم. بالاخره اگر تحریمها هم نبود این مشکلات به زودی آشکار میشد و لذا شاید رفع این چالش ها با عیان شدن آن در شرایط کنونی به نفع ما بوده است.

وی در ادامه درباره یک ویژگی های یک اقتصاد مقاوم و غیر تکانه پذیر گفت: نخستین راه حرکت در مسر یک اقتصاد بدون نفت است که باید در این راه تلاش های گسترده ای صورت گیرد. وی درباره عملکرد دولت فعلی در مسیر حرکت به سمت یک اقتصاد مقاوم نیز گفت: من تاکنون چنین برنامه ای از این دولت برای حرکت در این مسیر ندیدم.

آیا تحریم ها عامل بدبختی اقتصاد ایران است؟/هر آنچه تحریمها بر اقتصاد ایران اثر گذاشتند/

آیا تحریم ها عامل بدبختی اقتصاد ایران است؟ / هر آنچه تحریمها بر اقتصاد ایران اثر گذاشتند /


عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در پاسخ به این سوال که عملکرد اقتصادی دولتهای پس از جنگ تحمیلی را چگونه تحلیل میکنید؟ توضیح داد: اگر درآمدهای نفتی سال های گذشته در بخش مولد اقتصاد سرمایه گذاری می شد، رشد اقتصادی کشور اکنون به طور میانگین سالانه به ۱۵ درصد می رسید که همین مسئله نشان دهنده عملکرد نامطلوب دولتهای پس از جنگ را نشان میدهند.

رئیس سابق پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر این موضوع که بایستی ساختارهای اقتصادی کشور تغییر کند، تصریح کرد: یکی از اصلاحات اساسی که به زودی باید تغییراتی در آن صورت گیرد هزینه های دولت است.

وی با اشاره به بودجه دولت در سال ۱۳۹۳ گفت: بودجه باید به گونه ای تدوین میشد که دولت نتواند هر تصمیمی را اتخاذ کند.

عزتی گفت: تصمیمات دولت باید بر مبنای علم بوده و همچنین در قبال آن پاسخگو باشد . وی تاکید کرد: اگر در تهیه ساز و کار لازم جهت اتخاذ تصمیمات ، عالمانه و پاسخگویی جز الویتهای اصلی دولت باشد در این باره به راحتی می توان علاوه بر ایجاد شفافیت ، زمینه فساد و رانت را از بین ببرد.