به گزارش افکارنیوز، قاسم نوده فراهانی رییس اتاق اصناف کشور، گفت: در مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها بر آن شدیم تا با راه‌اندازی دیده‌بان بازار میزان کنترل‌ها و بازرسی‌های کیفی اصناف کشور بیش از گذشته شود.

وی افزود: برای اینکه تجربه افزایش قیمت کلیه کالاها همانند زمان اجرای فاز نخست هدفمندی یارانه‌ها اتفاق نیفتد اقدام به شناسایی کالاهایی کردیم که نرخ آنها تحت تأثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس این کار کارشناسی که برای نخستین بار از سوی اصناف صورت گرفت اظهار داشت: پس از استخراج اطلاعات مربوط به اینکه چه کالاهایی تحت تأثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی قرار می‌گیرند؛ پیشنهادی را به دولت جهت اعطای مجوز برای بالا بردن قیمت این کالاها به صورت رسمی داده شد.

فراهانی با اشاره به اینکه ۸۰ هزار کالا در کشور وجود دارد که بخش قابل توجهی از این کالاها به هیچ وجه تحت تأثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی قرار نمی‌گیرد اظهار داشت: تنها بخش کوچکی از کالاهای تولیدی و خدماتی هستند که متأثر از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خواهند بود.

وی ادامه داد: راه‌اندازی دیده‌بان بازار بازوی توانمندی برای رصد بازار و ارائه گزارشات جامع و مانع از هر گونه تخلف، کم‌فروشی و گران فروشی می‌باشد.

رییس اتاق اصناف با بیان اینکه علاوه بر بازرسین فعلی کلیه صنوف اتحادیه‌ها در سراسر کشور، ۲ هزار بازرس جدید آموزش دیده به سیستم دیده‌بان بازار اضافه شده‌اند اظهار داشت: گزارشات کنترل و بازرسی‌های دیده‌بان بازار به صورت بازرسی شده به اتاق اصناف و سپس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اطلاع داده می‌شود.

رییس اتاق اصناف همچنین از مردم خواست از کنار تخلفات بی‌تفاوت عبور نکنند و مراتب را به شماره ۱۲۴ اطلاع دهند.

فراهانی با تأکید بر اینکه در کشور نه تنها با کمبود کالایی روبرو نیستیم اظهار داشت: در بسیاری از بخشها انباشتگی کالا وجود دارد و به همین خاطر و باتوجه به شرایط نباید اجازه دهیم عدهای سودجو به بهانه افزایش قیمت حاملهای انرژی اقدام به بالا بردن خودسرانه قیمتها در بازار کنند.