به گزارش افکارنیوز، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران، گفت: ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از یارانه‌ها انصراف دادند و ۷۳ میلیون نفر نیز برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند که بدین طریق بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان از محل انصراف مردم از یارانه به دولت تعلق می‌گیرد تا بتواند خدماتی را در قالب مرحله دوم هدفمندی انجام دهد.

وی افزود: در تبصره ۲۱ قانون هدفمندی دولت از دو محل اجازه استفاده از منابعی برای اجرای قانون هدفمندی را داشت

به گفته نوبخت، طبق قانون دولت ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت‌ها و افزایش برخی حامل‌ها می تواند درآمد کسب کند و بالغ بر ۱۱ هزار ۳۰۰ میلیارد تومان مجاز است که از بودجه برای اجرای فاز دوم هدفمندی برخوردار بشود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: همه وعده هایی که طبق توافق ژنو داده شده بود، انجام شده و اقساط پرداخت شده است؛ اینکه ما چگونه از آنها استفاده کنیم و اینکه آنها را نقدی وارد کنیم یا برای خرید کالاها استفاده کنیم، این قدرت انتخاب را داریم.

نوبخت ادامه داد: ما برای هر نوع کالای ضروری می‌توانیم از آن پول‌های آزاد شده طبق توافق ژنو، استفاده کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره برگزرای جشن زنانه در کاخ سعدآباد، گفت: عده‌ای منتظرند یک موضوع کوچک را بزرگ کنند و یک موضوع غیرواقعی را اطلاع رسانی کنند، در حالی که دولت مشغول ساماندهی وضعیت اجرای قانون هدفمندی و مذاکرات هسته‌ای است؛ ممکن است کارشان این باشد که این حرف‌ها را بزنند.

سخنگوی دولت درباره ادعای برخی رسانهها درخصوص بند ۳۵۰ اوین، تصریح کرد: رئیسجمهور طبق قانون اساسی و هیئت وزیران براساس وظایفشان، در هیچ یک از مواردی که حقوق شهروندان نایدیده گرفته شود، سکوت نخواهد کرد ولی یک وقت است این فعالیت با اعلام نظر انجام میشود و یک وقت هم با اعمال وظیفه پیگیری میشود. افرادی که زندانی هستند، حقوقی دارند و مجازات شوند، این هم قانونی است. این مسئله در حال گزارشگیری است و مطمئنا پس از دریافت اطلاعات کافی از سوی طرفین، این مسئله پیگیری خواهد شد.