به گزارش افکارنیوز، یکی از خصلت های جالب ایرانی ها، شوخ طبعی آنها و توانایی تولید محتوای طنز از رویدادهای جدی و حتی تلخ است. دل نگرانی ها و دغدغه های کاملا جدی مردم در خصوص سرانجام نرخ بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه ها هم پیش از هر چیز خود را در پیامک های شهروندان و طنزنگاره های شخصی در فضاهای مجازی سر در آورد: جدید ترین جمله عاشقانه: بنزین نگاهت رو برای قلبم سهمیه بندی نکن / جدیدترین نفرین؛ الهی سهمیه بنزینت نصف بشه! / اگه کسی بهت گفت: دوستت دارم، میمیرم برات، … زود باور نکن! اگه میخوایی امتحانش کنی، بهش بگو: " کارت سوختت رو میدی به من؟

این عباراتی که مثل همه شوخی‌های دیگر دست کم ۶۰ درصدش جدی است، حاکی از آن است که افزایش قیمت بنزین قبل از این که تاثیر مالی بر اقتصاد داشته باشد، جوی روانی را برجامعه حاکم کرده است که اگر چه در دقایقی خنده بر لب می‌نشاند اما گویی بیشتر وسیله‌ایست برای بیان نگرانی‌ها.

ظرف کمتر از دو روز دیگر قیمت بنزین تعیین می‌شود. از نگرانی حذف سهمیه و افزایش قیمت بنزین که بگذریم، گران شدن سایر کالاها بعد از افزایش نرخ بنزین، بیش از قیمت بنزین مردم را نگران کرده است.

دولت اعلام کرده که شیب افزایش قیمت ملایم است اما تجربه مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها ثابت کرده که حتی اگر قیمت بنزین اندکی بالا برود، نرخ دیگر اجناس، اوج می‌گیرد و کسی قادر به مهار آن نیست؛ شاید هم تجربه فاز اول دلیل خوبی باشد برای نگرانی.

البته اطلاع‌رسانی نامناسب دولت در روزهای اخیر، بازار شایعه و گمانه‌زنی در مورد نرخ بنزین را میان رسانه‌ها و مردم داغ کرد و در سایه همین اطلاع‌رسانی‌های کمرنگ و پشت‌بند آن نظارت اندک، قبل از آن که نرخ این فرآورده استراتژیک تعیین شود، تخلفات افزایش قیمت در برخی صنوف به وضوح احساس می‌شود؛ افزایشی که هر وقت نسبت به آن اعتراض شود، در جواب دلیلی جز بالا رفتن قیمت بنزین و اجرای فاز دوم هدفمندی در آینده نزدیک دریافت نمی‌شود.

خبرنگار، به میان مردم رفت تا این بار دغدغه‌های مردم شهر را در آستانه گران شدن بنزین جویا شود.

* پیوند بنزین و خرید جهیزیه


یک خانه دار در مورد دغدغه‌هایش بعد از گران شدن بنزین می‌گوید: " واقعا نمی‌دانم بالا رفتن قیمت بنزین چه ربطی به قیمت لوازم خانگی دارد! وقتی فهمیدم قرار بنزین گران بشود، در خرید جهیزیه دخترم عجله می‌کنم؛ چون وقتی فروشنده تردید دخترم را در انتخاب یخچال دید گفت: قیمت بنزین برود بالا ضرر نمی‌کنی. الان یک یخچال بخر اگر بعداً نظرت عوض شد، ۱.۵ میلیون بیشتر از قیمت خرید می‌دهم و خودم برش می‌دارم. با این شرایط نمی‌دانم می‌توانم تا قبل از افزایش قیمت بنزین جهیزیه رو جمع کنم یا نه؟ دور اول هدفمندی قول دادند که قیمت‌ها کمی افزایش پیدا می‌کنه، اما این طور نشد. بعد از آن هم نتونستند جلوی افرادی که قیمت‌ها را بی‌جهت افزایش داده ‌بودند بگیرند. الان هم دولت دوباره همون وعده را داره می‌دهد اما این که این بار می‌تواند یا نه مشخص نیست؛ البته ما که امیدواریم. "

* به مردم القا شده که بنزین تعیین کننده است


یک دانشجوی کارشناسی ارشد‌ هم با بیان این که باید دید چقدر افزایش قیمت بنزین با افزایش سایر کالاهای همبستگی دارد؛ اگر همبستگی مثبت دارد که دولت متناسب با افزایش قیمت سوخت قیمت سایر کالاها را اعلام کند اما اگر ارتباطی ندارد، باید جلوی تولیدکنندگان و فروشندگان فرصت طلب را بگیرد اظهار می‌کند: فکر نمی کنم تغییر قیمت سوخت بر قیمت سایر کالاها تاثیر آنچنانی داشته باشد در واقع بیشتر این طور به مردم القا کرده‌اند که بنزین محور تعیین قیمت سایر اجناس است. این تفکر موجب شده که با کوچک‌ترین افزایش قیمت بنزین، زندگی مردم دگرگون شود.

* افزایش قیمت مواد غذایی ربطی به افزایش نرخ بنزین ندارد


صحبت های یک فروشنده سوپرمارکت‌دار هم جالب بود. او می‌گفت: تا جایی که من می‌دانم افزایش قیمت مواد غذایی هیچ ربطی به افزایش قیمت بنزین ندارد؛ چون به طور خودکار قیمت‌ها هر فصل بالا می‌رود. قیمت بنزین را افزایش بدهند به جای چهار بار در سال پنج بار قیمت موادغذایی بالا می‌رود؛ همین.

* بنزین گران شود، گوشت را گران می‌کنم


یک قصاب هم بی‌توجه به مشتری که مدام می‌گفت " آقا جون بچه‌ات کمتر چربی بذار؛ اومدم گوشت بخرم نه چربی " در پاسخ به این سوال که چرا با افزایش قیمت سوخت به ویژه بنزین همه چیز گران می‌شود می‌گوید: " خوب چون بنزین تعیین کننده است؛ مهمه. البته برای من فرق نمی‌کنه قیمت بنزین برود بالا، چون منم قیمت گوشت را می‌برم بالا. همیشه همین جوری بوده. "

* سر بی‌کلاه رانندگان تاکسی با افزایش نرخ سوخت

در حالی که هنوز نرخ جدید بنزین اعلام نشده برخی رانندگان محترم تاکسی خطی و غیر خطی نرخ کرایه‌ها افزایش داده‌اند و مدعی‌ هستند که با گران شدن سوخت، همه صنوف به گونه‌ای بهره‌مند می‌شوند و تنها سر آنهاست که بی کلاه می‌ماند.

مدیر یک آژانس حمل و نقل در همین مورد می‌گوید: " بنزین هر قدر گران بشود، همه چیز چند برابر گران می‌شود. قطعات خودرو که دو سه برابر گران می‌شود. اما نوبت به کرایه‌ها که می‌رسد آقایون مراعات مردم را می‌کنند. نمی‌گویند این راننده بدبخت چطور باید هزینه‌هایش را بالانس کند، وقتی همه چیز گران شده، اما درآمده راننده بالا نرفته

* مدیر اقتصاددان نداریم


یک جایگاه‌دارسوخت، بالا رفتن نرخ کالا همزمان با تغییر قیمت بنزین را ناشی از نبود مدیریت قوی دانسته و اظهار می‌کند: در همه کشورهای دنیا قیمت‌ها چندین سال ثابت است اما در ایران نرخ‌ها در سال چندین بار افزایش پیدا می‌کند و هیچ کس هم نیست که این موضوع را مدیریت کند. بعضی از فروشنده‌ها با وجود این که کالاهایشان رو قبل از افزایش قیمت بنزین خریدند اما با قیمت بعد از افزایش نرخ سوخت عرضه می‌کنند. اگر دولت مصم است که جلوی گرانی‌ها را بگیرد باید قبل از اجرای فاز دوم هدفمندی از گمرک و کلیه مغازه آمار موجودی کالا بگیرد تا مانع گران فروشی این افراد بشود. همین الان افرادی هستند که کالاهایشان را روی آب نگه داشتند تا بعد از افزایش قیمت‌ها در کشور کالاها را وارد بازار کنند. دولت به راحتی می‌تواند با این افراد برخورد کند. وقتی همه چیز در اقتصاد ما متاثر از قیمت بنزین است یعنی این که یا اقتصاددان نداریم یا این که اقتصاددان‌ها سر جایشان نیستند.

* نظارت بر قیمت‌ها تلویزیونی نباشد

یک دانشجوی مکانیک هم می‌گوید: " در اصل باید افزایش قیمت کالا متاثر از قیمت گازوییل باشد چون حمل کالا با خودروهای گازوییلی انجام می‌شود اما چون در کشور ما بنزین تبدیل به یک شاخص شده، هر وقت گران بشود با تاثیر روانی که بر مردم دارد همه چیز اتومات قیمتش بالا می‌رود. در حالی که در سایر کشور‌های جهان، قیمت بنزین روزانه بالا و پایین می‌شود اما قیمت کالاها ثابت می‌ماند. البته اگر دستگاه‌های نظارتی قوی وجود داشته باشد می‌تواند مانع افزایش قیمت کالا‌ها بعد از تعیین نرخ بنزین شود. البته این طور نباشه که مثل دوره اول هدفمندی یارانه بازرس‌های نظارتی را فقط در گزارش‌های تلویزیون ببینیم! "

* حرف هست اما عمل نیست


یک بازنشسته با بیان این که منطقی است که با افزایش قیمت بنزین کرایه‌های حمل و نقل هم متناسب افزایش پیدا کند با استیصال می‌گوید: اما ای کاش بنزین را گران نکنند چون تو کشور ما این یک قلم گران شود یعنی همه چیز گران ‌می‌شود. مسوولان میگویند کنترل می‌کنند اما نمی‌شود، چون حرف هست اما عمل نیست. "

* دولت برای کالاهای اساسی نرخ دستوری تعیین کند


یک کارمند شهرداری هم درصدی از افزایش قیمت‌ها را در مرحله دوم هدفمندی یارانه منطقی می‌داند اما در عین حال معتقد است همان گونه که دولت برای برخی از کالا و خدمات نرخ دستوری تعیین می‌کند، می تواند برای کالاهای اساسی هم این کار را انجام دهد تا از افزایش بیش از حد قیمت‌ها و زیر آبی رفتن برخی افراد سودجو جلوگیری شود تا این گونه مردم بتوانند دولت را در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها حمایت کنند. ضمن اینکه دولت بیش از همه باید جو روانی را قبل و بعد از افزایش قیمت بنزین کنترل کند.

* بنزین ارزان شود، همه چیز ارزان می‌شود؟

وقتی از یک نوجوان در مورد ارتباط افزایش قیمت بنزین با افزایش نرخ سایر کالاها سوال می کنم، می گوید: "والله نمیدونم! اما همیشه این سوال وجود داره که اگه قیمت بنزین بیاد پایین، همه چیز ارزون میشه که وقتی میرود بالا همه چیز همه چیز گران میشود؟ این روزها پیامکهای زیادی درمورد بنزین دست به دست میچرخه. بعضی شون جالبه مثلا: فیلم های پرفروش امسال؛ "من ترانه ۱۵۰۰۰ لیتر بنزین دارم"؛ "رستگاری قبل از ساعت ۱۲ امشب"؛ " دور دنیا با ۱۰۰ لیتر بنزین"؛ "ب مثل بنزین"؛ "بنزینیها"؛ "دخترک بنزین فروش"؛ "سالهای سهمیه بندی"/ اگر تبعیدت کردن باهاتم، اگر شکنجت کردن باهاتم، اگر اعدامت کردن باهاتم، ولی اگر بنزین خواستن ، من با اونام! گفته باشم.