به گزارش ايرنا، اين مطلب را 'علي باباجان' معاون نخست وزير و وزير هماهنگ كننده سياستهاي اقتصادي تركيه در اولين مجمع كاري تركيه - چين كه با هماهنگي انجمن كارآفرينان تركيه و چين در آنكارا برگزارشد، عنوان كرد.
او با اشاره به توافق موجود بین دوکشور در خصوص گشایش متقابل یک بانک چین در ترکیه و یک بانک ترکیه در چین، گفت: مجوز لازم برای فعالیت دفتر ' بانک چین ' در ترکیه صادر شده و مسوول این دفتر نیز فعالیت خود در ترکیه را آغاز کرده است.
وی افزود: با این اقدام به زودی دفتر بانک چین در ترکیه فعال خواهد شد.
باباجان گفت: در آینده نزدیک نیز فعالیت یک بانک ترکیه در چین شروع خواهد شد.
معاون نخست وزیر ترکیه حجم مبادلات بازرگانی دوکشور را نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: ترکیه در تجارت با چین با کسری جدی مواجه است که باید راههای تنوع و توسعه در صادرات ترکیه به چین را با مذاکره هموار کرد.
باباجان هدف دوکشور در تجارت خارجی در سال ۲۰۱۵ میلادی را ۵۰ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این هدفها در صورتی که هر دوکشور گامهای تسهیل کننده ای را در تجارت بردارند، قابل دسترسی است.
بررسی های خبرنگار ایرنا از آمار موسسه آمار دولتی ترکیه حاکیست در سال گذشته صادرات ترکیه به چین با ۲/۴۱ درصد افزایش به دو میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار و واردات این کشور از چین با بیش از ۳۵ درصد افزایش به ۲/۱۷ میلیارد دلار رسید.
در چهار ماه اول سالجاري ميلادي نيز صادرات تركيه به چين با ۸/۰ درصد كاهش نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۶۵۸ ميليون دلار و واردات تركيه از چين با ۱/۳۹ درصد افزايش به شش ميليارد و ۴/۸۱۴ ميليون دلار رسيد.