به گزارش افکارنیوز،بیژن زنگنهوزیر نفت هفته گذشته با صدور دستوری به شرکت ملی نفت ایران رسما شرکت چینی(CNPCI) از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی را خلع ید کرد.

از این رو پس از کنار گذاشتن شرکت چینی شاغل در طرح توسعه فاز ۱۱پارس جنوبی، این پیمانکار آسیایی هم پس از ۶ سال وقت کشی در طرح توسعه این میدان نفتی و عقب ماندگی از عراق از طرح توسعه آزادگان جنوبی کنار گذاشته شد.

در این بین زمزمه برکناری این غول نفتی چینی‌ها برای دومین بار از صنعت نفت ایران به گوش می رسد به طوری که شرکت ملی نفت ایران رسما از عملکرد شرکت CNPCI چین در طرح توسعه میدان آزادگان شمالی هم انتقاد کرده است.

عبدالرضا حسین نژاد مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران در بازدید از طرح توسعه آزادگان شمالی با تاکید بر اینکه شرکت ملی نفت ایران با پیمانکاران کم کار میادین مشترک نفتی، در چارچوب مفاد قرارداد برخورد خواهد کرد، گفت: نحوه فعالیت و پیشرفت طرح توسعه میادین مشترک نفت توسط پیمانکاران باید به صورت دائم رسانه‌ای شود.

این مقام مسئول با اعلام اینکه انعکاس نحوه فعالیت پیمانکاران در رسانه ها، موجب تشویق و تنبیه پیمانکاران فعال و کم کار صنعت نفت به ویژه با اولویت میادین مشترک خواهد شد، افزود: در صورتی‌که پیمانکاری به تعهدات خود طبق برنامه عمل نکند، ضمن انعکاس کم کاری آن پیمانکار به مراجع از ارجاع کارهای بعدی به آنها جلوگیری خواهد شد.

شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران " متن " همچنین در گزارش کوتاهی اعلام کرده است: شرکت نفت به عملکرد پیمانکار طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی تذکر داده ضمن آنکه این پیمانکار هم برای شتاب در طرح توسعه این میدان نفتی مهلت خواسته تا میزان پیشرفت ماهانه طرح را به میزان قابل قبولی بهبود بخشد.

حسین نژاد مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت پائیز سال گذشته هم با انتقاد از وقت کشی شرکت‌های چینی در اجرای طرح توسعه میدان های مشترک یادآوران و آزادگان تاکید کرده بود: این تاخیر قابل پذیرش نیست و در این زمینه تذکرهای قراردادی لازم به پیمانکار داده شده است.

شرکت پیمانکاری چنی در بخش بالادستی صنعت نفت و گاز ایران در طول یک دهه گذشته تاکنون عملکرد خوبی نداشته اند به طوری که توسعه سه میدان مشترک نفتی یادآوران، آزادگان شمالی و آزادگان جنوبی پیشرفتی لاک پشتی داشته که وضع توسعه آزادگان جنوبی بدتر دو میدان دیگر است.

در همین حال تا قرار بود بهمن ماه ۱۳۹۲ تولید نفت از میدان یادآوران با افزایشی حدود دو برابری به ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش ‌یابد تا زمینه تکمیل فاز اول توسعه این میدان مشترک با عراق فراهم شود.

بنا بر اعلام مسئولان چینی، با تحقق افزایش ۵۰ هزار بشکه ای تولید نفت از یادآوران علاوه بر جبران برخی از عقب ماندگی‌ها، امکان تحقق درآمد ۱۵۰ میلیون دلاری به صورت ماهانه فراهم می شود.

با این وجود همزمان با پایان رسیدن بهمن ماه هنوز این وعده نفتی چینیها در توسعه میدان مشترک یادآوران محقق نشده است.