به گزارش افکارنیوز، علی ماجدی، درباره آخرین وضعیت مذاکرات انجام شده با پاکستان به منظور صادرات گاز طبیعی به این کشور همسایه گفت: مذاکرات با طرف پاکستانی در محورهای مختلف ادامه دارد اما در شرایط فعلی پیشرفت قابل توجهی در روند مذاکرات مشاهده نمی‌شود.

معاون امور بین الملل وزیر نفت با تاکید بر اینکه تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی ایران مطابق با قرارداد آماده صادرات گاز طبیعی به پاکستان خواهد بود، تصریح کرد: با این وجود، شواهد نشان می دهد طرف پاکستانی به منظور واردات گاز از ایران تا پایان سال جاری از آمادگی فنی و زیرساختی لازم برخوردار نخواهد بود.

این مقام مسئول، در خصوص احتمال جریمه گازی پاکستان در صورت تاخیر در واردات گاز طبیعی از ایران بیان کرد: مطابق با شرایط قراردادی، دست ایران برای ارسال قرارداد گازی با پاکستان به داوری بین المللی باز است.

این دیپلمات وزارت نفت با یادآوری اینکه دیپلماسی انرژی و مذاکرات دیپلماتیک با پاکستان برای نهایی کردن قرارداد و صادرات گاز کشور همواره در دستور کار وزارت نفت قرار دارد، در خصوص سفرهای نوازشریف به تهران توضیح داد: در طول چند ماه گذشته متاسفانه پاکستان یک رویکرد و یا سیاست متمرکز و واحد برای خرید گاز طبیعی از ایران نداشته است.

وی با بیان اینکه امیدواریم در نشست مشترک با نخست وزیر پاکستان در تهران به یک سیاست واحد به منظور صادرات گاز به این کشور دست یابیم، خاطرنشان کرد: ایران آماده است مطابق با قرارداد مشترک با پاکستان و در زمان بندی تعریف شده، گاز طبیعی را به این کشور همسایه صادر کند.