به گزارش افکارنیوز، اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک مسکن از آبان ماه ۸۹ به منظور جلوگیری از واسطه‌گری در خرید و فروش اوراق استفاده از تسهیلات مسکن و ایجاد تمرکز در نقل و انتقال آنها وارد فرابورس شد.

امکان برخورداری از اوراق استفاده از تسهیلات مسکن برای خرید یا ساخت واحد مسکونی، قابلیت انتقال و اهدای اوراق ممتاز به دیگران و امکان تجمیع تسهیلات حساب صندوق پس‌انداز مسکن و تسهیلات اوراق ممتاز برای ساخت یک واحد مسکونی از مزایای آن ذکر شد و قرار شد تا با وارد شدن این اوراق به بازار سرمایه قیمت این اوراق واقعی‌تر شود.

به این ترتیب مدتی پس از ورود این اوراق به فرابورس، قیمت آنها به مرور واقعی‌تر شد و حتی به کمتر از ۴۰ هزار تومان رسید اما با تصویب افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن به ۳۵ میلیون تومان در دی ماه ۹۲، قیمت وام مسکن در فرابورس افزایش بی سابقه‌ای یافت و بازار این اوراق داغ شد.

بلافاصله بعد از انتشار این خبر، صف خرید سنگینی برای خرید این اوراق تشکیل شد و این اوراق با افزایش بی سابقه قیمت مواجه شد به طوری قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس از ۳۸ هزار تومان به بیش از۴۵ هزار تومان رسید و با افزایش ۱۵ درصدی مواجه شده است.

با افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در بهمن ماه، محدودیت سقف خرید در نمادهای اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن اعمال شد و محدودیت سقف خرید به میزان حداکثر ۹۰ ورقه برای هر کد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی و در کلیه نمادهای اوراق تسهیلات مسکن اجرایی شد تا جلوی افزایش قیمت این اوراق گرفته شود که این تصمیم تا حدودی توانست از افزایش قیمت این اوراق جلوگیری کند.

اما در ابتدای سال جدید روند معاملات اوراق تسهیلات مسکن رنگ دیگری به خود گرفت و با خیمه سفته بازان روی این اوراق مواجه شد به طوری که سفته بازانی که از سود کردن در سایر سهم ها ناامید شده بودند، با هجوم بردن به خریداری این برگه‌ها سودهای کلانی را به جیب زدند و بار سنگینی را روی دوش خانواده های در انتظار خرید مسکن گذاشتند به طوری که اوراق تسهیلات مسکن بهمن ۹۲ از ۷۲ هزار تومان در ابتدای سال به ۹۳ هزار تومان در روزهای اخیر رسید و روزانه با صف‌های خرید سنگین و افزایش پنج درصدی قیمت مواجه شد.

به این ترتیب با افزایش شدید قیمت‌ها در اوراق تسهیلات مسکن، افراد متقاضی برای دریافت وام ۴۵ میلیون تومانی مسکن باید بیش از هشت میلیون تومان هزینه کنند تا بتوانند از وام مسکن استفاده کنند این در حالی است که قبل از سال افراد با هزینه کردن شش میلیون تومان می توانستند نسبت به خریداری این برگه ها اقدام کنند.

بنابراین سفته بازان بدون توجه به نیاز مردم برای خرید این اوراق برای خانه دار شدن و تنها به دلیل کسب سودی ناچیز، مانعی پیش روی افراد نیازمند به خرید این اوراق گذاشتند تا جایی که روزانه افراد زیادی با مراجه برای خریداری " تسه " و به امید کاهش قیمت آن نا امید بر می‌گردند.

این در حالی است که این اوراق با هدف کمک به افراد برای خانه دار شدن وارد فرابورس شده ولی متاسفانه عده ای سود جو روی این اوراق خیمه زده و هر روز قیمت آن را افزایش می‌دهند که در این شرایط مسئولان باید برای جلوگیری از افزایش قیمت و سفته بازی روی این اوراق چاره‌ای اندیشیده و همانند سال گذشته محدودیتی برای خرید این اوراق اعمال کنند تا فشاری برای خانواده های نیازمند مسکن فراهم نشود و افراد با خیال راحت نسبت به خریداری این اوراق اقدام کنند.

اوراق تسهیلات مسکن یا وام مسکن برگه‌های ۵۰۰ هزار تومانی است که برای خرید خانه استفاده می‌شود و با مصوبه جدید شورای پول و اعتبار خریداران می‌توانند با خرید ۷۰ برگه و ارائه آن به بانک مسکن، وام ۳۵ میلیون تومانی دریافت کند.

این در حالی است که برای دریافت وام جعاله ۱۰ میلیون تومانی نیز به ۲۰ برگه نیاز است که متقاضی برای دریافت وام ۴۵ میلیون تومانی باید در حال حاضر باید بیش از هشت میلیون تومان هزینه کند.