به گزارش افکارنیوز، محمدرضا داورزنی در خصوص انتخاب کواچ به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال افزود: برخی اوقات باید ریسک را در دستور کار قرار داد و زمانی که روی برنامه مدون و مطالعه شده بتوان ریسک کرد احتمال موفقیت افزایش می یابد و کواچ با توجه به عملکردش چه در زمان بازیگری و چه زمان مربیگری قابلیت این ریسک را داشت.

وی با بیان اینکه بررسی همه جانبه هم به صورت علمی و هم عملی در خصوص انتخاب کواچ صورت گرفته است، اظهار کرد: بدون استثنا تمامی کارشناسان اهل فن، بازیکنان و مربیانی که مورد نظرسنجی فدراسیون قرار گرفتند نظرات مثبتی راجع به کواچ می دادند و باید اعلام کنم حتی در خصوص انتخاب آناستازی نیز برخی ها نظراتی منفی می دادند.

رئیس فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در نتیجه مذاکرات با کواچ به این جمع بندی رسیدیم که کواچ آن گزینه دلخواهمان است که می توان ما را به اهداف و افق های دوردستمان برساند زیرا هم در المپیک و هم در مسابقات جهانی بارها به روی سکو رفته و در طول شش سال سابقه مربیگری نتایج و عملکرد مثبتی از خود داتشه که می تواند این موفقیت را در تیم ملی ایران ادامه دهد.

داورزنی با اشاره به اینکه این مربی صربستانی به مدت سه سال هدایت تیم ملی را تا پایان المپیک ۲۰۱۶ برعهده خواهد داشت، خاطرنشان کرد: یکی از نکات بارز در شخصیت کواچ را می توان در عاشق والیبال بودنش دانست که تمامی زندگی اش حول این روزش دنبال می شود و حتی در جلسه ای که با او برگزار کردم از باور رسیدن به المپیک در نزد جامعه والیبال سخن گفتم که کواچ اعلام کرد با شما هم عقیده هستم و می توانیم نتایج درخشانی را با ایران کسب کنیم.

وی اضافه کرد: با ولاسکو توانستیم نتایج خیره کننده ای کسب کرده و قدرت های بزرگ را به زانو دربیاوریم و این مسأله انتظارات مردمی و مسئولیت کواچ را زیاد کرده هرچند که توان بازیکنان ایرانی بالا بوده اما نقش مربی در هماهنگی و ارائه تاکتیک های مناسب و لحظه ای پر رنگ است.

رئیس فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه این فدراسیون از لحاظ مالی، مربیان، مدیریتی و بازیکنان هیچ چیزی کم ندارد، خاطرنشان کرد: ایران توانایی دارد که به جایگاه های بزرگ دست یابد و همیشه این عدم باورهاست که ماع از رسیدن به درجات بالا می شود.

داورزنی با بیان اینکه وقتی که جوانان ایرانی در زمینه های نانو تکنولوژی، فناوری هسته ای، ماهواره و سلول های بنیادی توانسته است تمامی جهان را به سیطره درآورند در ورزش که پیچیدگی خاصی وجود ندارد و نمی توان علتی را برای عدم موفقیت دانست و عنوان کرد: با وجود تمامی پتاسنیل ها، ظرفیت ها و استعدادهای بومی ورزش ایران قابلیت رسیدن به جایگاه های بالاتری در جهان دارد و باید به دنبال حلقه مفقوده باشیم که آن هم استراتژی و برنامه است که می توانیم با باور و اعتقاد به توانایی ها و برنامه ریزی دارد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۸۵ در فدراسیون والیبال شعار " اگر بخواهیم، می توانیم " نصب شده است و طبق آن تمامی کارکنان به فعالیت می پردازند، خاطرنشان کرد: این شعاری بوده که طبق آن فعالیت کرده و حرکت کرده ایم و باید در آینده هم بر آن استوار بمانیم.

داورزنی ادامه داد: در والیبال ثابت کرده ایم که می توانیم به موفقیت های بزرگ برسیم و این موفقیت در سایر ورزش ها هم دور از دسترس نیست بلکه با تلاش و هدف گذاری و چیدمان پله های رسیدن به هدف می توان در جهان حرف نخست را زد همانند رشته های فوتبال، بسکتبال و هندبال که دیگر از آسیا عبور و امروزه جهانی شده اند.

رئیس فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران با بیان اینه با وجود تمامی پتانسیل و ظرفیت ها بهانه ای برای عدم موفقیت وجود ندارد، اظهار کرد: ایران کشوری بوده که با تمامی مشکلات و تحریم ها توانسته در فدراسیون جهانی والیبال خود را به عنوان یک مدل توسعه معرفی کند و نشانگر این است که ظرفیت ایران در تمامی بخش ها با برنامه ریزی به شکوفایی می رسد.

وی حرکت های والیبال ایران را با مطالعه و برنامه ریزی و طبق روزشمار تدوین شده داسنت و عنوان کرد: اکنون علاوه بر تیم بزرگسالان آقایان، چهار تیم در بخش آقایان و سه تیم در بخش بانوان در حال فعالیت هستند که طبق برنامه کار کرده و برای مسابقات مربوطه اعزام خواهند شد.

داورزنی با بیان اینکه بازتاب موفقیت های والیبال ایران در جهان باعثشده تا تمامی ایرانیان در سراسر جهان به ایرانی بودنشان افخار و در همه جا غرور ملی را به اهتزاز دربیاوریم، اضافه کرد: شکت دادن ایتالیا، لهستان، آمریکا و صربستانی که روزی آرزویمان عکس گرفتن کنار بازیکنانشان بود، کار آسان و اقدام کوچکی نبوده بلکه حالا دیگر ایران یک قدرت نوظهور است که لرزه بر تن حریفان میاندازد و حالا آن ها باید خواستار عکس گرفتن با بازیکنان ایرانی باشند.

رئیس فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه وقتی بسیاری از کشورهای به دنبال سانسور موفقیت های ایران و رسیدن آن ها به قله افتخار است، موفقیت های والیبال ایران با ۵۰۰ میلیون بیننده غیرقابل سانسور است، تصریح کرد: این موضوع یک بخش فرا ورزشی است و باعثمی شود ایران در تمامی ابعاد رشد و نامش به اهتزاز درآید و در سایر نبردها نیز باعثپیروزی ایران شود.

داوزنی در خصوص برنامه های آینده این فدراسیون اظهار کرد: افق فدراسیون والیبال المپیک و رفتن بر روی سکو است زیرا اگر این باور در ما وجود داشته باشد توانایی دست یافتن به آن دور از دسترس نیست.

وی ادامه داد: در سه ال آینده تا المپیک باید با قدرت در مسابقات لیگ جهانی، قهرمانی جهان، جام جهانی، قهرمانی آسیا و بازی های آسیایی حاضر شویم تا پله پله خود را به رفتن بر روی سکو المپیک نزدیک کنیم.

رئیس فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران پیش بینی خود از حضور ایران در لیگ جهانی را شش برد از ۱۲ مسابقه و حضور در مراحل دوم و سوم دانست و عنوان کرد: در بازی های آسیایی به دنبال کسب مدال طلا هستیم تا این خلأ در کارنامه والیبال ایران برطرف شود.

داورزنی نمایش خوب مقابل برزیل در لیگ جهانی را یک موفقیت برای ایران دانست و عنوان کرد: پیروزی برابر برزیل دور از دسترس نیست اما نباید خود را گول بزنیم زیرا برزیل و روسیه قدرت های والیبال جهان هستند و اگر بتوانیم مقابل این تیم ها بارها به میدان رفته و ترس و استرس را از خود دور کنیم به طور حتم می توانیم در المپیک همه را شگفت زده کنیم.

وی با اشاره به اینکه فدراسیون والیبال پشتوانه سازی را فراموش نکرده و هم اکنون این چرخه تولید بازیکن به خوبی وجود دارد، اظهار کرد: خط تولید بازیکن در ایران با وجود تمامی پتاسنیل ها و ظرفیت ها نیز به خوبی برقرار است و فدراسیون بر این موضوع استمرار و سرمایه گذاری مناسب انجام می دهد.

رئیس فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران در خصوص انتخاب کمک های کواچ خاطرنشان گرد: فرصت هایی را در اختیار مربیان داخلی قرار داده ایم و باز هم می گذاریم اما کواچ نیاز به زمان دارد تا بتواند مربیان ایرانی را شناخته و از آن ها در کنار خود بهره ببرد همانطور که در زمان ولاسکو در ابتدا آنالیزور و فیزیوتراپ از خارج آمدند اما اکنون ایران خود از آنالیزور و فیزیوتراپ توانمند بهره می برد.

وی حسین معدنی و رحمان محمدی را از مربیان داخلی نام برد که هم اکنون در کنار کواچ قرار دارند، تصریح کرد: باید هر روز خود را به روز کرده و بتوانیم علم خود را با دنیای روز والیبال تطابق دهیم هرچند در رده های پایه همچون زیر ۲۳ سال افرادی چون پیمان اکبری را قرار داده ایم که نشان دهنده اعتماد به توانایی های مربیان داخلی است.

داورزنی در خصوص گفته ها علیرضا نادی که آرزویش حضور در مسابقات لیگ جهانی والیبال است، اظهار کرد: باید پذیرفت که نادی از بهترین بازیکنان والیبال ایران است که برای تیم ملی ایران زحمات زیادی کشیده است اما در تمامی دنیا باید این حق را به سرمربی داد که از بازیکنان دلخواه خود بهره ببرد.

رئیس فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هم اکنون در بسیاری از تیم های دنیا مانند ایتالیا، بلغارستان و کوبا چهره ها سرشناس حضور ندارند، افزود: نادی و امثال نادی زحمات زیادی برای موفقیت والیبال ایران کشیده اند و آرزوی همه حضور در تیم ملی و المپیک و لیگ جهانی است اما مربیان براساس بینش خود دست به انتخاب بازیکن می زنند و تمامی مسئولیت ها بر عهده مربیان است.

وی اضافه کرد: امیدوارم نادی بار دیگر در تیم ملی حضور پیدا کند و همانطور که باغیرتش توانست آن آسیب دیدگی و عمل جراحی را پشت سر بگذارد امیدوارم بار دیگر بتواند به دوران اوجش برگردد و حتی این فرصت برای فرهاد طریف هم وجود دارد که خود را به تیم ملی برساند زیرا باید تمامی جامعه والیبال با تمامی توان به عنوان سرباز در خدمت تیم ملی باشند اما در تمامی پست ها بازیکنان زیادی در آمادگی کامل به سر می برند که انتخاب ملی پوشان نهایی از میان آن ها سخت است و نیاز به همت و تلاش خود بازیکن دارد.

داورزنی با اشاره به اینکه نگاه سرمربی به المپیک ۲۰۱۶ و بها دادن به جوان هاست، بیان کرد: نگاه به تیم ملی باید در اولویت باشد و از نگاه فردی و حاشیه ای پرهیز کنیم و اخلاق و منش پهلوانی را سرلوحه رفتار و امور قرار دهیم.

رئیس فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تعامل مناسب بین این فدراسیون و وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک، خاطرنشان کرد: تمامی توان این نهادها در حمایت از ورزش والیبال گذشاته شده است اما ورزش والیبال در خوداکتفایی مالی پیشتاز بوده است و سعی در محدود کردن وابستگی به منابع دولتی هستیم و در حال حاضر تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد منابع مالی فدراسیون از دولت گرفته می شود و ۷۰ درصد مابقی از طریق فدراسیون و اسپانسر ها فراهم می شود و در آینده به دنبال صفر کردن وابستگی خود به دولت هستیم.

وی در پایان از فراهم کردن امکانات پخش HD در مسابقات لیگ جهانی به میزبانی ایران خبرداد و اضافه کرد: از شروع مسابقات لیگ جهانی در سالن آزادی نیز امکانات پخش HD فراهم و در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد.

رئیس فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا منطقه خلیج فارس از روند فعالیت های این رسانه بازدید و پاسخگوی سوالات خبرنگاران سرویس ورزشی شد.