به گزارش افکارنیوز، به عنوان بخشی از برنامه مالی، بسیار بااهمیت است که همواره در این اندیشه باشید پس از شما، چه آینده ای در انتظار خانواده تان است.

بیمه عمر ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که شما برای تامین مخارج تدفین تان، جایگزین درآمد کنونی خود می کنید.

برای آنکه بدانید در این مرحله از زندگی واقعا به بیمه ای مانند بیمه عمر احتیاج دارید یا خیر، بهتر است کمی بیشتر درباره این نوع از بیمه بدانید.

در اینجا چند نکته اصلی برای شما به عنوان راهنمایی عنوان می شود:

بیمه عمر چیست؟


بیمه عمر ممکن است از عزیزان شما با ثبات مالی که برایشان به ارمغان می آورد، حمایت کند. مزایای بیمه عمر پس از مرگ می تواند جایگزین درآمدها یا موارد اضطراری مانند پرداخت رهن مسکن و یا هزینه دانشگاه ها و هزینه های روزمره زندگی شود.

البته اگر شما مجرد هستید، دیگر نگرانی درباره مسائل عنوان شده ندارید. اما بیمه عمر به سادگی می تواند هزینه مراسم تدفین شما مانند هزینه کفن و دفن و یا برگزاری مراسم را تامین می کند. حتی از این طریق می توانید هزینه های پزشکی را نیز پرداخت کنید. در حقیقت دیگر دلیلی برای فکر به هزینه های غیرمنتظره ندارید.

بر اساس مفاد قرار‌داد در خرید بیمه ‌نامه عمر، بیمه گر موظف است علاوه بر جبران بدهی ‌هایی که به خاطر مخارج درمان روی دست بیمه گذار مانده و مخارج کفن و دفن را هم به طور کامل بپردازد تا فشاری به خانواده او در شرایط بحرانی وارد نشود. این مسئله به کسانی که میراثی ندارند کمک می‌ کند تا علاوه بر راحت شدن خیال ‌شان از مخارج مراسم عزا‌داری و … برای بازماندگان یک ارثیه خوب هم تا رسیدنشان به استقلال مالی به جا بگذارند.

نزدیکان شما با پولی که از این طریق به دست می آورند، می توانند هزینه های شخصی و بدهی های شما را پرداخت کنند. دلایل دیگری نیز برای خرید چنین پوششی وجود دارد به عنوان مثال، با بیمه عمر می توانید مالیات های اضافی را به راحتی پرداخت و برای پیروزی اقتصادی مسیری مطمئن را انتخاب کنید.

چه کسانی نیازمند بیمه عمر هستند


اکثر افراد بر این باورند، تا زمانی که فرزندی ندارند، احتیاجی به بیمه عمر نیز نخواهند داشت. برخی دیگر نیز به واسطه کار خود تحت پوشش هستند و فکر می کنند که همان پوشش بیمه ای برای آنان کافی است.

برای اجتناب از خرید پوششی نامناسب بهتر است که در ابتدا موقعیت مالی خود را بسنجید و به درستی بدانید که می خواهید عزیزانتان پس از مرگ شما در چه شرایط مالی قرار بگیرند. اگر متاهل هستید، باید بدانید که درآمد همسرتان نمی تواند تنها تکیه گاه شما باشد و شما باید پس از نبود همسرتان نیز از عهده مخارج خانواده تان مانند هزینه رهن مسکن، پرداخت قبوض و دیگر بدهی ها برآید. همچنین اگر فرزندی دارید بیمه عمر می تواند پس انداز خوبی برای تامین هزینه ای تحصیل او باشد.

اگر قصد بچه دار شدند را دارید، بیمه عمر پس از نبود ناگهانی شما، می تواند پشتیبان مالی خوبی برای عزیزانتان باشد. در حقیقت بیمه های عمر از بیمه شدگان برای حفظ خانواده و به طور کلی از افرادی که وابستگی مالی به شما دارند، حمایت می کنند. حتی اگر برخی هیچ وابستگی مالی نداشته باشند، برخی از انواع بیمه نامه ها برایشان سودمند خواهد بود.

همچنین هر کسی ممکن است زودتر از زمانی که انتظارش را دارد توان کار کردن را از دست بدهد. برای اینکه در این دوران هر روز منتظر مرگ نباشید و بتوانید بهتر از باقیمانده زندگی‌ تان استفاده کنید، داشتن یک بیمه ‌نامه عمر ضروری است.

بیمه‌ های معمول و مستمری‌ های عایدی از آنها برای این دوران کافی نیست. یکی از مزیت‌ های بیمه عمر، پوشش احتیاجات این دوران است.

یکی دیگر از مزایای خرید بیمه عمر نظم دادن به پس ‌انداز کردن است. کسانی که تحمل زیادی در پس ‌انداز کردن ندارند و هر آن ممکن است همه آنچه را جمع کرده اند به باد دهند به خوبی می‌ توانند از این ویژگی بیمه عمر استفاده کنند.

بهتر است این را هم بدانید که بر اساس قوانین متداول در اکثر کشورها تقسیم سرمایه بیمه عمر و مقرری کارمند متوفی تابع مقررات ارثنیست.

سرمایه بیمه عمر جزو ماترک نیست و از شمول مقررات ارث خارج است. بنابراین شما یک سرمایه گذاری انجام داده اید که از محل پس اندازهایتان به دست آمده و به عنوان یک ارثیه خوب برای وراث شناخته می شود؛ میراثی که حتی از پرداخت مالیات هم معاف است.