گروه اقتصادی -

آنطور که حریت دیلی نیوز، روزنامه ترکیه گزارش داده است تعداد گردشگران ایرانی که در فاصله ماه ژانویه تا ماه آوریل به آنتالیا سفر کرده‌اند، سر به فلک کشیده و ۴۶۴ درصد افزایش پیدا کرده است. ظاهرا تعداد ایرانیانی که در این مدت به آنتالیا رفته‌اند ۵۳ هزار نفر اعلام شده که در میان یک میلیون و ۳۲۰ هزار توریست خارجی این منطقه، رقم زیادی نیست اما به لحاظ رشد تعداد توریست، ایران را در رتبه اول نشانده است.

به گزارشافکارنیوز؛ با این حال مقام اول گردشگران خارجی آنتالیا در اختیار آلمانی‌هاست. تعداد توریست‌های این کشور هرچند که ۴.۴ درصد کاهش داشته اما رقم قابل توجه ۴۴۶ هزار و ۸۱۶ نفر است. پس از آلمان، روس‌ها با فرستادن ۲۱۰ هزار گردشگر در مقام دوم بوده‌اند که این تعداد ۱۷.۹ درصد هم رشد داشته است.

ترک‌ها امیدوارند با فرارسیدن ماه‌های ژوئن و جولای که فصل جهانی مسافرت است با اتکا به سواحل معروف و پرآوازه‌شان مسافران بیشتر و بیشتری جذب کنند. در این بین، مسلما تعداد گردشگران ایرانی نیز، چه درآنتالیاو چه در استانبول و دیگر شهر‌ها، رو به افزایش خواهد رفت.

سفر ۵۳هزار ایرانی در طی ۴ماه به آنتالیا در حالی صورت می گیرد که پیش از این، در زمانی ارزان بودن نرخ ارز در ایران، ۱۴هزار ایرانی تنها در ۱ماه به ترکیه سفر کرده بودند. در حال حاضر اگر هر کدام از این ۵۳هزار نفر، ۷۰۰دلار ارز از کشور خارج کرده باشند، در واقع تنها ۱۰۶میلیارد تومان ارز ایرانی در یکی از شهرهای ترکیه ریخت و پاش شده است و این جدای از سودی است نصیب پروازهای هواپیماهای ترکیه می شود.


رییس سازمان گردشگری در فروردین ماه گفت که هنوز آمار دقیقی از ایرانیانی که تعطیلات نوروز را در خارج از کشور گذرانده‌اند در دست نیست، چرا که هنوز بسیاری از تورهای خارجی به پایان نرسیده‌اند. او اما همان موقع هم گفت که رقم سفرهای خارجی ایرانیان قابل توجه بوده و تراز ورود و خروج گردشگران به ایران، همچنان منفی است.

فرمانده نیروی انتظامی در همان روزها خبر داد که نوروز امسال ۶۷۰ هزار ایرانی، کشور را برای سپری کردن تعطیلات به مقصد یک کشور خارجی ترک کرده‌اند. به گفته سردار احمدی‌مقدم، این تعداد حاکی از افزایش ۳۵ درصدی مسافرت ایرانی‌ها به کشورهای خارجی در نوروز بود.

در ۱۳روز عید نیز با احتساب هر نفر ۷۰۰دلار، ۱۳۴۰میلیارد تومان ارز از کشور خارج شده است که این رقم برای سال ۹۲ تامل برانگیزتر است.
در آخرین آمارهای اعلام شده، مسعود سلطانی‌فر، معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان گردشگری روز دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت تعداد مسافران ایرانی عازم کشورهای خارجی در سال ۹۲ را هفت میلیون نفر اعلام کرد. از این میان دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به عتبات عالیات و ۶۰۰ هزار نفر به حج رفته‌اند. به این ترتیب چهار میلیون و ۷۴۰ هزار نفر به سفر غیر زیارتی رفته که می‌شود حدس زد ترکیه و امارات یکی از مقصدهای پرطرفدار بوده است. این رقم مسافر خارج شده، حاکی از خروج حداقل ۱۴تریلیون تومان از کشور است.

این ارقام خارج شده در حالیست که در مقابل این تعداد بالای گردشگر خارج شده از ایران تنها ۴.۵ میلیون گردشگر وارد ایران شده است که ۵ میلیارد دلار درآمد ارزی به همراه داشته است. یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از سفرکنندگان به ایران در سال ۹۲، از عراق بوده و یک میلیون نفر هم از آذربایجان آمدند.