به گزارش افکارنیوز، طی چند روز آینده، این سازمان بیست و یکمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک ۹۳ را با شعار اطلاعات مکان‌محور، زیربنای مدیریت راهبردی برگزار خواهد کرد.

همایش ژئوماتیک، مهمترین گردهمایی نقشه برداران در فضایی علمی، تخصصی با اهداف کلان اقتصادی، عمرانی و توسعه می‏باشد، که هر ساله میزبان متخصصان این حوزه است.

در این گردهمایی بزرگ علمی وکاربردی از مسئولان ارشد کشور، سفرای کشورها، استانداران، روسا و استادان دانشگاه‌ها دعوت بعمل آمده است و نقش به سزایی در مدیریت راهبردی و توسعه پایدار کشور ایفا می‌نماید.

در ادامه خاطر نشان می‏شود، سازمان نقشه برداری کشور به عنوان سازمان ملی متولی تهیه و تولید نقشه و اطلاعات مکانی و مرجع اصلی سیاست گذاری، فرهنگ سازی و برنامه‌ریزی‌های کلان در این حوزه، در راستای اهداف و وظایف خود به اشاعه فرهنگ پژوهش در زمینه علوم مهندسی نقشه برداری مبادرت ورزیده و برگزاری همایش های سالانه ژئوماتیک یکی از فعالیت‌های مهم در این راستا بوده است.

این همایش ها از سال ۱۳۷۱ با عنوان همایش نقشه برداری، در سطح بین المللی و از سال ۱۳۷۹ تا کنون با عنوان همایش ژئوماتیک، برگزار شده است. این همایش تخصصی فرصتی برای گردهمایی، تبادل نظر و ارائه نتایج تحقیقات و پژوهش‌های متخصصان رشته مهندسی نقشه برداری است و از ابتدا تاکنون هر ساله با همت متخصصان، دانشگاهیان، تشکل‌های حرفه‌ای و صنفی و مهندسان مشاور نقشه و اطلاعات مکانی با راهبری سازمان نقشه برداری کشور به عنوان متولی برپا می‏شود.

محورهای همایش ژئوماتیک ۹۳ شامل موضوعاتی از قبیل: ژئودزی، هیدروگرافی، سنجش از دور، سیستم‌های اطلاعات مکانی، مدیریت بحران، عمران و آبادانی، آمایش سرزمین می‌باشد.

البته ارائه ۹۶ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۸۹ مقاله پوستری، ۱۲ کارگاه آموزشی و ارائه آخرین تکنولوژی و دستاوردهای عرصه ژئوماتیک در نمایشگاهی به وسعت ۷۰۰ متر مربع که با مشارکت بخش‏های مختلف دولتی و خصوصی برپا می‏گردد، از برنامه‏های این همایش دو روزه می‏باشد.

این نمایشگاه یکی از بزرگترین رویدادهای علمی و تخصصی در حوزه مهندسی نقشه برداری و ژئوماتیک در کشور است و جایگاهی برای تبادل اطلاعات و تعامل بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دانش، اطلاعات، تجهیزات، خدمات و دستاوردهای مهندسی نقشه برداری و ژئوماتیک دربخش‌های دولتی وخصوصی به‌ شمار می‌رود.

از آنجا که برگزاری نمایشگاه‌های سالیان گذشته جایگاه ویژه‌ای در نیازسنجی و معرفی و تبادل دانش، خدمات و تکنولوژی ژئوماتیک ایفا نموده و ثمرات ارزشمندی را به‌دنبال داشته، سازمان نقشه‌برداری کشور امیدوار است با برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه ملی ژئوماتیک ۹۳ گامهای موثری در راستای پیشرفت و ارتقای حوزۀ مهندسی نقشه‌برداری و ژئوماتیک درکشور بردارد.

سازمان نقشه برداری کشور پس از برگزاری موفقیت آمیز ۲۰ سال همایش و نمایشگاه ژئوماتیک ، بیست ویکمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک ۱۳۹۳ را در روزهای ۳و۴ خرداد ماه سال۱۳۹۳ در محل مرکز همایشهای بینالمللی برج میلاد و با حضور مسئولین عالی رتبه کشور برگزار می‏نماید.