به گزارش سایپا نیوز، هیاتی متشکل از مدیران ارشد گروه خودروسازی چانگان و گروه بین المللی جنوب چین ضمن بازدید از خطوط تولید تیبا ۲ در شرکت سایپا تفاهم نامه همکاری سرمایه گذاری مشترک با این گروه خودروسازی را به امضا رساندند.

در این مراسم مهندس مدنی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اشاره به قدمت تمدن دو کشور ایران و چین به معرفی گروه خودروسازی سایپا پرداخت و گفت: گروه خودروسازی سایپا متشکل از ۷ خودروساز
(۴ خودروساز سواری و ۳ خودروساز تجاری) است که در تعامل و همکاری با ۳۷ شرکت اصلی می باشد و این شرکت ها علاوه بر قطعه سازی و مجموعه سازی در حوزه های سرمایه گذاری، بیمه و خدمات مالی فعالند.

وی گفت: مجموعه فعالیت تمامی این شرکتها ظرفیت تولید ۱ میلیون دستگاه خودرو را در گروه ایجاد کرده و با ۴۰ هزار نفر پرسنل نیاز نیمی از بازار ایران را تأمین می کند و ۶۰۰ قطعه ساز خصوصی نیز در ایران با گروه خودروسازی سایپا همکاری می کنند.

مدنی افزود: با توجه به برنامه ریزی های کلانی که صورت گرفته، قرار است ظرفیت تولید در ایران به بیش از ۳ میلیون دستگاه خودرو برسد و شرکت سایپا امیدوار است تا سال آینده ظرفیت تولید ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو در سال برسد.

مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا با تأکید بر قابلیت های گروه خودروسازی چانگان ابراز امیدواری کرد: اهداف تولید و صادرات سایپا با توجه به وجود نیروی انسانی ماهر و باتجربه و به دلیل وجود زیرساخت های مناسب قطعه سازی به سرعت محقق شود و برای به دست آمدن این اهداف شرکت سایپا آمادگی سرمایه گذاری مشترک را دارد و از سرمایه گذاری خارجی در ایران استقبال می کند.

وی در پایان از افزایش ظرفیت تولید خودرو در گروه خودروسازی سایپا در سال جاری و ایجاد تنوع در سبد محصول خبر داد.

در این مراسم، آقای لی شاوو - معاون مدیر کل گروه صنایع جنوب چین گفت: اعتقاد دارم بنای محکمی در همکاری مشترک دو گروه خودروساز گذاشته شده است و به آینده این همکاری ها بسیار امیدوارم.

لی با اشاره به این که چانگان برند ملی اول چین به حساب می آید و در بین ۵۰۰ شرکت اول در دنیا مقام ۲۰۸ را به دست آورده افزود: این شرکت در سال گذشته توانسته با فروش بیش از ۲ میلیون دستگاه خودرو، ۶۰ میلیارد دلار درآمد کسب کند.

وی گفت: گروه خودروسازی چانگان یکی از مجموعه های گروه صنایع جنوب چین است و احتمالا مردم تهران در خطوط مترو با این گروه صنعتی آشنا شده اند.

معاون مدیر کل گروه صنایع جنوب چین گفت: در قراردادی که با سایپا به امضا رسیده در مرحله اول ورود خودروها به شکل CBU و به صورت واردات خودرو کامل آغاز خواهد شد و در مرحله بعد به صورت CKD در سایپا تولید آغاز می شود و در مرحله سوم سرمایه گذاری مشترک بین دو گروه خودروساز درایران صورت خواهد پذیرفت.

لی شاوو با تمجید از توانایی بالای تیم سایپا و قابلیت های به وجود آمده در گروه خودروسازی سایپا گفت: همان طور که مهندس مدنی اشاره کردند با توجه به قدمت دیرینه دو تمدن ایران و چین، اهمیت قرارداد منعقد شده، ایجاد همکاری بین دو کشور را بیشتر خواهد کرد.