به گزارشافکارنیوز، هوشنگ فلاحتیان در تشریح برنامه‌های جدید دولت تدبیر و امید به منظور افزایش ظرفیت تولید برق پاک و انرژی‌های تجدید پذیر در کشور، گفت: در شرایط فعلی برای تولید یک کیلووات ساعت از سوخت فسیلی باید ۷۰۰ تومان هزینه شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر اینکه هم اکنون قیمت تمام شده تولید انتقال و توزیع هر کیلووات برق حدود ۷۰۰ تومان است که آن را کمتر از ۵۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت می فروشیم، تصریح کرد: این در حالی است که هزینه تولید هر کیلووات ساعت برق تجدید پذیر بادی و خورشیدی در کشور حدود ۴۴۴ تومان است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه به منظور توسعه نیروگاه‌های تولید برق پاک و به ویژه برق خورشیدی ایران به فنآوری طراحی و تولید سلول‌های خورشیدی و تجهیزات الکتریکی دست یافته است، اظهار داشت: علاوه بر این طراحی و ساخت توربین های ۲.۵ مگاواتی توسط سازندگان داخلی آغاز شده است.

وی با اشاره به راه اندازی یک مزرعه جدید برق بادی در قزوین، بیان کرد: تا یک ماه آینده در منطقه کهک قزوین ۸ توربین ۲.۵ مگاواتی در مجموع به ظرفیت ۲۰ مگاوات راه اندازی می‌شود که تا کنون ۴ دستگاه از آن نصب شده و ۱۰ مگاوات تولید برق می کند.

معاون وزیر نیرو همچنین با تاکید بر اینکه در حوزه توربین‌های بادی خانگی مقیاس کوچک چند دانشگاه کشور فعال شدند و موفق شدیم توربین های ۳،۵ و ۱۰ کیلوواتی را در داخل کشور طراحی و تولید شود، تبیین کرد: از سال گذشته در تعدادی از مدارس و مساجد روستاهایی که با شبکه های برق سراسری فاصله دارند سلول خورشیدی نصب و برق مورد نیاز این گونه اماکن از طریق سلول خورشیدی تامین شده است.

فلاحتیان همچنین در تشریح سیاست جدید ارائه تسهیلات به واحدهای مسکونی برای نصب و راه اندازی نیروگاه برق خورشیدی، توضیح داد: وزارت نیرو آمادگی دارد حدود ۴۵ میلیون ریال به ازای هر کیلووات ساعت قدرت نصب شده نیروگاه خورشیدی، تسهیلات بلاعوض به مردم پرداخت کند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه در حال حاضر ۲ هزار و ۹۰۰ ساعت تابش خورشید در سطح کشور وجود دارد، افزود: همزمان با توسعه تولید برق خورشیدی اخیرا اطلس بادی کشور هم تدوین شده و در برخی از مناطق همچون خواف خراسان پتانسیل بیش از ۵۰ درصدی برای تولید برق بادی وجود دارد که دو برابر استاندارد جهانی است.

وی با بیان اینکه در ایران ظرفیت تولید بیش از ۱۰۰ هزار مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی وجود دارد، گفت: اما هم اکنون تنها حدود ۲۲۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی و بادی در کشور نصب و راه اندازی شده است.