شركتهاي خودروسازي كرهجنوبي و در راس آنها هيونداي موتور و كياموتورز برخلاف ديگر خودروسازان خارجي طي سالهاي اخير حضور فعالي در بازار خودرو ايران داشته و توانستهاند تا حدود زيادي هم نظر مشتريان ايراني را به سمت خود جلب كنند.

به گزارش ایسنا، براساس آخرین آمار منتشر شده، نمایندگی‌های فروش شرکتهای خودروسازی کره‌یی در ایران سهمی معادل دو درصد از بازار خودروی سواری کشورمان را در اختیار دارند که بیشترین سهم در میان خودروسازان خارجی فعال در ایران محسوب می‌شود.

هم‌اکنون شرکتهای هیوندای و کیا به طور جداگانه دارای نمایندگیهای فروش و خدمات پس از فروش در ایران بوده و این دو شرکت کره‌یی توانسته‌اند گوی سبقت را در بازار ایران از رقبای ژاپنی، آلمانی و حتی چینی خود بربایند.

اگرچه شرکت کیا سال قبل در اقدامی عجولانه اعلام کرد که صادرات خود را به ایران تحت فشارهای بین‌المللی متوقف می‌کند، اما شرکت هیوندای این رویه را دنبال نکرد و سال گذشته نیز که واردات انواع خودرو به کشور رشد نشان داد، باز هم کره‌یی‌ها بیشترین سهم را در واردات خودرو به کشورمان داشتند.

از سوی دیگر این روزها محصولات مختلف خودروسازان کره مورد توجه طبقه متمول جامعه‌ ایرانی قرار گرفته است. اگر این روزها در خیابانهای تهران قدم بزنید، بعید است که یکی از مدل خودروهای کره‌یی مانند جنسیس، آزرا، سوناتا، i۳۰، i۲۰، سانتافه، ix۳۵، آوانته، ورنا، اپیروس، اپتیما و سراتو را نبینید.

از سوی دیگر کوچکترین خودروساز کره‌ یعنی سانگ یانگ نیز سابقه‌ی نسبتا طولانی در بازار خودرو ایران دارد. موسو، کوراندو، رکستون و چیرمن معروف‌ترین محصولات سانگ یانگ کره‌یی در بازار خودرو ایران محسوب می‌شوند.

دیروز اعلام شد که امکان ثبت‌ سفارش کلیه خودروهایی که سابقه ورود به ایران را دارند، فراهم شده و در یک کلام واردات خودرو به ایران خیلی راحت‌تر شده است. با این وصف از این پس باید منتظر هجوم هرچه بیشتر خودروهای کره‌یی به ایران در غیاب رقبای دیگر باشیم.

از سوي ديگر اين در حالي است كه در قانون ارتقاي كيفيت خودرو و ساير توليدات صنعتي كه خرداد پارسال كه با هدف نظارت بر كليهي كالاهاي توليد داخل و وارداتي در مجلس تصويب شد، خودروسازان ملزم به طراحي و توليد سه پلتفرم جديد تا سال ۱۳۹۵ شدهاند. حال بايد ديد كه آيا شرايط جديد باعث تسريع دستيابي خودروسازان داخلي به اهداف قانون بالا خواهد شد يا اينكه براي آنان دردسرساز خواهد شد.