فریدون کیانی در گفتگو با سایپانیوز اظهار داشت: همواره ارتباط نزدیکی میان گروه سایپا و فولاد مبارکه وجود داشته و با توجه به توانمندی های موجود در این شرکت به عنوان بزرگترین تولیدکننده ورقهای فولادی در ایران، ظرفیتهای فراوانی برای ارتقای فعالیت های مجموعه فولاد مبارکه وجود دارد.

وی افزود: فولاد مبارکه به عنوان تنها تأمین­ کننده داخلی ورق­های فولادی خودرویی مورد نیاز محصولات سایپا محسوب می شود.

در گذشته گروه سایپا ورق­های رویه خودروهای تولیدی خود را از بازارهای خارجی تأمین می­کرد، که در راستای پیشبرد اهداف ملی و خودکفایی اقتصادی و با توجه به تحریم­ های بین­ المللی و عدم امکان نقل و انتقالات ارزی، در اواسط سال ۱۳۹۰، پیشنهاد تولید صنعتی این نوع ورق­ها به شرکت فولاد مبارکه، در جلسه مشترک پیشنهاد شد و پس از مطالعات و همکاری­ های فراوان سایپا، شرکت فولاد مبارکه موفق به تولید صنعتی این نوع ورق شد.

معاون بازرگانی سایپا تصریح کرد: سایپا سرمایه­ گذاری­ ها و مطالعات فراوانی برای تبدیل شرکت فولاد مبارکه به تولیدکننده داخلی ورق رویه خودرو کرده است و خطوط تولید شرکت­ های گروه سایپا نیز به صورت کامل در این خصوص همکاری­ های لازم را با فولاد مبارکه داشته­ اند، هرچند هنوز برای به کیفیت­ رسانی تلاش­های دوجانبه ادامه دارد.

کیانی در ادامه گفت: وجود مشکلات فراوان به واسطه تحریم­ها، نبود امکان نقل و انتقالات ارزی در کنار عدم همکاری تأمین­ کنندگان خارجی، موجب سرمایه­ گذاری برای استفاده حداکثری از ظرفیت­ های داخلی شده است و در حال حاضر با توجه به توانمندی­ های داخلی و امکان تولید بیشتر نیازها در صنایع داخلی، تلاش می­کنیم به جای استفاده از تولیدات خارجی، امکان خریداری و استفاده از موارد مشابه داخلی را فراهم کنیم تا از این طریق هم زمینه رونق کسب­ و­کار در کشور فراهم شده و هم چرخه خطوط تولید محصولات داخلی متوقف نشود.

کیانی با بیان این مطلب که تا قبل از اجرای این پروژه حدود ۷۰­درصد و در حال حاضر حدود ۸۵ درصد از ورق­ های مورد نیاز تولید خودرو در گروه سایپا از طریق فولاد مبارکه تأمین می­شود، افزود: حمایت از تولیدات داخلی موضوعی است که باید همواره به عنوان محور اصلی تأمین در دستور کار قرار گیرد. در همین راستا پروژه­ های جدید تعریف شده که در حال اجراست و می­توان به پروژه تکمیل محصولات گرم و سرد استحکام بالا و پروژه سه­ جانبه با شرکت ورق خودرو برای تولید ورق­ های گالوانیزه اشاره کرد.

معاون بازرگانی سایپا ضمن بیان این که ظرفیت­ های گسترده ­ای در تامین­ کنندگان داخلی برای همکاری با گروه خودروسازی سایپا در پروژه­ های توسعه محصول و افزایش تولید وجود دارد اظهار کرد: با توجه به این که در سال­ جاری و در سال­های آینده، سایپا قصد دارد محصولات متنوعی را وارد سبد تولید و عرضه خود کند، با این حال آمادگی­ های گسترده­ای برای تولید قطعات در شرکت­های داخلی وجود دارد.

وی بیان کرد: در صورتی که بتوانیم با افزایش صادرات محصول، تراز ارزی مجموعه را به صفر رسانده و ارز مورد نیاز خود را از طریق فروش خودرو در بازارهای خارجی تامین کنیم می­توانیم به رونق کسب­ و­کار درون­ سازمانی امیدوار باشیم.

کیانی در خاتمه گفت: باید با تلاش برای کاهش خروج ارز از کشور و افزایش استفاده از تولیدات داخلی، نیازهای شغلی فرزندان خود را تامین کنیم.