به گزارش افکارنیوز، حمید تهران فر، معاون نظارتی بانک مرکزی درخصوص دلایل شکل گیری معوقات بانکی اظهارداشت: دو عامل بیرونی و درونی در ایجاد این معوقات دخیل بودند که از عوامل بیرونی می‌توان به رکود تورمی، تحریم‌های بین المللی، جهش نرخ ارز و از عوامل داخلی می‌توان به عدم اعتبار سنجی دقیق در بانک‌ها و عدم وجود نظم و قاعده مشخصی در برخی بانکها برای پیگیری قضایی مطالبات اشاره کرد.

تهرانفر درخصوص جدیت بانک‌ها در وصول مطالبات عنوان کرد: این که گفته می شود بانکها دنبال مطالبات معوق نیستند اساساً اشتباه است چون وجود مطالبات معوق در دفاتر بانکها، نشان دهنده ضعف مدیران آن بانک است. علاوه بر آن، تاثیر مطالبات معوق بر کاهش توان تسهیلات دهی شبکه بانکی بسیار چشمگیر است.

به گفته وی کل نقدینگی کشور ۵۸۰ هزار میلیارد ریال بوده که با این حساب ۱۴ درصد سپرده‌های بانکی از گردونه کمک به تولید خارج شده که این رقم نسبت به سال‌های گذشته رشد دو برابری داشته است.

وی در خصوص مطالبات شرکت های زیر مجموعه بانک‌ها گفت: مشکل در ثبت و طبقه بندی مطالبات غیر جاری شرکت‌های متعلق به بانک ها می باشد. به عبارت دیگر برخی بانک ها به جهت حمایت از شرکت های زیرمجموعه خود این قبیل مطالبات را با ترفندهای مختلف در طبقه جاری حفظ می‌کنند لذا این مطلب که عنوان می شود مطالبات از شرکت های زیرمجموعه بانک‌ها پیگیری نمی‌شود اصولا " دارای شکل دیگری است و نحوه برخورد دیگری را می طلبد.

معاون نظارتی بانک مرکزی در خصوص بدهکاران بزرگ بانکی گفت: ۱۰ بدهکار بزرگ بانکی، ۱۲۴ هزار میلیارد ریال بدهی به بانکها دارند و ۱۵ درصد کل مطالبات بانکی در اختیار این ۱۰ نفر است.

وی با بیان اینکه ۵۰ گروه یا شرکت مرتبط به هم، ۳۳ درصد مطالبات معوق را به خود اختصاص داده‌اند، افزود: ۲۰۰ بدهکار بزرگ ۵۵ درصد را به خود اختصاص داده‌اند و ۳ نفر نیز بالای یک هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهی دارند. ۴۸ درصد بدهکاران نیز معادل ۱۳۱ مشتری، بالای هزار میلیارد ریال به نظام بانکی بدهکارند.

وی درخصوص میزان مطالبات معوق بانک‌های دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی گفت: ۳۲۳ هزار میلیارد ریال از منابع بانک‌های دولتی معوق شده که این میزان، معادل ۱۳ درصد کل تسهیلات است.

تهران‌فر میزان مطالبات بانک‌های خصوصی را ۲۵۰ هزار میلیارد ریال(معادل ۱۷ درصد کل تسهیلات) و میزان مطالبات بانک‌های نیمه خصوصی را ۲۳۴ هزار میلیارد ریال(برابر با۱۲ درصد تسهیلات) عنوان کرد.

معاون نظارتی بانک مرکزی درخصوص کل مطالبات معوق، تولید کنندگان اظهارداشت: ۶۱ درصد از مبلغ متعلق به ۵۰۰ نفر بدهکار بزرگ بانکی، مربوط به افرادی است که فعالیت اصلی شان صنعت و معدن است این رقم معادل ۳۰ درصد کل مطالبات معوق شبکه بانکی کشور می باشند.

وی درخصوص رشد مطالبات معوقات گفت: سال ۸۸ رقم این معوقات ۴۱۱ میلیارد ریال بوده است و هرساله ۲۰ درصد رشد داشته، از طرفی هر سال ۲۵ درصد رشد نقدینگی نیز داشتهایم.