به گزارش افکارنیوز، محمدمهدی جوانمرد قصاب، با بیان اینکه یک سوم واردات افغانستان توسط ایران انجام می شود، افزود: امکان صادرات هر نوع کالا به افغانستان وجود دارد اما باید محصولات با قیمت و کیفیت مناسب صادر شود.

وی تصریح کرد: افغان ها به کالاهای ایرانی اعتقاد راسخی دارند بنابراین شرکت های ایرانی باید با ثبت برند خود، از تقلب و ورود غیرقانونی این محصولات از کشورهای مجاور جلوگیری کرد.

جوانمرد قصاب عمده کالاهای صادراتی به افغانستان را صنایع غذایی، فرش ماشینی، موکت، لوله و پروفیل، آهن آلات و سیمان برشمرد و گفت: ایران در موضوع صادرات خدمات فنی و مهندسی به سبب مسایل تحریم نتوانسته در سطح بالایی وارد شود اما در این موضوع نیز فعالیت هایی صورت گرفته است.

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان در خصوص اجرای پروژه های عمرانی در افغانستان، اظهار داشت: هم اکنون دو پروژه بزرگ عمرانی توسط شرکت های ایرانی در دست اجرا است که باید در این حوزه نیز فعالیت ایرانی ها بیشتر شود.

جوانمرد قصاب در خصوص راه اندازی خطوط تولید در افغانستان نیز گفت: به سبب نبود زیرساخت های مناسب و بالابودن قیمت حامل های انرژی در این کشور، عملا نمی توان کارخانه ای در افغانستان احداثو راه اندازی کرد.

این رایزن بازرگانی، رقیب جدید ایران در افغانستان را پاکستان دانست و افزود: اگرچه کالاهای پاکستانی به لحاظ قیمت شاید در سطح پایینی باشند اما از نظر کیفیتی کالاهای ایرانی در سطح بالایی قرار دارند.