به گزارش افکارنیوز، مسعود کرباسیان در جمع مدیران ستادی و اجرایی گمرکات سراسر کشور گفت: ترخیص قبل از اظهار هدف اصلی گمرک است. رئیس کل گمرک اظهارداشت: هدف اصلی همه تلاش ها و اقدامات گمرک در زمینه استفاده از فن آوری های مدرن، ترخیص کالا قبل از اظهار آن به گمرک است و در این راستا اجرای طرح مانیفست الکترونیکی در مسیر های دریایی، هوایی و زمینی از اولویت های کار گمرک است.

کرباسیان افزود: توصیه جدی ما این است که موافقتنامه تسهیلات تجاری سازمان جهانی تجارت که با سازمان جهانی گمرک به امضاء رسیده ملاک کار گمرکات باشد و کالاها با حداقل اسناد از گمرک ترخیص شود.

معاون وزیر اقتصاد به برنامه گمرک برای اجرای طرح پنجره واحد تجاری به صورت مجازی و افزایش ارتباطات گمرکات با یکدیگر اشاره کرد و در خصوص سامانه جامع امور گمرکی اظهارداشت: این سیستم در حال پیاده سازی در گمرک است و باید به طور کامل اجرا شود تا شاهد نتایج مثبت آن به ویژه در فرآیند ترخیص کالا از گمرک باشیم.

رئیس کل گمرک با تأکید بر لزوم رسیدگی به مشکلات مردم در گمرک تاکید کرد: در بسیاری از موارد زندگی مردم متصل به گمرک است و این امر در خصوص نقاط مرزی که امرار معاش مردم به طور مستقیم با گمرک ارتباط دارد و مسؤولیت سنگینی بر دوش مدیران و کارکنان گمرک گذاشته است، اهمیت مضاعفی دارد.

وی تصریح کرد: طبق قانون، محوریت تجارت باید از طریق گمرکات رسمی باشد، با این حال گمرک به خاطر رفاه حال ساکنان مرزی تسهیلات و امکانات مورد نظر را به آنان ارائه می دهد.

کرباسیان اصلاح بیش از ۱۷۰۰ ردیف تعرفه را از دیگر اقدامات گمرک برای روان سازی و تسریع فرایند ترخیص کالا اعلام کرد و افزود: با اصلاح ۱۰ ردیف دیگر تعرفه تحول چشمگیری در این زمینه به عمل خواهد آمد.

رئیس کل گمرک در ادامه به مسایل و مشکلات گمرک در بحثترانزیت اشاره کرد و گفت: محموله های صادراتی باید حداکثر ظرف ۷۲ ساعت از کشور عبور کند و یکی از راه های تحقق این امر به کارگیری سیستم های کاملا مکانیزه از جمله سامانه اظهار از راه دور و مانیفست الکترونیکی است.

وی افزود: ما در ترانزیت باید عینا همان رویه کارنه تیر را پیاده سازی کنیم، چرا که هیچ چیز از کشورهایی که ترانزیت را با روش های نوین انجام می دهند، کم نداریم.

کرباسیان همچنين به برنامه راهبردي ابلاغي از سوي وزارت اقتصاد اشاره كرد و افزود: محور اين برنامه بر اقتصاد مقاومتي استوار است و گمرک بايد همه فعاليت ها و اقدامات خود را با اين برنامه منطبق نمايد. عزم جدي دولت و مجلس بر اين است كه اقتصاد مقاومتي به اجرا درآيد.