به گزارش افکارنیوز، بعد از اجرای توافق ژنو و تأیید دریافت پنج قسط از هشت قسطی که طبق این توافق نامه باید از محل ۴.۲ میلیارد دلار دارایی های مسدود شده ایران در کشورهای خارجی به حساب ایران واریز شود نوبت قسط ششم طی هفته های اخیر رسید ولی خبری از تاییدیه بانک مرکزی ایران نشد.

در پی اجرای توافقنامه ژنو، غرب به ایران تعهد داده است که در ازای تعلیق ۲۰ درصد فعالیت‌های هسته‌ای خود ۴.۲ میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی ایران را که به دلیل تحریم‌ها در کشورهای غربی بلوکه شده بود طی ۸ قسط آزاد کند.

از ۲۰ ژانویه(۳۰ دی ماه سال ۹۲) اجرای توافقنامه ژنو کلید خورد؛ قرار بود دلارهای نفتی ایران در تاریخ‌های اول فوریه(مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار)، اول مارس(۴۵۰ میلیون دلار)، هفتم مارس(۵۵۰ میلیون دلار)، دهم آوریل(۵۵۰ میلیون دلار)، پانزدهم آوریل(۴۵۰ میلیون دلار)، چهاردهم می(۵۵۰ میلیون دلار)، هفدهم ژوئن(۵۵۰ میلیون دلار) و بیستم جولای(۵۵۰میلیون دلار) آزاد شود و در اختیار کشورمان قرار گیرد.

بانک مرکزی بعنوان مرجع رسمی دریافت این اقساط تاکنون دریافت پنج قسط از هشت قسط توافق ژنو را تایید کرده و برخلاف اخباری که از گوشه و کنار مبنی بر واریز قسط ششم مطرح شده نه تنها این خبرها را تایید نکرده بلکه طبق گفت وگوی یکی از مدیران ارزی این بانک هنوز ایران با طرف مقابل درباره سه قسط آخر به توافق نرسیده است.

براساس زمان بندی قید شده در توافق نامه ژنو برای واریز اقساط پول نفت ایران، قسط ششم از این هشت قسط به مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار باید ۱۴ MAY مصادف با ۲۴ اردیبهشت ماه به حساب بانک مرکزی ایران واریز شده باشد اما با وجود گذشت ۲۵ روز از موعد مقرر این قسط هنوز بانک مرکزی تاییدیه دریافت ۵۵۰ میلیون دلار را اعلام نکرده است.

آنطور که حسین یعقوبی به تسنیم گفته است " ۳ قسط از این توافقنامه مانده است، البته الآن در حال مذاکره با طرف هندی هستیم، روز شنبه هفته جاری در بانک مرکزی ایران کنفرانس کاری برگزار شد که بانک مرکزی هند و مقامات دولتشان اینجا بودند و من با آقای سیف و کامیاب هم در ارتباط بودم، هندی‌ها به ما گفتند: ما تصمیم داریم ۳ قسط آخر توافق ژنو را از منابعی که در اختیار ما دارید، منتقل کنیم. "

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه وجوه بلوکه شده ایران در هند نیز وجود دارد، گفته است که: " ما الآن داریم با هند بحثمی‌کنیم درباره اینکه وجوه بلوکه شده را کجا دریافت کنیم، البته هند چند کشور را پیشنهاد کرده ولی ما در حال بررسی هستیم که کدام کشورها برای ما مطلوبیت دارند و این ارزها را در کدام کشور دریافت کنیم. فعلاً برای چهار کشور به جمع‌بندی رسیده‌ایم که این کشورها احتمالاً کشورهای خلیج فارس و ترکیه باشند، البته هنوز نهایی نشده است. "

بنابراین طبق گفته‌های این مدیر ارزی در بانک مرکزی آنچه موجب شده بعد از گذشت ۲۵ روز از موعد مقرر در توافق نامه ژنو پول قسط ششم به حساب ایران واریز نشود عدم تفاهم درباره کشور ثالث(کشوری که پول نفت ایران به حساب بانک مرکزی در آنجا واریز خواهد شد) است چراکه دو طرف فعلا به این قطعیت رسیده اند که هند باید ۳ قسط آخر را واریز کند ولی درباره اینکه این اقساط به حساب ایران در کدام کشورها واریز شود نکته ای است که هنوز نهایی نشده است.

هم اکنون ۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار از ۴.۲ میلیارد دلاری که طبق توافق نامه ژنو باید در اختیار ایران قرار گیرد به حساب بانک مرکزی ایران در کشورهای خارجی و البته مورد توافق ایران واریز شده و یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون یورو باقی مانده است.