به گزارش افکارنیوز، پرداخت حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد از اواسط سال ۹۰ با اختلال همراه شد. در پی این اختلال، پرداخت حقوق بازنشستگان با یک تا ۳ ماه تأخیر و گاها به صورت اقساطی پرداخت می شد.

بازنشستگانی که پس از ۳۰ سال کار در کارخانجات فولاد کشور به سن سالمندی و بازنشستگی رسیده بودند و بعضا درآمد دیگری جز حقوق بازنشستگی خود برای رسیدگی به امور خود و خانواده تحت تکفلشان نداشتند با تأخیر در پرداخت حقوق خود با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه شدند.

دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که از بروز این اختلال آگاهی کسب کرده بودند، راهکار رفع آن را در قانون بودجه سال ۹۱ مد نظر قرار دادند. با توجه به اینکه این قبیل مشکلات در دیگر صندوق های بازنشستگی که در مجموعه سازمان بازنشستگی کشور به خدمات رسانی مشغولند وجود نداشت، انتقال صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قانون بودجه سال ۹۱ مورد تأکید قرار گرفت اما اجرایی نشدن این بند از قانون بودجه سنواتی کشور که در ماههای پایانی سال ۹۱ به صورت اسمی اجرا شد اما در عمل نتیجه ای در بر نداشت، موجب گسترش مشکلات به وجود آمده شد.

در میانه پاییز ۹۱ اعلام شد که به منظور حل مشکلات مالی این صندوق بازنشستگی، ۱۶ درصد از سهام باقیمانده دولت در شرکت ملی مس، ۱۷.۵ درصد از سهام شرکت سایپا، ۵۵ درصد شرکت دخانیات، ۱۹ درصد آلومینیوم اراک، ۷۱ درصد سنگ آهن مرکزی، ذوب آهن اصفهان، ۷۰ درصد آلومینیوم المهدی و هرمزال و ۱۰۰ درصد سهام شرکت زغال سنگ کرمان، ۱۰۰ درصد سهام زغال سنگ طبس شرقی و نیز پروانه بهره‌برداری معدن زغال سنگ کرمان به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار می شود.

ارزش این میزان سهام حدود ۸ هزار میلیارد تومان بود و تصمیم به واگذاری این میزان سهام، نور امیدی را در دل مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد روشن کرد تا مگر مشکلات پرداخت حقوق آنها پس از گذشت بیش از یکسال مرتفع شود اما نه تنها این امر محقق نشد بلکه تأخیر در پرداخت حقوق ها با همان روند و حتی با تأخیرهایی بیش از گذشته ادامه یافت.

پیگیری از مدیران شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان که بیشترین مشکل را در پرداخت حقوق مستمری بگیران دارد حاکی از این است که صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد از ابتدای سال جاری از مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت

نیره اخوان بی طرف، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سی و یکم اردیبهشت ماه سال جاری مجلس در تذکری به وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: بازنشستگان ذوب آهن با جمعیتی حدود ۸۵ هزار نفر پس از سال‌ها کار در کنار کوره‌های داغ ذوب آهن دو ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و لازم است به این قشر جامعه رسیدگی و توجه شود.

هم اکنون نیز با وجود اینکه حدود ۳ سال از شروع این مشکلات می گذرد، هنوز این مشکل رفع نشده به طوری که بازنشستگان شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان که در میان تمامی بازنشستگان صنعت فولاد بیشترین اختلالات را در پرداخت حقوق خود شاهد بوده اند، اکنون با نزدیک شدن به آغاز تابستان هنوز حقوق اردیبهشت ماه خود را دریافت نکرده اند.