به گزارش افکارنیوز، رشد ۲۵ برابری بدهی های بانکی تا پایان سال ۹۲ در قیاس با سال ۸۲ نیز آنقدرها موثر نبوده تا بدهکاران را وادار به پس دادن بدهی هایشان کند.

آخرین گزارش رسمی که از سوی رئیس کل بانک مرکزی منتشر شده نشان می دهد تا پایان سال ۹۲ بیش از ۲۳۵ هزار میلیارد دلار تسهیلات بانکی پرداخت شده است. از این عدد ۸۲ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بازنگشته است.

بررسی ها نشان می دهد در صورتی که بدهکاران بانکی همچنان منابع بانکی در اختیارشان نگاه دارند، همچنان از نظر مالی سود می کنند.

جمشید پژویان اقتصاددان نیز در این مورد چنین اعتقادی دارد: «ظاهرا اگر بدهکاران بانکی پول ها را پس ندهند، هیچ اتفاقی نمی افتد. یعنی این افراد باید مشمول جریمه های سنگین شوند.

در بسیاری از کشورهای دنیا این افراد اعتبارشان متوقف می شود. یعنی به عبارت دیگر از طریق شبکه بانکی دیگر نمی توانند هیچ نوع فعالیتی داشته باشند. حتی نمی توانند هیچ گونه نقل و انتقال بانکی انجام دهند.

یعنی جریمه های بسیار سنگین که برای کسانی که وام شان را پس نمی دهند این اطمینان را ایجاد می کند که این افراد حتما باید وامشان را پس بدهند تا بتوانند دوباره به یک زندگی که همانند دیگران است برگردند در کشور ما به دلیل تفاوت فاحش بین نرخ سود بانک و سود آزاد نه تنها این افراد خودشان به هیچ عنوان این بدهی ها را پس نمی دهند، بلکه با علم به این موضوع که می دانند این پول را دارند که پس بدهند باز هم از چرداخت این بدهی سر باز می زنند و حتی کسانی را هم که دچار مشکلاتی شده باشند وادرا می کنند که از منابع دیگر تامین کنند و این بدهیشان را به بانک نپردازند.»

با وجود اینکه دولت اسامی ۵۷۵ بدهکار بزرگ بانکی را به قوه قضاییه ارائه داده ولی هنوز اطلاعات تازه ای در مورد بازگشت این سرمایه ها به بانک ها منتشر نشده است. دولت خبر داده با جدیت موضوع وصول بدهی های بانکی را پیگیری می کند.

پژويان اعتقاد دارد: قطع به یقین بدانید که به نفع این افراد است که وامی را که می گیرند حالا هر رقمی که می خواهد باشد را پس ندهند. این افراد وام های کلانی را که گرفته اند به نحوی استفاده می کنند که سودی که گیرشان می آید آنقدر بالا است که حاضر هستند جریمه این وام ها را پرداخت کنند اما اصل پول را برنگردانند. با اين وجود رئيس کل بانک مرکزي در حاشيه همايش پولي و بانکي بازهم تاکيد کرده که تلاش دولت بازپس گيري منابع بانکي از بدهکاران است.