به گزارش افکارنیوز، برآوردهای انجام گرفته در سطح وزارت نیرو نشان می دهد که در فصل تابستان سال جاری با وجود افزایش بیش از دوهزار مگاواتی ظرفیت تولید برق اما پیک مصرف برق تابستانی به مرز ۵۰ هزار مگاوات افزایش یابد.


از این رو برای تابستان سال جاری با احتمال منفی شدن تراز تولید و مصرف برق و در صورت عدم صرفه جویی مشترکان احتمال خاموشی ها قوت گرفته است.

همزمان با شدت گرفتن احتمال خاموشی های تابستانی، حمید چیت چیان وزیر نیرو با ارسال نامه ای به محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت جزئیات اجرای طرح ذخیره عملیاتی برق صنایع در فصل تابستان را تشریح کرده است.

در بخشی از این مکاتبه بین وزرای نیرو و صنعت، چیت چیان خطاب به نعمت زاده، نوشته است: سال گذشته وزارت نیرو حدود ۲۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به صنایع کشور برای صرفه جویی در مصرف برق پاداش پرداخت کرده است.

وزیر نیرو در این مکاتبه تاکید کرده است: آن دسته از صنایعی که تابستان سال جاری بالای یک مگاوات برق مصرف می کنند در صورت جابه جا کردن شیفت کاری و استفاده از حداقل بار مصرفی در ساعات اوج و پیک بار از تشویق‌های مصوب برخوردار خواهند شد.

از این رو با توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو طرح ذخیره عملیاتی برق صنایع از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور ماه سال جاری در کل کشور قابلیت اجرا دارد.همایون حائری مدیرعامل توانیر اخیرا در گفتگو با مهر با اشاره به جهش دوباره مصرف برق کشور با وجود افزایش قیمت‌ها پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها، اعلام کرده است: گرمای زودرس بهاری منجر به رشد ۱۲ درصدی مصرف برق کشور شده و در صورت صرفه‌جویی مردم تابستان خاموشی نداریم.

به گزارش مهر، وزارت نیرو با انتشار گزارشی‌هایی اعلام کرده است: در طول چند روز گذشته مصرف برق بیش از ۲۵۰۰ مگاوات افزایش یافت. میزان ذخیره نیروگاه‌های کشور در روز گذشته به دوهزار و ۲۶۷ مگاوات کاهش یافته است.

بر این اساس در طول چند هفته گذشته پیک مصرف برق کشور به بیش از ۴۰ هزار مگاوات رسید در حالی که پیک مصرف برق کشور سال گذشته ۳۷ هزار و ۷۴۸ مگاوات گزارش شده بود.