رئیس کل بانک مرکزی گفت : تا ۲۴ ساعت آینده شاهد آثار اقدامات ما برای کاهش نرخ ارز حتی تا پایین تر از قیمت قبلی ارز خواهید بود .

به گزارش واحد مرکزی خبر، محمود بهمنی در ارتباطی زنده با بخش خبری نیمروز شبکه یک سیما افزود: با توجه به اختلاف نرخ ارز توزیعی بانک مرکزی و بازار احساس شد حدود ۱۴۰ تومان در هر دلار وارد جیب دلالان و واسطه ها می شود.

وی گفت: با پیش بینی و اعمال استراتژی مناسب از سوی بانک مرکزی، تلاش کردیم این فاصله را کم کنیم و با توجه به افزایش قیمت نفت تا ۱۲۰ دلار و نسبت به ۸۱ و نیم دلاری که در بودجه دیدیم، در مازاد ارزی مشکلی نخواهیم داشت.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه قطعا نرخ ارز را کنترل می کنیم، ‌ افزود: این اقدام را از امروز آغاز کرده ایم و در کوتاه مدت شاهد آثار آن خواهید بود و نرخ ارز فروکش خواهد کرد.

بهمنی همچنین با بیان اینکه مشکلی در تزریق ارز به بازار نداریم، ‌گفت: با اعلامی که امروز به همکاران کردیم، باجه های فرودگاه ها نیز آماده هرگونه پرداخت ارزی به مسافران هستند تا فشار بازار کاسته شود.

وی افزود: ارز مورد نظر حواله ها و اعتبارات اسنادی را نیز بیش از آنچه باید باشد تأمین کرده ایم و مشکلی نخواهیم داشت.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین اقتصاد ارزی بانک مرکزی را شناور مدیریت شده ذکر کرد و گفت: بازار را مدنظر داریم و کنترل می کنیم، ‌ اجازه نمی دهیم بازار کاذب، نرخ ها را بالا ببرد.

بهمنی با بیان اینکه نقدینگی وارد شده به بازار به سمت طلا و ارز حرکت کرده و قیمت واقعی ارز ما به مراتب پایین تر از آنچه است که در بازار مشاهده می کنیم افزود: برای نقدینگی، برنامه ریزی کرده ایم تا قیمت ارز را به کمتر از قیمت قبلی آن برسانیم.

وی همچنین افزایش قیمت ارز را به نفع تولیدکنندگان دانست و گفت: با بالا رفتن قیمت ارز، تولیدکنندگان سود بیشتری از صادرات تولیدات خود به دست می آورند.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید مجدد براینکه نرخ ارز را کاهش می دهیم افزود : آقایانی که می گفتند نرخ ارز باید بالابرود هم اکنون مقاله می نویسندکه باید این نرخ پایین بیاید و ما این نرخ را کاهش خواهیم داد، ان شاءالله آقایانی که دنبال منافع خود بودند حتما نصیبشان خواهد شد .