"حسینعلی شهریاری"با اشاره به راههای جلوگیری از ورود ویروس "ایکولای" به ایران تاکید کرد: کنترل این بیماری در فرودگاههای کشور امکانپذیر نیست؛ چرا که این بیماری به گونهای است که در فرد مبتلا شده علائم خاصی را نشان نمیدهد.

به گزارش خانه ملت، نماینده مردم زابل و زهک در مجلس، افزود: «ما باید در واردات میوه و سبزیجات دقت لازم را داشته باشیم و از آنجایی که سیستم ایمنی اروپایی‌ها با سیستم ایمنی آسیایی‌ها متفاوت است باید توجه بیشتری نسبت به این بیماری داشته باشیم.»

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت مراقبت‌های لازم در این رابطه را انجام داده است، گفت: «اصلی‌ترین راه‌ ورود این باکتری به بدن از طریق خوردن غذا، میوه و سبزیجات است؛ باید در این ارتباط بهداشت غذایی بیشتری را رعایت کرد و همچنین آموزش‌های لازم هم داده شود و در عین حال اطلاع رسانی مناسبی نیز انجام گیرد تا مردم در جریان امور باشند.»

بر اساس نتایج تحقیقات بیشتر قربانیان ای کولای زن هستند و قربانی سوئدی در آلمان نیز یک زن بود. نشانه‌هایی حاکی از آن است که این بیماری از اسپانیا آمده است، ۲هزار و ۶۰۰نفر در ۱۴کشور مظنون به آلودگی به باکتری " ایکولای " هستند که البته موارد آلودگی به این باکتری در آمریکا، لهستان و فرانسه هم گزارش شده است.

آنچه توصیه شده این است که گرچه جوانه‌های خوراکی سرشار از پروتئین و ویتامین هستند و مصرف آنها به صورت تازه و نپخته محبوبیت فراوانی دارد، با این حال آنها همواره یکی از دلایل اصلی ابتلا به عفونت‌ها و بیماری‌های ناشی از مواد غذایی هستند.

از همین رو نیز مؤسسات بهداشتی از مدتها پیش نسبت به مصرف آنها به صورت تازه هشدار دادهاند.دولت آلمان به مردم هشدار داده است که از مصرف هر گونه جوانه خوراکی بپرهیزند.