به گزارشافکارنیوز،در شمال و مرکز تهران، هم‌اکنون برخی آپارتمان‌ها به صورت مبله، از یک روز تا حداکثر ۶ماه، به صورت اجاره کوتاه‌مدت به متقاضیان اجاره داده می‌شوند.


در میان فایل خانه‌های اجاره‌ای ثبت شده در بنگاه‌های املاک به جز خانه‌هایی که به صورت سالانه اجاره داده می‌شوند، به مواردی برخورد می‌کنیم که قابلیت اجاره روزانه یا ماهانه به مستاجران متقاضی «سکونت کوتاه‌مدت» را نیز دارند. این خانه‌ها بیشتر در مرکز و شمال پایتخت هستند و نرخ اجاره آنها بر اساس موقعیت مکانی و تعداد نفرات در نوسان است.

برخی از این خانه‌های لوکس دارای امکاناتی مانند سینمای خانگی، کولرگازی، استخر و اینترنت پر سرعت هستند و برخی فقط وسایلی را در خود جای داده‌اند(خانه مبله) که نیاز روزانه ساکنانشان را برطرف کند.


در حال‌حاضر طبق اطلاعاتی که مشاوران املاک از فایل‌‌های اجاره کوتاه‌مدت آپارتمان‌ اعلام می‌کنند، نرخ اجاره روزانه این خانه‌ها معمولا بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان در تهران در نوسان است. هرچند در مواردی خانه‌های لوکس بر اساس امکانات ویژه روزانه یک تا ۲ میلیون هم نرخ‌گذاری شده‌اند، اما میانگین نرخ اجاره در این نوع خانه‌ها روزانه ۲۰۰ هزار تومان است.

این در حالی است که اگر همین خانه‌ها به صورت سالانه اجاره داده شود، هزینه اجاره هر روز آنها حداکثر۱۵۰هزار تومان می‌شود اما در این صورت، مستاجری که فقط یک هفته به سکونت نیاز دارد، مجبور است، آنجا را برای یک‌سال اجاره کند!


به گزارش دنیای اقتصاد، بیشتر این خانه‌ها براساس تعداد اتاق قیمت‌گذاری می‌شوند. متوسط ساکنان یک آپارتمان دو خوابه ۴ نفراست و بر اساس تعداد نفرات بیشتر، ۵۰ هزار تومان به ازای هر نفر به قیمت اجاره روزانه اضافه می‌شود. به گفته گروهی از مشاوران املاک متقاضیان این نوع خانه‌ها بیشتر میهمانان خارجی هستند که مدت کوتاهی میهمان پایتخت هستند یا مسافرانی که به دلیل کارهای اداری به شکل موقت در تهران ساکن خواهند بود.


قیمت این نوع خانه‌ها برای مستاجر ایرانی با متقاضی خارجی متفاوت است. آپارتمانی که اجاره ماهانه آن برای مستاجر ایرانی ۳میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است برای متقاضی خارجی ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار محاسبه و دریافت می‌شود. این واحد‌ها به میهمانان خارجی به شکل ماهانه اجاره داده می‌شود. این محدودیت به دلیل نوع آپارتمان‌هایی است که به این دسته از مخاطبان داده می‌شود. بیشتر خانه‌های لوکس برای اجاره به متقاضیان خارجی در نظر گرفته می‌شود. به‌عنوان مثال آپارتمانی لوکس در خیابان پاسداران به قیمت ۴ هزار ۲۰۰ دلار یا آپارتمان دیگری در الهیه به قیمت ۳ هزار ۵۰۰ دلار اجاره رفته است. این آپارتما‌ن‌ها از ۶ تا ۹ ماه و گاهی نیز تا ۲ سال اجاره داده می‌شود. تفاوت دیگری که این نوع اجاره دارد پرداخت تمامی مبلغ اجاره بها در ابتدای مدت قرارداد است. برخی از فعالان بازار مسکن درباره متقاضیان این نوع خانه‌ها می‌گویند: بیمارانی که از سایر شهرهای کشور برای درمان به تهران می‌آیند یا صاحبان مشاغلی که برای مدت کوتاهی نیاز به سکونت در پایتخت را دارند، اغلب به صورت کوتاه‌مدت این آپارتمان‌ها را اجاره می‌کنند.

مشاوران املاک معتقدند: مالکان این خانه‌ها بیشترین بی‌انصافی را در نرخ‌گذاری انجام می‌دهند. متقاضیان نیز بیشتر از آگهی‌ها موارد مورد نیاز خود را پیدا کرده تا به دفاتر املاک مراجعه کنند.


یکی از مشاوران املاک به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: سال گذشته یکی از فعالان بازار از کرمان برای اجاره موقت به ما مراجعه کرده و فقط می‌خواست برای دریافت یک پروژه دولتی آدرسی در پایتخت داشته باشد و یک شماره تلفن تهران و تمامی فعالیت‌هایشان نیز در همان شهر خودشان انجام می‌شد.


این خانه‌ها از الگوی خاصی برای قیمت گذاری تبعیت نمی‌کنند و تنها بر اساس سلیقه صاحبان خانه‌ها نرخ‌گذاری می‌شود. در ماه رمضان که تعداد مسافران پایتخت کاهش پیدا می‌کنند، قیمت‌ها ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان کاهش می‌یابد.


در جدول زیر قیمت برخی از خانه‌های مبله ای که به صورت روزانه یا ماهانه اجاره داده می‌شود را می‌خوانید: