به گزارشافکارنیوز،رویترز اظهار کرد: یک دادگاه فرجام خواهی در آمریکا روز چهارشنبه حکم داد که ۱.۷۵ میلیارد دلار از دارایی های دولت ایران به خانواده های کشته شدگان بمب گذاری سال ۱۹۸۳ پایگاه نظامیان آمریکایی در بیروت پرداخت شود.

دادگاه دوم فرجام خواهی در نیویورک، حکم صادره از سوی قاضی کاترین فورست در سال ۲۰۱۳ را ابرام کرد که بر اساس آن پولی که هم اکنون در حساب سیتی بانک نیویورک سپرده گذاری شده است، باید برای اجرای بخشی از حکم پرداخت خسارت ۲.۵۶ میلیون دلاری به خانواده های کشته شدگان این حادثه اختصاص یابد.

این خانواده ها، ایران را به فراهم کردن مواد لازم و حمایت از حزب الله لبنان در انجام این حمله متهم می کنند که منجر به کشته شدن ۲۴۱ عضو ارتش آمریکا شد.
شاکیان، ایران و چند بانک شامل سیتی بانک، بانک مرکزی ایران، واحد بانکی کلیراستریم شرکت داچ بورس و بانکا یو بی ای ای در رم را به عنوان خوانده در دادخواست خود ذکر کرده بودند.

سیتی بانک با این درخواست مخالفت نکرد، اما بانک های دیگر تلاش هایی را برای رفع این اتهام از خود انجام داده اند. قاضی فورست در فوریه ۲۰۱۳ به نفع شاکیان این پرونده رای داده بود.
کلیر استریم و بانکا یو بی ای ای، سال گذشته با شاکیان مصالحه کردند. اما بانک مرکزی ایران علیه حکم صادر شده فرجام خواهی کرد و تاکید کرد که قانون فدرالی که به طور ویژه به این منظور تصویب شده که اجازه مصادره دارایی های سپرده گذاری شده ایران در سیتی بانک را بدهد، ناقض یک معاهده منعقده بین دو دولت ایران و آمریکا است.

بانک مرکزی ایران همچنان می تواند یک تقاضای فرجام خواهی به هیئت کامل قضات دادگاه دوم فرجام خواهی یا دادگاه عالی آمریکا ارائه دهد.
اگر این دارایی ها به خانواده های کشته شدگان انفجار سال ۱۹۸۳ بیروت تسلیم شود، نمونه ای نادر خواهد بود که در آن قربانیان یک حمله خارجی توانسته اند از طریق سیستم قضایی آمریکا از یک دولت دیگر خسارت بگیرند. معمولا اجرای چنین احکامی علیه دولت های خارجی با موفقیت چندانی مواجه نبوده است.
در ماه ژانویه، در پرونده ای جداگانه، کلیراستریم با پرداخت ۱۵۲ میلیون دلار جریمه با دولت آمریکا مصالحه کرد. اتهام این بانک آلمانی ایران بود که حدود ۲.۸ میلیارد دلار به صورت وثیقه در آمریکا برای بانک مرکزی ایران نگهداری کرده است.