به گزارشافکارنیوز،سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا اظهار کرد: وزارت خزانه داری آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد کاهش تحریم‌ها علیه ایران تا ۲۴ نوامبر[چهار ماه دیگر] تمدید شد.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز ۱۹ جولای، شش قدرت جهانی و ایران تایید کردند که آنها تعهدات خود بر اساس برنامه اقدام مشترک را ادامه خواهند داد و بر این اساس دولت آمریکا کاهش تحریم‌ها بر اساس برنامه اقدام مشترک را تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ تمدید کرد. تمدید کاهش تحریم‌ها از ۲۱ جولای اجرایی شده است.

" محمد جواد ظریف " وزیر امور خارجه ایران جمعه شب و در پایان مذاکرات هسته‌ای، در کنفرانس خبری که با حضور " کاترین اشتون " مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد، گفت به همراه وزرای خارجه دیگر تصمیم گرفتیم اجرای برنامه اقدام مشترک را تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ ادامه دهیم. ایران و ۳ + ۳ تأکید می‌کنند که اجرای همه تعهداتشان را کارآمد و بموقع ادامه می‌دهند.

تحریم‌هایی که بر اساس توافقنامه ژنو می‌بایست کاهش یابد تحریم‌هایی در رابطه با پوشش بیمه و حمل و نقل محموله‌های نفت ایران، مقررات تحریمی بر واردات، خرید یا حمل و نقل محصولات پتروشیمی ایران، ممنوعیت تجارت طلا و فلزهای گران‌بها با دولت ایران، هیات‌های عمومی، بانک مرکزی ایران یا افراد و نهادهای خصوصی بود و همچنین مبادلات بشردوستانه با ایران نیز می‌بایست تسهیل شود.

از دیگر موارد این توافق، ثابت ماندن میزان صادرات نفت ایران به میزان متوسط صادرات پایان سال ۲۰۱۳ بود.

پیشتر نیز " عباس عراقچی " معاون وزیر امور خارجه ایران زمان تمدید مذاکرات را چهار ماه اعلام کرد و گفت: همه تعهداتی که دو طرف در توافق ژنو پذیرفته بودند از جمله اقدامات ایران و ۱ + ۵ برای چهار ماه دیگر ادامه می‌یابد؛ اما از آنجا که برخی از تعهدات دو طرف ماهیت و شکلش تغییر یافته بود، نیاز به مذاکره داشتیم تا ببینیم چگونه تعهدات در قالب توافق ژنو ادامه پیدا کند. یکی از این مسائل، مبلغ ۴.۲ میلیاردی دلار بود که در ازای تبدیل مواد ۲۰ درصدی ما به اکسید اورانیوم و رقیق‌سازی بود.

وی افزود: ما بر این باور بودیم برای چهار ماه آینده باید ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار آزاد شود، حال آنکه برخی بر این باور بودند چون اقدام ایران برای تبدیل مواد ۲۰ درصدیاش تمام شده مبلغ جدیدی نباید پذیرفته شود اما در نهایت پذیرفتند که این مبلغ پرداخت شود؛ یعنی در چهار ماه آینده و در شش قسط (چهار قسط ۵۰۰ و دو قسط ۴۰۰ میلیون دلاری) به کشورمان پرداخت میشود که نقدی خواهد بود و از اول ماه اوت تقریبا هر ۲۰ روز (یا هر سه هفته) این مبالغ پرداخت میشود.