به گزارشافکارنیوز،کمتر از یک ماه است که قیمت شیر آزاد شده و ملاک تعیین قیمت آن هم به گفته رضا باکری رئیس انجمن صنایع لبنی شیر ایران عرضه و تقاضا در بازار است.

تأثیر آزاد‌سازی قیمت شیر بلافاصله در بازار مصرف، با افزایش قیمت محصولات لبنی برای مصرف‌کنندگان آشکار شد، به طوری که به سرعت پس از اعلام این موضوع قیمت محصولات لبنی براساس نوع، مقدار و شاید کیفیت از ۱۰۰ تا هزار تومان و در مواردی هم بیشتر تغییر کرد.

بر اساس این گزارش: کارخانه‌داران شیر و محصولات لبنی با کسب سود بیشتر و مصرف کنندگان با افزایش قیمت هر کدام به نوعی طعم شیرین و تلخ این آزادسازی قیمت را چشیدند.

در این میان دامداران و تولید‌کنندگان شیر خام که ماه‌ها در انتظار تعیین و افزایش قیمت شیرخام بودند بی‌نصیب‌ترین قشر از این افزایش قیمت بودند و همچنان به بهانه‌های مختلف کارخانه‌داران، شیر خام تولیدی آنها را با همان قیمت سال گذشته، یعنی ۱۱۱۰ تومان خریداری می‌کنند.

این گزارش می‌افزاید: آزاد‌سازی قیمت شیر خام نه تنها منفعتی را نصیب دامداران نکرد، بلکه آنها همچنان چشم انتظار یارانه‌ ۴ ماه پایانی سال ۹۲ مانده‌اند و امید دارند که با وجود وعده‌های مسئولان بالاخره بخش باقی‌مانده این یارانه‌ها را دریافت کنند.

* دولت دست واسطه‌ها را از نهاده‌های دامی کوتاه کند

همایون محبی دامدار صنعتی و تولید کننده شیر خام گفت: کارخانه‌ها هم‌اکنون شیر خام را با قیمت ۱۱۱۰ تومان از دامداران خریداری می‌کنند و معمولا دامداران به آسانی موفق به دریافت یارانه شیر از کارخانه‌ها نمی‌شوند.

وی افزود: یارانه‌های تخصیصی از سوی دولت به تولید کنندگان شیر خام در ابتدا به کارخانه‌ها پرداخت می‌شود و کارخانه‌ها این پول‌ها را مدتی نزد خود نگه می‌دارند و بعد از گذشت یکی، دو ماه آن را به دامداران پرداخت می‌کنند.

این تولید‌کننده شیر خام تصریح کرد: در حالی که یارانه هر کیلوگرم شیر خام تولیدی دامداران توسط دولت برای ۴ ماهه آخر سال ۹۲،۱۹۰ تومان اعلام شد اما من به عنوان تولید‌کننده شیر خام به ازای هرکیلو شیر‌خام فقط ۴۰ تومان یارانه دریافت کردم.

محبی اظهار داشت: کارخانه‌ها دلیلی برای پرداخت کمتر از میزان تعیین شده یارانه شیر خام را به دامدار عنوان نمی‌کنند و به این ترتیب شاید فقط یک سوم از یارانه شیر به دامدار برسد و بقیه پول‌ها حیف و میل می‌شود.

وی افزود: علیرغم اینکه قیمت شیر خام از دامداران توسط دولت ۱۴۴۰ تومان اعلام شد و قیمت تمام شده شیر خام برای دامدار هم حدود ۱۶۰۰ تومان است اما هنوز شیر خام از دامداران با همان قیمت ۱۱۱۰ تومان خریداری می‌شود.

این دامدار در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا با آزاد شدن قیمت شیر موافق هستید، گفت: من به عنوان یک دامدار موافق آزاد شدن قیمت شیر خام نیستم، زیرا با آزاد‌سازی قیمت‌ها، قیمت‌نهاده‌ها هم افزایش می‌یابد و به دنبال افزایش قیمت قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد.

محبی تصریح کرد: قیمت ‌نهاده‌ها نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است، به طوری که یک کیلو علوفه ذرت به ۲۸۰ تومان رسیده، در حالی که سال گذشته قیمت آن حدود ۱۳۰ تومان بود.

وی افزود: قیمت یک کیلو کنجاله سویا که سال گذشته حدود هزار تومان بود، امسال به ۱۶۰۰ تومان افزایش یافته است، همچنین قیمت پنبه دانه امسال ۱۸۰۰ تومان و قیمت هر کیلو سویا به ۲ هزار تومان رسیده است.

این دامدار با بیان اینکه مدیریت در بخش کشاورزی ضعیف است، اظهار داشت: دولت بهتر است بجای پرداخت یارانه شیرخام با مدیریت صحیح نهاده ارزان قیمت در اختیار دامدار قرار دهد و اجازه ندهد که نهاده‌های مورد نیاز دامداران در دست واسطه‌ها قرار گیرد.

محبی مهمترین مشکل تولید‌کنندگان را تسهیلات بانکی و سود بالای آن عنوان کرد، و اظهار داشت: چند سال پیش از بانک، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان وام گرفتم که علیرغم پرداخت ۱۷۰ میلیون تومان به ازای آن ۱۰۰ میلیون تومان به بانک، هنوز هم حدود ۴۰ میلیون تومان دیگر به بانک بدهکارم.

وی افزود: وام ۱۰۰ میلیون تومانی را باید در مدت ۵ سال به بانک برمی‌گرداندم، اما به دلیل مشکلات و ضرر و زیان نتوانستم، در موعد تعیین شده اقساط آن را پرداخت کنم و بیشتر از ۵ سال طول کشیده است.

* اعتبار موجود برای یارانه شیرخام کمتر از میزان مصوب است

سید احمد مقدسی رئیس اتحادیه گاوداران صنعتی استان تهران در مورد پرداخت باقی مانده یارانه ۳۰۰ میلیارد تومانی ۴ ماه پایانی سال ۹۲، گفت: هنوز دامداران منتظر دریافت یارانه شیر ۴ ماه آخر سال ۹۲ هستند و تا به امروز آن را دریافت نکرده‌اند.

وی افزود: طبق اطلاعات رسیده از مسئولان وزارت صنعت و معدن بخشی از باقی‌مانده یارانه ۳۰۰ میلیارد تومانی شیر که حدود دو سوم آن قبلا پرداخت شده بود، تأمین اعتبار شده است و این مبالغ به حساب صنعت و معدن استان‌ها واریز شده و بزودی به حساب کارخانه‌داران واریز می‌شود.

رئیس اتحادیه گاوداران صنعتی استان تهران بیان داشت: مسئولان وزارت صنعت و معدن اعتبار موجود را برای پرداخت ناکافی می‌دانند، به عنوان مثال از ۳۱ میلیارد تومان اعتبار لازم برای پرداخت یارانه شیر به دامداران تهران حدود ۲۱ میلیارد تومان تأمین شده و همچنین از حدود ۲۰ میلیارد تومان اعتبار لازم برای پرداخت یارانه شیر به دامداران استان مازندران فقط ۱۴ میلیارد تومان تأمین اعتبار شده است.

براساس این گزارش قیمت شیر خام اوایل تیرماه سال جاری در حالی آزاد اعلام شد که چند روز قبل از آزادسازی، قیمت خرید شیر خام از سوی دولت ۱۴۴۰ تومان اعلام شده بود.