به گزارش افکار به نقل از ایسنا، هماكنون در سطح شهر تهران قيمت هر كيلو برنج طارم محلي از ۳۴۰۰ تا ۴۲۰۰ تومان مشاهده ميشود كه اين نوع برنج پيش از اين هرگز قيمت بالاي چهار هزار تومان را تجربه نكرده بود.

برنج نوع هاشمی نیز هرچند پیش از این، قیمتش حداکثر به ۳۵۰۰ تومان می‌رسید اما اکنون در سطح شهر تهران با قیمت کیلویی ۴۰۰۰ تومان به دست مردم می‌رسد.

آمارهای رسمی بانک مرکزی نیز حاکی از صعودی بودن روند قیمت برنج است. بر این اساس در آخرین گزارش بانک مرکزی در هفته منتهی به ۲۰ خرداد ماه قیمت برنج نسبت به هفته مشابه سال قبل ۲۳ درصد، هفته مشابه ماه قبل پنج درصد و هفته قبل از ۲۰ خردادماه امسال یک درصد رشد داشته است.

طبق آمار بانک مرکزی قیمت برنج داخلی درجه یک در میادین شهرداری ۲۷۰۰ تومان و در سطح شهر تهران ۳۶۲۳ تومان است.

برنج داخلی درجه دو نیز در میادین شهرداری ۱۹۰۰ تا ۲۴۵۰ تومان و در سطح شهر تهران با قیمت ۲۳۵۹ تومان عرضه می‌شود. این نوع برنج نیز نسبت به هفته مشابه سال قبل ۲۳ درصد، هفته مشابه ماه قبل پنج درصد و هفته قبل یک درصد افزایش داشته است.

* برنج بی‌قیمت شده است!

در مورد صعودی بودن روند قیمت برنج آن‌چه می‌توان از سخنان مقامات وزارت بازرگانی برداشت کرد این است که کمبود عرضه برنج موجب این گرانی شده است.

محمدحسن نکویی‌مهر، معاون وزیر بازرگانی و رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به مکانیسم قیمت‌گذاری برنج که تابع عرضه و تقاضاست پیش از این خود اعلام کرده بود که قیمت برنج داخلی روند صعودی به خود گرفته است.

حال نیز محمد قبله، معاون کالاهای مصرفی و خدمات عمومی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز در این مورد به ایسنا توضیح داد: قیمت برنج تابع عرضه و تقاضاست و اگر اکنون افزایش قیمتی مشاهده می‌شود، برداشت ما این است که وضعیت عرضه نسبت به تقاضا مقداری مختل شده و اگر دوستان ما در جهاد کشاورزی معتقد هستند این‌گونه نیست، اعلام کنند کجا گران‌فروشی است تا ما برویم نظارت کنیم و توزیع را افزایش دهیم.

از سوی فعالان بخش خصوصی نیز دبیر انجمن برنج ایران مدتی پیش صعودی بودن روند قیمت برنج در تیر و مرداد ماه را پیش‌بینی و تصریح کرده که این ناشی از کمبود است.

جمیل علیزاده شایق که اعتقاد دارد افزایش قیمت برنج طبیعی است، اذعان کرد: تا عرضه برنج جدید(تیر و مرداد) این روند ادامه دارد.

در مورد نیاز کشور به برنج نیز می‌توان به برآورد سه میلیون تن برنج در سال اشاره کرد که این رقم را امروز معاون موسسه تحقیقات برنج کشور اعلام کرده است.

همچنین پیش از این نیز طبق اعلام مسوولان دولتی از جمله مجید پارسانیا، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی دولتی ایران سرانه مصرف برنج در کشور حدود ۴۰ کیلوگرم اعلام شده بود که با توجه به جمعیت حدود ۷۵ میلیون نفری کشور می‌شد میزان مصرف برنج در ایران را در بیشترین حالت، حدود سه میلیون تن برآورد کرد.

میزان تولید برنج در کشور نیز طبق برآورد دبیر انجمن صنفی برنج کشور در امسال دو میلیون و ۲۵۰ هزار تن خواهد بود که این دو رقم به منزله نیاز به ۷۵۰ هزار تن برنج در طول ۱۲ ماه امسال است.

میزان تولید برنج در کشور در سال ۸۹ نیز طبق گفته علی نیک‌بخت، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی حدود دو میلیون و۳۰۰ هزار تن بوده که این رقم به همان رقم پیش‌بینی شده دبیر انجمن صنفی برنج نزدیک است.

حال در این شرایط که نیاز به واردات بیش از ۷۵۰ هزار تن در طول ۱۲ ماهه امسال است طی دو ماهه نخست سال جاری طبق اعلام گمرک، ‌ بیش از ۲۰۱ هزار تن برنج وارد کشور شده است.

بنابراین وقتی یک چهارم نیاز به واردات برنج کشور طی دو ماهه نخست امسال تامین شده بعید به نظر می‌رسد که در بخش برنج‌های وارداتی کمبودی در کشور داشته باشیم.

همچنین میزان برنج وارداتی دو ماهه امسال در مقایسه با ۱۵۲ هزار تنی که در دو ماهه نخست سال ۸۹ وارد شده بود بیش از ۳۲ درصد رشد داشته است.

ارزش واردات برنج در دو ماهه امسال و سال گذشته نیز به ترتیب ۱۶۲ میلیون و ۱۲۵ میلیون دلار بوده که نشان می‌دهد از نظر ارزشی نیز میزان واردات برنج در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۲۹ درصد افزایش داشته است.

* برنج‌های وارداتی هم گران شدند!

اما نکته قابل توجه ثابت بودن قیمت هر کیلو برنج وارداتی است که در سال گذشته و امسال ۰.۸ دلار ذکر شده است. با وجود این در سطح شهر تهران به راحتی می‌توان به افزایش قیمت برنج‌های وارداتی پی برد.

انواع برنج‌های هندی که پیش از این به مرز دو هزار تومان هم نمی‌رسیدند، اکنون از ۱۹۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان در سطح شهر عرضه می‌شوند.

برنج پاکستانی نیز با همین قیمت است.

از سوی دیگر گزارش‌ بانک مرکزی هم نشان می‌دهد که برنج وارداتی در سطح شهر با قیمت ۲۰۹۴ تومان و در میادین شهرداری با قیمت ۱۸۷۰ تومان به فروش می‌رسد.

اين نرخ در مقايسه ما هفته مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد، هفته مشابه ماه قبل نيم درصد كاهش و هفته قبل ۰.۲ درصد افزايش داشته است.