به گزارشافکارنیوز،با دستیابی آمریکا به تکنولوژی اکتشاف و استخراج نفت و گاز از ذخایر نا متعارف " شیل گس و شیل اویل " حجم واردات گاز طبیعی و نفت خام این کشور صنعتی از ابتدای سال جاری تاکنون به شدت کاهش یافته است.

گزارش موسسه مطالعات بین المللی انرژی ایران نشان می دهد که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون حجم تولید نفت آمریکا به ۸.۴ میلیون بشکه در روز رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی حدود یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

علاوه بر این، میزان واردات نفت خام این کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۴۰۰ هزار بشکه ای پیدا کرده و به حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

همزمان با کاهش وابستگی آمریکا به واردات نفت و گاز طبیعی، دولت واشنگتن مجوزهایی به منظور صادرات نفت، میعانات گازی و محموله های ال. ان. جی توسط شرکت های آمریکایی به بازارهای آسیایی و اروپایی صادر کرده است.

بر این اساس تاکنون سه محموله میعانات گازی آمریکا به شرکت هایی همچون میتسو و پالایشگاه جی. اس گالتکس ژاپن و کره جنوبی عرضه شده و پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری میلادی چندین محموله جدید میعانات گازی به پالایشگاه‌های آسیایی عرضه شود.

۲ برگ برنده گازی برای رقابت با آمریکا

در این بین عرضه میعانات گازی آمریکا به بازارهای آسیایی در حالی کلید خورده است که معامله گران آسیایی از کیفیت بالا و قیمت ارزان تر میعانات گازی ایران به عنوان دو برگ برنده این کشور برای صادرات این محصول استراتژیک گازی یاد می کنند.

در همین حال برخی از پالایشگرهای چینی به رد پیشنهاد آمریکا برای خرید میعانات گازی، به ادامه خرید میعانات گازی مرغوب و ارزان قیمت تر ایران ادامه می دهند.

در شرایط فعلی با بهره‌برداری از اولین پالایشگاه میعانات گازی به طور متوسط روزانه بیش از ۳۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید میعانات گازی ایران افزوده شده است.

از سوی دیگر با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی تا دو سال آینده ظرفیت تولید میعانات گازی ایران به بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

این در حالی است که گزارش ماهانه گمرک ایران که به ۲۱ مارس تا ۲۲ ژوئن امسال ایران در این دوره(سه ماهه گذشته) پنج هزار و ۷۸۴ تن(روزانه ۵۲۲ هزار و ۴۲۵ بشکه) میعانات گازی صادر کرده و به بزرگترین صادرکننده این محصول گازی در آسیا تبدیل شده است.

در این بین با وجود قیمت مناسب، کیفیت بالا و هزینه پائین‌تر حمل و نقل میعانات گازی به بازارهای آسیایی، ایران به منظور کاهش خام فروشی این محصول استراتژیک گازی، ساخت بزرگترین مجتمع پالایش میعانات گازی خاورمیانه را در عسلویه در دستور کار قرار داده است.

شهاب‌الدین متاجی مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در گفتگو با مهر با اشاره به ساخت ۸ پالایشگاه ۶۰ هزار بشکه‌ای میعانات گازی، گفت: با بهره برداری از این پالایشگاه ها در مدت چهار سال ایران به جای میعانات گازی خام، محصولاتی همچون گاز مایع، نفتا، سوخت جت و گازوئیل با استاندارد یورو چهار و پنج اتحادیه اروپا تولید خواهد کرد.

از این رو ایران در کنار مزیت های قیمتی برای صادرات میعانات گازی، زودتر از آمریکایی ها ساخت پالایشگاه های جدید فرآورش میعانات گازی به منظور تولید محصولات استراتژیک و پرطرفداری همچون گازوئیل و گاز مایع را در اولویت قرار داده است.