به گزارشافکارنیوز،سال ۹۳ برای دولت و مردم درحالی آغاز شد که سیاست های جراحی اقتصادی ایران وارد فاز دوم و دور جدید افزایش قیمت ها در بخش حامل های انرژی شد.

در این مرحله از اجرای قانون دولت باید طبق مصوبه مجلس تغییراتی را در فهرست یارانه بگیران اعمال می کرد و همین شد که از دهه آخر فروردین ۹۳ با اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه ها از متقاضایان دریافت یارانه ثبت نام جدید شکل گرفت.

این دوره از ثبت نام ها که ۱۰ روز به طول انجامید همراه با توصیه های دولت به مردم بود چراکه دولتی ها در این مرحله از مردم خواستند که اگر نیاز ندارند در فاز جدید دریافت یارانه نقدی ثبت نام نکنند.

هرچند رقم یارانه نقدی در فاز دوم هدفمندی یارانه ها تغییر نکرد و دولت طبق قانون همان ۴۵۵۰۰ تومان را به مردم(کسانی که در فاز جدید خود را نیازمند دانسته و در سایت رفاهی ثبت نام کرده اند) پرداخت کرده و خواهد کرد ولی نکته اینجاست که باوجود هشدار قانون گذار مبنی براینکه افرادی که نیازمند نباشند ولی در فاز دوم ثبت نام و یارانه دریافت کرده باشند ۳ برابر یارانه دریافتی جریمه خواهند شد بیش از ۷۳ میلیون ایرانی در این مرحله ثبت نام کرده اند.

مطابق بند «و» تبصره ۲۱ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور ارائه هر گونه اطلاعات اقتصادی نادرست از سوی متقاضیان به تشخیص سازمان، موجب استرداد وجوه یارانه دریافتی و جریمه نقدی ۳ برابر میزان دریافتی خواهد شد. تبصره - ساز و کار دریافت جریمه موضوع این بند به موجب دستورالعملی خواهد بود که با پیشنهاد سازمان به تصویب ستاد خواهد رسید.

به گزارش تسنیم، بعد از آنکه میزان ثبت نام کنندگان در فاز دوم هدفمندی یارانه ها برای دریافت یارانه نقدی مشخص شد دولت اعلام کرد که به تمام افرادی که ثبت نام کرده اند یارانه تعلق می گیرد تا زمانی که غربالگری آغاز شود.

ثبت نام بیش از ۷۳ میلیون نفر از مردم در دور جدید هدفمندی یارانه ها در پنج گروه درآمدی شامل سقف درآمدی ماهانه کمتر از ۶۰۰هزار تومان، ۶۰۰هزار تا یک‌میلیون تومان، یک‌میلیون تا ۲میلیون تومان، ۲میلیون تا ۵/۲ میلیون تومان و بیشتر بود. مردم نیز البته در زمان ثبت‌نام دریافت یارانه نقدی با توجه به گروه‌های درآمدی تعیین شده نسبت به تکمیل فرم اقدام کرده‌اند ولی طبق آنچه از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس اعلام شد ۶۰ الی ۸۰ درصد مردمی که برای دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام کرده‌اند میزان درآمد خود را کمتر از ۶۰۰ هزار تومان عنوان کرده‌اند.

بعد از آنکه ثبت نام به اتمام رسید و نتایج اعلام شد مردم و رسانه ها منتظر برنامه دولت برای پرداخت یارانه نقدی در ماه های آتی بودند چراکه مسؤولان سازمان هدفمندی یارانه‌ها در زمان ثبت‌نام یارانه نقدی در فاز دوم به تسنیم گفته بودند راستی‌آزمایی اطلاعات ثبت‌نامی‌ها از اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود. هرچند از زمان اعلام این برنامه دولت چند ماه می گذرد و با وجود اینکه اردیبهشت، خرداد، تیر سپری شد و هم‌اکنون نیز مرداد به نیمه رسیده است هنوز خبری از برنامه دولت برای آغاز راستی‌آزمایی نیست.

ناگفته نماند که محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی رئیس جمهور چندی قبل در پاسخ به تسنیم اعلام کرده بود که از همان زمان ثبت نام یارانه نقدی دولت راستی آزمایی را آغاز کرده است.

ولی نکته ای که چندان برای دولت حائز اهمیت نیست ظاهراً اعلام سیاست ها درباره چگونگی راستی آزمایی است چراکه مشخص نیست مبنای دولت برای کف درآمدی گروه های یارانه بگیر و تعیین گروه متوسط و پردرآمد چیست.

چراکه وزیر اقتصاد و سایر مردان اقتصادی دولت یازدهم تأکید کرده اند حذف یارانه پردرآمدها برجاست ولی دولت برنامه ای برای حذف یارانه اقشار ضعیف و متوسط ندارد حال اینکه معیار شناسایی متوسط و پردرآمد در کابینه روحانی چیست سوالی است که امیدواریم پاسخ آنرا از مسئولان مربوطه دریافت کنیم.

همچنین جدا از اینکه معیار شناسایی دهک های ضعیف، متوسط و پردرآمد در اجرای این مرحله از قانون هدفمندی یارانه ها باید اعلام شود نکته ای که در این مرحله مغفول مانده این است که تکلیف جریمه ۳ برابری افراد غیرنیازمندی که یارانه این چند ماه را دریافت کرده اند چه خواهد شد؟

آیا دولت بنا دارد به قانون تمکین کرده و علاوه بر حذف یارانه گروه های پردرآمد این افراد را جریمه کند؟ با فرض تمکین دولت به قانون باید دید که ابزارهای دریافت این جرایم چه خواهد بود.

از آنجایی که طی این مدت بارها شاهد توضیحات کلی دولتمردان در قبال سوالات یارانه ای بوده ایم امیدواریم که مسئولان اجرای قانون به بیان برنامه های دولت در این خصوص بپردازند تا شاید پردرآمدها بخاطر فرار از جرایم سنگین قبل از اینکه دولت یارانه انها را حذف کند خودشان فرم انصراف از دریافت یارانه نقدی را تکمیل کنند.