عبدالعلي صاحبمحمدي در گفتوگو با فارس اظهار داشت: پس از گذشت ۶ ماه از اجراي قانون هدفمندي يارانهها هيچ گونه افزايش قيمتي در بليتهاي قطار اعمال نشده بود و بخش خصوصي كه ۱۰۰ درصد ناوگان مسافري قطار را در اختيار دارند، كمافيالسابق به ارائه خدمات خود به مسافران ادامه داد.
وی با بیان اینکه راه‌آهن تنها سیستم حمل‌ونقلی است که پس از هدفمندی یارانه‌ها بدون افزایش قیمت به مردم خدمت کرد، ادامه داد: متناسب با تغییرات سالیانه در مورد قیمت بلیت قطار مقرر شد، در سال جاری افزایش قیمتی در راستای تناسب با اجرای هدفمندی یارانه‌ها اعمال شود که پس از انجام ارزیابی‌ها و توجه به مشکلات ناوگان و در نظر گرفتن سطح مالی مسافران، کمترین مقدار ممکن در افزایش قیمت‌ بلیت‌های قطار اعمال شد.
معاون وزیر راه‌وترابری با بیان اینکه پس از انجام تمام بررسی‌ ۱۲ تا ۱۴ درصد به قیمت‌های قبلی بلیت قطارهای مسافری در مسیرهای مختلف افزوده شد، اضافه کرد: این افزایش قیمت‌ها به طور رسمی از اول تیرماه سال جاری اعمال می‌شود و فروش بلیت براین مبنا انجام می‌گیرد.
مدیرعامل راه‌آهن خاطرنشان کرد: تلاش کردیم قیمت‌های بلیت منطقی و متعارف باشد و حتی در خیلی از مسیرهای پرتردد افزایش قیمت متعارف و منطقی محاسبه شده است.
وی با بیان اینکه نرخ‌های جدید بلیت قطار در سیستم فروش بلیت آنلاین ۲ که مخصوص خرید بلیت قطار است اعلام شده است، گفت: پس از ارائه قیمت‌های پیشنهادی دو بار در جلسه ستاد هدفمندی یارانه‌ها شرکت کردیم و در این باره توضیحاتی ارائه شد و ستاد هم کمیته‌ای را مأمور کرد و هماهنگی‌ها صورت گرفت و به دنبال آن قیمت‌ها تعیین شد.
صاحب‌محمدی اضافه کرد: بدان دلیل که افراد مختلف و قشرهای متوسط جامعه از قطار استفاده می‌کنند، سعی شد در تغییرات قیمت بلیت کمترین افزایش اعمال شود و با وجود آنکه شرکت‌های ریلی تقاضای افزایش بیشتر قیمت‌ها را نسبت به نرخ‌های مصوب شده داشتند از آنها خواسته شد بیشترین همکاری را با دولت و مردم داشته باشند.
مدیرعامل راه‌آهن ادامه داد: در راستای همراهی با مردم شرکت‌های ریلی مسافری توجیه شدند تا قیمت‌های بلیط قطار به مقدار زیادی افزایش نیابد.
وی اضافه کرد: از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها حدود ۱۵ درصد به قیمت‌های بلیت سیستم حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای افزوده شد، اما راه‌آهن افزایش قیمت خود را ۶ ماه پس از اجرای این قانون و همراه با افزایش متعارف سالیانه اعمال کرد.
مدیرعامل راه‌آهن تصریح کرد: تلاش شد افزایش قیمت منطقی باشد و شرکت‌های ریلی از طریق افزایش بهره‌وری به جبران هزینه‌های خود بپردازند.
صاحبمحمدي قيمتهاي پيشنهادي بليت قطار در مسير تهران - مشهد كه به ستاد هدفمندي يارانهها ارائه شده و روز گذشته در خبرگزاري فارس منتشر شده بود را تأييد كرد.