واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، ناظر تالار بورس کالا با اشاره به اینکه سکه طلای یک گرمی و نقره دو محصول مناسب برای ورود به معاملات آتی است ، گفت: سکه یک گرمی و نقره ، دو کالای سرمایه ای هستند که سرمایه گذاران بازار آتی از شهریور در کنار معامله سکه طلا طرح جدید به خرید و فروش این دو محصول می پردازند.

آقای طهماسبی درباره آغاز دوباره معاملات شمش طلای ۱۰ اونسی اظهار داشت: براساس هماهنگی بورس کالا و بانک مرکزی به احتمال زیاد، شمش های ۱۰ اونسی معاملات آتی با برند بورس مورد معامله قرار خواهد گرفت، ‌البته این موضوع هنوز نهایی نشده است.

وی درباره راه اندازی معاملات آتی نقره گفت: بورس کالا مذاکراتی را با فعالان و تولیدکنندگان بازار نقره ‌انجام داده است و آنها رضایت خود را با این اقدام اعلام کرده اند.

طهماسبی تصریح کرد: حتی درصورتی که تولیدکنندگان نقره به بورس نیایند، این کالا به عنوان دومین فلز گرانبها و کالایی سرمایه‌ای در بورس مورد استقبال قرار خواهد گرفت و رونق معاملات این محصول قطعی به نظر می رسد.

به گفته ناظر تالار بورس، نباید به محض عرضه سکه یک‌گرمی و نقره در بازار آتی، انتظار ورود هزاران معامله گر و انعقاد قراردادهای بزرگی را داشت، چون رونق معامله هر محصولی در بازار آتی زمان بر است و هر محصولی به تدریج در معاملات آتی به جایگاه واقعی اش می رسد.

طهماسبی افزود: در صورت رونق معاملات سکه یک گرمی، بورس کالای ایران پس از بورس هند و پاکستان سومین بورس جهان خواهد بود که سکه طلای گرمی در آن معامله می شود، البته در بورس هند سکه طلای ۸ گرمی نیز مورد معامله قرار می گیرد که احتمال عرضه انواع سکه های طلا در بورس ایران در صورت رونق معاملات سکه یک گرمی وجود دارد.