به گزارش ایسنا،در روزهايي كه رقيبان ايران در صادرات زعفران به دليل كاهش قيمت اين محصول شرايط مساعدي را تجربه نميكنند به نظر ميرسد فعالان اين بخش در ايران از اين وضعيت نگراني ندارند.

یکی از این رقبای ایران، افغانستان بوده که به نظر می‌رسد اکنون دیگر برای آن‌ها کشت زعفران چندان صرفه‌ای ندارد.

در این مورد سعید غفارزاده، نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران می‌گوید: وقتی آن‌ها کشت زعفران را شروع کردند، زعفران کیلویی چهار هزار و ۳۰۰ یورو بود اما اکنون دیگر با کاهش این قیمت برای آن‌ها صرف نمی‌کند که زعفران تولید کنند.

به اعتقاد علی حسینی، نایب رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران خراسان جنوبی نیز با کاهش قیمت زعفران هرچند سود کشاورزان ایرانی تامین می‌شود اما قدرت رقابت از رقبای ایران کم می‌شود.

غفارزاده در مورد قیمت زعفران به کاهش قیمت زعفران صادراتی ایران از دو هزار و ۷۰۰ یورو سال گذشته به دو هزار و ۷۰۰ یورو در امسال اشاره و اضافه می‌کند: هم‌اکنون زعفران با قیمت کیلویی دو میلیون و ۵۰ هزار تا دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان از کشاورزان ‌خریداری می‌شود که با توجه به این قیمت‌ها، هرچند در حال حاضر سود صادرکنندگان خیلی کم شده اما هنوز برای کشاورزان می‌صرفد.

غفارزاده یادآور می‌شود: از سوی دیگر کشاورزان یارانه می‌گیرند که به نظر می‌رسد همان پول برای زندگی آن‌ها کافی است و به همین دلیل برای کشاورز همچنان می‌صرفد و پیش‌بینی نمی‌کنیم که آن‌ها نوع کشت خود را تغییر دهند.

با وجود اين، محسن احتشام، نايب رييس شوراي ملي زعفران ايران چندي پيش افزايش کاذب قيمت زعفران را دليل از دست دادن بازارهاي هدف زعفران عنوان كرده و گفته بود: پيگيري تشكيل صندوق توسعه صادرات زعفران ايران به منظور جلوگيري از نوسان قيمت اين محصول در بازار با اهميت است.