گروه اقتصادی، گزارش‌ها از بازار خودرو حاکی از آن است که قیمت یک‌سری از خودروهای پرتیراژ خودروسازها در بازار ارزان‌تر از کارخانه است و بر این اساس، اکثر ثبت‌نام‌کنندگان خودرو از خودروسازها، به فکر پس دادن حواله‌های ثبت‌نامی خود و انصراف دادن از شرکت‌های خودروساز افتاده‌اند.

به گزارشافکارنیوز، این روزها شاهد رکود و نبود فروشنده و خریدار در بازار خودرو هستیم و اغلب نمایشگاه‌های اتومبیل تعداد زیادی خودرو برای فروش دارند که خریداری برای آنها وجود ندارد.
این رکود در بازار و نخریدن خودرو توسط مردم از نمایشگاه‌های اتومبیل، در حال حاضر به نمایندگی‌های خودروسازها در استان‌ها نیز سرایت کرده است و همین موضوع باعثشده که خریداران سوری و دلالان خودرو که طبق ماه‌ها و سال‌های گذشته خودرو با تعداد بالا خریداری یا ثبت‌نام می‌کردند و بعد از مدتی با سودهای چند میلیونی در بازار می‌فروختند، زیان‌ده شوند.

دلیل اصلی این اتفاق این است که در حال حاضر قیمت یک سری از خودروهای پرتیراژ خودروسازها در بازار ارزان‌تر از کارخانه است و بر این اساس، اکثر ثبت‌نام‌کنندگان خودرو از خودروسازها، به فکر پس دادن حواله‌های ثبت‌نامی خود و انصراف دادن از شرکت‌های خودروساز افتاده‌اند و چنین موضوعی به صورت فراگیر اتفاق افتاده است.

به عبارتی، به حدی حواله‌های ثبت‌نامی و انصراف خریداران زیاد شده که خودروسازها اقدام به ارائه امتیازهای مختلف از قبیل پرداخت وام به خریداران برای جلوگیری از انصراف آنها کرده‌اند.
به گزارش افکارنیوز، در حال حاضر خودرو پرتیراژ پراید ۱۳۱ که در بازار ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود، قیمت کارخانه آن ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است، یعنی این خودرو در بازار ۴۰۰ هزار تومان ارزان‌تر قیمت دارد. خودرو وانت پیکان نیز قیمت بازار آن ۱۳ میلیون تومان و قیمت کارخانه ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. یعنی قیمت کارخانه ۸۰۰ هزار تومان گران‌تر از بازار است.
بر این اساس، دلالانی که اقدام به ثبت‌نام خودرو کرده‌اند، گرفتن این خودروها و آوردن آن در بازار سودی که ندارد که هیچ، بلکه ضرر هم دارد.

با این اوصاف، سوالی که در اینجا مطرح میشود، این است که آیا در آینده این نخریدن خودرو از خودروسازها به تعداد بالا توسط مردم و دلالان باعث خواهد شد که شاهد ارزان شدن خودرو توسط خودروسازها باشیم؛ همانطور که در یک ماه گذشته این نخریدن خودرو باعث شد شرکتهای خودروسازی اقدام به کاهش ۳ درصدی قیمت خودرو در روزهای گذشته کنند.