به گزارشافکارنیوز،دبیرکل کانون شرکت‌های لیزینگ ایران می‌گوید این طرح همچنان با جدیت در دست بررسی و ارزیابی است. حمید تهرانفر دلیل منتفی‌شدن بررسی طرح لیزینگ مسکن را منطقی‌نبودن نرخ سود ۱۴‌درصد که از طرف شرکت‌های لیزینگ مطرح شده، عنوان کرد و با توجه به کم‌بودن میزان آورده این شرکت‌ها احتمال وابستگی آنها را به بانک مرکزی برای تامین منابع مالی خود را بالا دانست، اما حمید شیروانی معتقد است شرکت‌های لیزینگ برای تامین منابع مالی خود مشکلی ندارند و هیچ عدد مشخصی هم به‌عنوان نرخ سود از جانب آنها مطرح نشده است.

این درحالی است که حتی اگر نرخ سود اعلام شده از طرف شرکت‌های لیزینگ ۱۴‌درصد هم اعلام شده باشد، با نرخ سود بازپرداخت تسهیلات مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن که رقمی نزدیک به همان ۱۴‌درصد است تفاوت چندانی ندارد. ظاهرا قصه کشمکش میان کانون شرکت‌های لیزینگ و بانک مرکزی سر دراز دارد و اگرچه طرح لیزینگ مسکن به‌عنوان یکی از راه‌های خروج بخش مسکن از رکود مطرح است، اما به‌نظر نمی‌رسد بانک مرکزی تمایلی به تصویب این طرح داشته باشد.

ناکارایی لیزینگ مسکن در شرایط فعلی


«با توجه به ارقامی که مسکن در کشورمان معامله می‌شود، شرکت‌های لیزینگ توان پرداخت این ارقام در تعداد بالای خرید واحدهای مسکونی را نداشتند.» این بخشی از اظهارات روز گذشته معاون نظارتی بانک مرکزی است. حمید تهرانفر همچنین بابیان اینکه شرکت‌های لیزینگ‌کننده توان اجرای طرح لیزینگ را ندارند، گفت: نرخ بهره لیزینگ و سهم آورده شرکت‌های لیزینگ‌کننده منطقی نبود.

وی در گفت‌وگو با ایلنا، در بیان علت رد طرح لیزینگ مسکن، گفت: بانک مرکزی در این مرحله باتوجه به توجیه شرکت‌های لیزینگ‌کننده، این طرح را کنار گذاشته است. تهرانفر در ادامه افزود: یکی از دلایلی که این طرح از طرف بانک مرکزی رد می‌شود این است که نرخ سود ۱۴‌درصد پیشنهاد شده از سوی شرکت‌های لیزینگ منطقی نیست و از طرف دیگر سهم آورده شرکت‌ها بسیار کم است. وی با بیان اینکه این طرح با شرایط فعلی شرکت‌های لیزینگ‌کننده، به‌جایی نمی‌رسد و ضمن اشاره به اینکه اگر شرایط مهیا باشد، طرح لیزینگ مسکن بازهم مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: اگر شرکت‌های لیزینگ‌کننده بخواهند بررسی این طرح دوباره‌ در دستور کار بانک مرکزی قرار بگیرد باید اتکای خود به بانک مرکزی را کم و‌ نرخ بهره را منطقی کنند و از منابع خودشان برای تامین مالی خرید مسکن استفاده کنند. ‌

حرفی از نرخ سود ۱۴‌درصد نزده‌ایم


دبیرکل کانون شرکت‌های لیزینگ ایران اظهار کرد: که آن‌طور که معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کرده است، طرح لیزینگ مسکن منتفی نشده است. حمید شیروانی تاکید کرد: خلاف آنچه اعلام شده است، در آخرین جلسه با بانک مرکزی قرار شد موضوع مربوط به طرح لیزینگ مسکن با جدیت دنبال شود. وی در ادامه گفت: ما نگفته‌ایم برای تامین منابع به بانک مرکزی، بانک مسکن یا هر بانک دیگری وابسته خواهیم بود و عدد مشخصی را هم به‌عنوان نرخ سود عنوان نکرده‌ایم. شیروانی در واکنش به صحبت‌های روز گذشته معاون نظارتی بانک مرکزی که نرخ سود پیشنهاد‌شده از سوی شرکت‌های لیزینگ را ۱۴‌درصد اعلام کرده بود اظهار کرد: گفته‌ایم شما طرح لیزینگ مسکن را مصوب کنید و بعد از آن ما تابع شرایط بانک مرکزی خواهیم بود. حتی اگر بانک مرکزی بگوید سود نگیرید، ما سودی دریافت نخواهیم کرد.

وی ضمن اظهار بی‌اطلاعی از رقم ۱۴‌درصد که دلیل معاون نظارتی بانک مرکزی برای منتفی‌اعلام‌کردن طرح لیزینگ مسکن بود، گفت: تنها تقاضای ما این بود که مانند گذشته که بانک مرکزی لیزینگ مسکن را تایید کرده بود و توسط شرکت‌ها اجرا می‌شد، همان کار را ادامه دهیم. شیروانی افزود: ما اعتقاد داریم تنها جایی که بتواند قشر متوسط و جوانان و خانه‌اولی‌ها را صاحبخانه کنند، همین شرکت‌های لیزینگ هستند. شیروانی در رابطه با اینکه قیمت مسکن بالاست و احتمال اینکه شرکت‌های لیزینگ توان تامین هزینه‌های آن را نداشته‌باشند گفت: ما راه‌های زیادی برای تامین مالی داریم. فقط اگر مجوز فعالیت شرکت‌های لیزینگ صادر شود، ما از پس آن برخواهیم آمد.

متاسفانه مسوولان بانک مرکزی در جلساتی که داریم این حرفها را به ما نمیزنند. درحالیکه الان شرکتهای لیزینگ منابع خوبی دارند. وی همچنین تاکید کرد: بین ۷۰ تا ۸۰درصد هزینه خرید مسکن را شرکتهای لیزینگ تامین میکنند و حدود ۲۰ تا ۳۰درصد هم آورده متقاضی خواهد بود.