به گزارشافکارنیوز، محمد باقر نوبخت در نشست خبری، اظهار کرد: در ارتباط با معاونت نظارت راهبردی همه کار در سه ماموریت دسته بندی می شود. در یک قسمت کار بودجه ریزی، کار دوم برنامه ریزی و ماموریت سوم و مهم تخصیص منابع است.

وی افزود: سال گذشته در همین ایام یعنی ۱۸ شهریور ماه پس از آنکه بودجه سال ۹۲ واقع بینانه و متناسب با دریافت ها نیست برای اجتناب از کسری بودجه و عدم استقراض از بانک مرکزی به اصلاح بودجه دست زدیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: بودجه سال ۹۳ به صورت لایحه قبل از ۱۵ آذر تقدیم مجلس شد و به تصویب رسید.

* پیش نویس برنامه ششم تقدیم دفتر رهبر معظم انقلاب شد


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: باید تا پایان سال تصویب شود تا مرجع بودجه ریزی سال ۹۴ و ۹۵ باشد.

نوبخت ادامه داد: پیش نویس این برنامه با ۱۴ جلد پیوست تقدیم دفتر رهبر معظم انقلاب شده است.

وی تاکید کرد: مدیریت تخصیص یکی از موارد مهم بودجه است. سال گذشته بودجه ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی را به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان تقلیل دادیم. موضوع مهم برای ما این است که به طرح های عمرانی تخصیص یابد تا بودجه جاری. سال گذشته ۲۱ هزار میلیارد تومان به پروژه های عمرانی پرداخت شد که با احتساب ۲ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت ۲۳ هزار میلیارد تومان شد.

*دریافتی دولت با وجود تحریم ۱.۵ برابر شد


نوبخت خاطرنشان کرد: با وجود این در شرایط تحریم به سر می بریم. آخرین گزارش که معطوف به ششم شهریورماه است مجموع منابع بودجه عمومی درآمدها واگذاری دارایی سرمایه های مالی ۷۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود که نسبت به سال قبل ۱۵۲ و نیم درصد افزایش نشان می دهد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری افزود: میزان دریافتیها نسبت به سال گذشته یک و نیم برابر شد که این مسئله نشان می دهد تحریم ها نمی تواند در این شرایط تاثیری بگذارد.

نوبخت یادآور شد: اعتبارات هزینه های دولت ۵۶ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به گذشته ۱.۳ برابر بیشتر شده است. اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای یعنی طرح های عمرانی نسبت به دوره مشابه ۳۷۸ درصد رشد داشته است.

وی گفت: این بدان معناست که ۳.۷ برابر دوره مشابه سال گذشته به پروژه های عمرانی اعتبار تخصیص یافته است.

نوبخت افزود: تخصیص اعتبارات جاری ما فقط ۸۵ درصد است و به طرح های عمرانی پرداخته ایم.

*پیش بینی رشد ۱ درصدی اقتصاد در نیمه نخست امسال


وی با بیان این که پیش بینی می کنیم در نیمه نخست امسال بیش از یک درصد رشد اقتصادی داشته باشیم، بیان کرد: پیش بینی می کنیم تا پایان سال رشد اقتصادی به دو درصد برسد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری با اشاره به سفرهای استانی، گفت: خوشبختانه اعتبارات استانی به خوبی توانسته جواب بدهد.

نوبخت با اشاره به سیاست های آینده دولت، اظهار کرد: تمامی اعتبارات عمرانی استانی را اگر با این وضعیت پیش برویم صد در صد تخصیص خواهیم داد.

وی ادامه داد: همه طرح های قابلیت تکمیل که ۲۴۶ طرح است ۱۰۰ درصد تخصیص اعتبار خواهند شد.

نوبخت خاطرنشان کرد: اعتبارات تبصره ۲۲ ۱۰۰ درصد تخصیص خواهد یافت.

وی تصریح کرد: اعتبارت واحدهای آموزشی نیامند بازسازی و مرمت ۱۰۰ درصد تخصیص یافته است

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری با اشاره به طرح های در حال اجرا در مناطق سردسیر گفت: اعتبارت این طرح ها تا کنون ۷۰ درصد تخصیص یافته تا پیش از فصل سرما کارهای این طرح ها انجام شود.

نوبخت با اشاره به این که ۲ میلیارد دلار برای مهار آبهای مرزی هزینه می شود، گفت: سال گذشته ۴۸۰ میلیارد تومان بدهی پیمانکاران پرداخت شد.

*برنامه ششم توسعه رویایی نیست


وی با تاکید بر این که همه تبصره های تکراری بودجه سال آینده را حذف خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: برای توجه به بحثفرهنگی به زودی همه دستگاه های مرتبط را دعوت می کنیم و از همه اشخاص حقیقی و حقوقی دعوت می کنیم تا ببینیم برای برنامه ششم در جهت اعطلای فرهنگی کشور چه برنامه ای دارند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری یادآور شد: آغاز سال ۹۳ با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی ماموریت تازه برای دولت تعیین کرد. به همین جهت متناظر با ۲۴ بند در سیاست ها مشخص شده که کدام دستگاه باید آنها را انجام دهد و کدام دستگاه به عنوان همکار باید به دستگاه اصلی کمک کند. این کار به صورت کلی نیست و با اعداد و ارقام است.

وی ادامه داد: در کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد برنامه های دستگاه ها را تصویب کرده ایم و مجموعه مستندات این برنامه ها، برنامه اجرایی و سیاست های اجرایی است که دستگاه ها در رابطه با اقتصاد مقاومتی داده اند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری تاکید کرد: برنامه ششم به هیچ وجه رویایی نیست و اصل آن ادامه روند موجود است.

نوبخت خاطرنشان کرد: مشکل مهم ما نظام اداری از لحاظ هزینه بری و کاری است. هشت برنامه برای اصلاح نظام اداری فراهم کرده ایم که این هشت بند شامل مهندسی نقش و ساختار، توسعه دولت الکترونیک، خدمات عمومی در فضای رقابتی، مدیریت سرمایه انسانی، فناوری و برنامه ریزی، توسعه فرهنگ سازمانی و صیانت از حقوق مردم است.

وی با اشاره به خصوصی سازی شرکت ها، گفت: اگر وضع شرکت ها خوب نباشد قیمت ارزانتری دارند. معتقدیم این شرکت ها را باید به بخش خصوصی فعال و کننده کار به قیمت واقعی خودشان واگذار کنیم. اطمینان داریم می توانند آنها را بازسازی کنند.

*بانک‌ها به دلیل تملیک شرکت های بدهکار بنگاه‌دار شدند


نوبخت ادامه داد: علت این که بسیاری از بانک ها بنگاه دار شده اند این است که بسیاری از شرکت ها نتوانسته اند بدهی خود را بپردازند و تملیک شده اند. اراده ما این است که واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی فعال و کننده کار انجام شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر این که بدهی ۴۰ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک مرکزی از چه منابعی تسویه می شود، گفت:
برای پرداخت و تعدیه بدهی های گذشته به بانک مرکزی از بودجه قانون پولی بانکی این اجازه را به ما می دهد که شاید در یک مرحله بند ب ماده ۲۶ این امکان را فراهم می کرد منتها تغییرات به وجود آمده نیازمند اصلاح قانونی است.

وی ادامه داد: به همین جهت در لایحه ای که به مجلس تقدیم شده اصلاح مکانیسم بند ب ماده ۲۶ که دقیقا رعایت شود را مورد توجه قرار داده ایم.

* تشکیل سازمان برنامه و بودجه تا یک ماه آینده


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری با اشاره به این که تا یکماه آینده سازمان برنامه و بودجه تشکیل می شود، بیان کرد: به همکاری همکاران دولت قبل در تهیه بودجه مباهات می کنم.

نوبخت تاکید کرد: هفته ای دو روز با رئیس جمهوری و مسئولان اقتصادی جلسه داریم که مباحثهمدیگر را هماهنگ می کنیم. در بحثاقتصاد مقاومتی قرار شد همه برنامه های دستگاه ها هماهنگ شود.

وی با اشاره به این که با تشکیل ستاد برنامه به این مسائل پرداخته می شود، اظهار کرد: قرار شد هر طرحی برای خروج از رکود دارد ارائه کند و یک کار تلفیقی انجام شود.

نوبخت با بیان این که از مشاوره بیرونی برای این کار نیز استفاده می کنیم، خاطرنشان کرد: عدد خزانه فقط بخشی از درآمدهای نفتی است. طبق قانون پس از فروش نفت ۱۴.۵ درصد به شرکت نفت برای سرمایه گذاری داده می شود، ۳۱ درصد به صندوق توسعه ملی می رود و ۵۴.۵ درصد به خزانه واریز می شود.

وی ادامه داد: از مجموع درآمدهای نفتی حدود ۹۲ تا ۹۳ درصد به خزانه واریز شده است. خیلی ها آمادگی دارند که در همین فضا نفت ایران را خریداری کنند و در این زمینه راهکارهایی را داریم که اجازه بدهید آنرا اعلام نکنیم.

*تاوان عیدانه دولت قبل را پس می دهیم


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری با اشاره به این که ۳۲ هزار و ۴۵۸ میلیارد تومان از محل ۵۴.۵ درصدی درآمدهای نفتی به خزانه واریز شده است، گفت: افتخار می کنیم که تاوان عیدانه دولت قبل را پس می دهیم.

نوبخت با اشاره به لایحه خروج از رکود، گفت: در این لایحه مواردی است که باید لایحه بودجه را اصلاح کنیم. اگر بتوانیم دو سال متوالی رشد منفی را به مثبت تبدیل کنیم و تورم بالای ۴۵ درصدی را مهار کنیم یک حماسه است که آثار آنرا در آینده خواهیم دید.

وی همچنین اظهار کرد: وقتی سازمان بودجه متلاشی شد اگر قرار است دوباره این سازمان تشکیل شود باید مطالعه داشته باشیم. اما این که هویت سازمانی بدهیم انواع حالت و سناریوهایی به وجود می آید. تا یکماه آینده در این رابطه تصمیم گیری می کنیم.

وی با بیان این که موافق هزینه پول صندوق توسعه ملی برای هزینه های جاری نیستیم، تصریح کرد: در حال پرداخت وام ازدواج هستیم و یکی از وظایف ما برگزاری جلسات با بانک هاست و می توانیم ۵۰۰ میلیون دلار را به کارهای عمرانی یعنی ماموریت اصلی صندوق هزینه کنیم.

نوبخت با بیان این که مخالف برداشت این مبلغ هستیم، گفت: اگر این موضوع مطرح شود با آن مخالفت خواهیم کرد. قطعا اگر نظر رهبر معظم انقلاب این باشد این مسئله دیگری است و ایشان تمام جوانب آنرا حتما در نظر گرفته اند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری تاکید کرد: اسفندماه سال جاری شاهد خواهید بود پروژه های عمرانی تمام استان هایی که رئیس جمهوری به آنها سفر داشته افتتاح می شود.

نوبخت بیان کرد: تورم و کاهش ارزش پول ملی باعثکاهش قدرت خرید مردم می شود، به هر میزان تورم بالا رود قدرت خرید خانوارها پایین می آید. یک ثبات نسبی به نرخ ارز دادیم و در واقع به پول ملی ارزش دادیم. این مسئله یک نوع افزایش قدرت خرید مردم تلقی می شود.

*نیاز ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی برای تکمیل ۲۹۰۰ پروژه عمرانی


وی با بیان این که ۲۹۰۶ طرح عمرانی نیمه تمام داریم که هر کدام از آنها چند پروژه است، گفت: برای تکمیل این طرح ها ۴۰۰ هزار میلیارد تومان می خواهیم و با توجه به منابع محدود تخصیص مناسبی به این طرح ها می دهیم و در رابطه با طرح های عمرانی بازنگری خواهیم کرد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی در رابطه با پیگیری حقوق کارمندان دولت، افزود: بنده از نهاد حقوق نمی گیرم و از هیات علمی حقوق می گیرم.

نوبخت با بیان این که اجرای طرح های عمرانی برای دولت مهم است، گفت: برای مهار تورم سیاستی داریم که اجازه بدهید آنرا باز نکنیم اما برنامه ما این است که پول موجود جامعه بیاید نه افزایش پایه پولی.

* طرح صندوق های پس انداز مسکن در انتظار نظر رئیس جمهور


وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با صندوق های پس انداز مسکن، گفت: اجازه بدهید در رابطه با نامه آخوندی و سیف پس از نظر رئیس جمهوری پاسخ بدهیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری در رابطه با بدهی دولت به نظام بانکی افزود: اجازه بدهید عدد دقیق بدهی را بگیریم و آنرا اعلام کنم. رقم بدهی دولت بین ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان است.

نوبخت در رابطه با حمایت دولت از تولید، بیان کرد: قرار این است که با تسهیلات ارزان قیمت پرداخت مابه التفاوت سود آنها بتوانیم به تولید کمک کنیم و پول نقد ندهیم. حدود ۵۲۰۰ میلیارد تومان برای کل تولید کشور(صنعت و کشاورزی) در نظر گرفته ایم.

وی از تدوین برنامه اضطراری برای مباحثمربوط به تحریم در دولت خبر داد و گفت: می توانیم همچنان روند کاهنده تورم را برای سال آینده داشته باشیم.