به گزارشافکارنیوز،بهمن عباسی گفت: دفاتر کفالت، اقامت و اشتغال می توانند به عنوان بازوی اجرایی در اختیار دولت باشند و به ساماندهی اتباع خارجی در کشور کمک کنند.

معاون اداره کل اشتغال اتباع بیگانه وزارت کار اظهارداشت: این دفاتر در حال حاضر دو حوزه اقامت و اشتغال را پوشش می دهند و با توجه به سیاست ها و برنامه ریزی های کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی، سایر فعالیت های اجرایی نیز بر عهده این دفاتر قرار خواهد گرفت.

وی افزود: اصلی ترین برنامه ای که در حوزه اشتغال دنبال می کنیم راستی آزمایی است که با بازرسی هایی که با کمک کانون انجام می دهیم، محل سکونت و اشتغال اتباع خارجی را شناسایی می کنیم چون با توجه به جا به جایی زیادی که این افراد انجام می دهند باید مورد رصد قرار گیرند.

عباسی به برگزاری گشت های مشترک برای دستگیری اتباع غیرمجاز خارجی اشاره کرد و گفت: این اقدام با همکاری نیروی انتظامی، وزارت کشور و کانون سراسری انجمن های صنفی کفالت انجام می شود.

این مقام مسئول در وزارت کار ادامه داد: روزانه ۱۰ تا ۱۵ اتوبوس از اتباع غیرمجاز از تهران طرد می شوند و برخورد با این موارد نیاز به مدیریت یکپارچه دارد که با استفاده از سامانه رصد از مهر ماه عملیاتی می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به پراکندگی اتباع خارجی در استان های کشور، لزوم دفاتر اقامت و اشتغال از حساسیت بیشتری برخوردار است بیان داشت: با کمک دولت شناسایی و راستی آزمایی اتباع غیرمجاز انجام می شود.

به گفته عباسی، ساماندهی این مسئله نیاز به هماهنگی دستگاه های مسئول دارد به همین جهت باید ورود و خروج افراد خارجی مورد توجه بیشتری قرار گیرد تا بتوانیم در حوزه ساماندهی قدم های مثبتی برداریم.

معاون اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار گفت: با حمایت وزیر کار و قائم مقام بین الملل، بودجه ای برای گشت های مشترک اختصاص داده ایم که هفته گذشته به استان ها ابلاغ شد و امیدواریم که مرحله دوم بودجه را هم در آینده به این مسئله اختصاص دهیم.

وی به همکاری مشترک کانون انجمن های دفاتر کفالت و اقامت با وزارت کار در صدور آئین نامه ها و بخشنامه ها اشاره کرد و افزود: با کمک کانون سعی می کنیم بخشنامه های اجرایی تری صادر کنیم.

عباسی با اشاره به بخشنامه تیرماه وزارت کار که از طریق معاون رئیس جمهور به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد تصریح کرد: در این بخشنامه به امر به کارگیری اتباع ایرانی در مشاغل مختلف در راستای صیانت از نیروی کار ایرانی تأکید شده است.

وی افزود: همچنین با هماهنگی دفاتر هدایت نیروی کار وزارت کار با کانون کاریابی های داخلی مذاکره شد که فرصت های شغلی موجود، با اولویت نیروی کار ایرانی داده شود.