به گزارشافکارنیوز، ولی الله سیف صبح امروز(دوشنبه دهم شهریورماه) با حضور در بیست و پنجمین همایش بانکداری اسلامی به ایراد سخنانی پرداخت و اظهار داشت: من از آقای طیب نیا بخاطر کمک ها و هدایت های ایشان در نظام بانکی تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه توقعات از نظام بانکی بسیار جدی شکل گرفته است، افزود: البته این توقعات یک تفاوت اساسی با گذشته دارد چراکه توقعات به سمتی می رود که از نظام بانکی واقعی باشد.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه نظام بانکی به سمت نقش اصلی خود در تحقق رشد اقتصادی و رونق در حال حرکت هستند، تصریح کرد: بانک ها باید به کار بانکداری خود بپردازند و این در بسته خروج غیرتورمی از رکود نیز به صورت جدی مورد تاکید قرار گرفته است و برای همین منظور نیز زمان بندی سه ساله در نظر گرفته ایم.

اولویت بندی پرداخت تسهیلات در نظام بانکی از دیگر نکاتی است که سیف از آن بعنوان راهبرد جدید بانک ها برای خروج از رکود نام برد و ادامه داد: بانک مرکزی البته در کنار این کارها باید ساماندهی موسسات غیر مجاز را بصورت جدی اجرایی کند.

سیف به وجود دو دیدگاه درباره بانکداری اسلامی اشاره و تصریح کرد: براساس دیدگاه اول بخش قابل توجهی از بانکداری متعارف منافاتی با تعالیم اسلامی ندارد اما در دیدگاه دوم بخشی از فعالیت ها مانند ربا و … با بانکداری اسلامی تناقض جدی دارد.

رئیس کل بانک مرکزی حذف ربا را بعنوان نقطه بارز بانکداری اسلامی برشمرد و گفت: شرط ورود به بانکداری اسلامی حذف رباست و بانک هایی که قصد ورود به این رقابت را دارند باید ربا را به صورت کلی و جزئی از فعالیت های خود حذف کنند.

وی به تفاوت های اساسی برخی دیدگاه های اندیشمندان درباره بانکداری اسلامی اشاره و تصریح کرد: در مقطع فعلی بازبینی و بازنگری در قانون بانکداری بدون ربا یک ضرورت انکار ناپذیر است؛ پیش نویس قانون بانکداری بدون ربا مشتمل بر چند بند و لایحه در بانک مرکزی آماده شده است.