به گزارشافکارنیوز،مهم‌ترین چالش دولت تدبیر و امید از زمان آغاز فعالیت، کاهش نرخ بیکاری، ایجاد اشتغال و ارتقای وضعیت افراد شاغل بوده و ایجاد فرصتهای شغلی پایدار و مولد را جزو برنامه‌های اساسی خود قرار داده است.

دولت تلاش کرده تا با اقدامات متعدد از جمله فراهم کردن ارز مورد نیاز تولیدکنندگان و اتخاذ راهکارهای عملی و علمی برای کاهش نرخ بیکاری در جهت ایجاد اشتغال پایدار گام بردارد، بر همین اساس وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی نیز برنامه‌ریزی‌های خود را به حل این دغدغه معطوف کرده و مصوبات متعددی هم در این زمینه در شورای عالی اشتغال به تصویب رسانده است.

بنا به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گذشته به طور متوسط با ۷۰ میلیون تومان یک شغل و با ۱۲۰ میلیون تومان یک شغل خوب و پایدار می‌توانستیم ایجاد کنیم ولی امروز برای ایجاد شغل در بخشهای مختلف باید ارقام متفاوتی هزینه کرد به نحوی که حداقل بین ۱۵۰ میلیون تومان تا ۳۰۰ میلیون تومان برای ایجاد یک شغل نیاز است.

ربیعی معتقد است که کشور سالانه به یک میلیون شغل نیاز دارد و اگر این اتفاق نیفتد معضل بیکاری خطرناکتر از حال حاضر خواهد بود.

وزیر کار دولت تدبیر و امید تاکید دارد که تا سال ۱۴۰۰ نیاز به ایجاد هفت میلیون شغل جدید در کشور داریم و برای آنکه تولید سالانه یک میلیون شغل در کشور به وجود آید اقتصاد ایران باید نرخ رشد ۷ درصدی را تجربه کند.

به گفته وی از آنجا که دوام و پایداری یک شغل نیاز به حمایت مالی دارد برای تحقق اهداف پیش‌بینی شده در حوزه اشتغال پایدار، دولت باید منابع مالی قدرتمندی در اختیار داشته باشد.

کارشناسان بازار کار اعلام کرده‌اند که هزینه ایجاد هر شغل پایدار در کشور به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است به نحوی که اگر در سالهای گذشته برای ایجاد هر شغل پایدار ۱۵۰ میلیون تومان سرمایه نیاز بود اکنون با توجه به نرخ رشد منفی ۵.۸ درصد، این رقم به ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است.

پیشتر هزینه ایجاد یک شغل جدید ۷۰ میلیون تومان بود اما امروز این رقم در برخی مشاغل تخصصی نظیر صنعت نفت و پتروشیمی تا ۲ میلیارد تومان هم می‌رسد.

در همین راستا حسن طایی - معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی - رقم هزینه ایجاد یک شغل در کشور را ۳۰۰ میلیون تومان اعلام کرده است.

او می‌گوید: هزینه‌ ایجاد شغل در بخشهای متعدد، متفاوت است ولی به طور کلی در ایجاد یک شغل عوامل متعددی نظیر آموزش، مهارت و تخصص دخیل است که سرمایه یکی از این عوامل به شمار می‌رود.

از نگاه معاون اشتغال وزیر تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی با وجود آنکه قیمت تمام شده برای ایجاد هر شغل افزایش یافته است اما در بخش تعاون این هزینه به مراتب پایین تر و ارزان‌تر از سایر بخشها است.

وی درعین حال به کارجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی توصیه کرده است که با درک شرایط موجود وارد بازار کار شوند و بپذیرند که شاید یک شغل جذابیت لازم را درابتدای امر برای آنها نداشته باشد ولی با ورود به آن حرفه به تدریج زمینه‌های بهتری برایشان فراهم می شود.

اما کدام بخش‌ها ارزانترین شغل و بیشترین ماندگاری را دارند؟ بخش اعظمی از تحلیلگران بازار کار معتقدند که با هزینه کمتر از ۲۰ میلیون تومان هم می‌توان اشتغالزایی کرد و مشاغل خرد، کوچک و خانگی بسیاری وجود دارد که با این رقم امکان ایجاد پیدا می‌کند.

به اعتقاد آنان کسب و کارهایی که در بخش تعاون ایجاد می‌شوند ضمن ارزان و کم هزینه بودن، مقرون به صرفه هم هستند و اشتغالزایی وسیعی را به دنبال دارند چنانچه سید حمید کلانتری - معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی - بیشترین ماندگاری شغل را مربوط به بخش تعاون می‌داند.

او می‌گوید: به طور معمول میانگین سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک شغل در بخش تعاون، حدود ۵۰ میلیون تومان است که این رقم در برخی گرایش‌های تعاونی‌ از ۱۰ میلیون تومان تا ۱۵۰ میلیون تومان متغیر است.

ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان، جوانان جویای کار و جمیعت ۴.۵ میلیون نفری دانشجویان آماده ورود به بازار کار به یکی از چالشهای مهم دولت یازدهم مبدل شده است. در حالت خوشبینانه اگر قرار به ایجاد سالانه یک میلیون شغل در کشور باشد منابع مالی بسیاری باید برای تحقق اهداف اشتغالزایی دولت و خروج از این بحران پیش‌بینی شود؛ چنانچه هزینه ایجاد یک شغل ساده ۱۵۰ میلیون تومان باشد و کشور به یک میلیون شغل در سال نیاز داشته باشد با یک محاسبه ساده به اعتبار ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی می‌رسیم که تامین این اعتبار کار دولت را تا حدی دشوار خواهد کرد و به احتمال زیاد بکارگیری سرمایه‌های خرد مردمی نیز در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت.

هم اکنون مزیتهای اشتغال در بخش تعاون بیش از سایر بخشها است و به دلیل اینکه ویژگی بارز مشارکت مردمی و تجمیع سرمایههای خرد در بخش تعاون متبلور است و دو وجهه ماندگاری شغل و کم هزینه بودن به صورت منطقی در کنار هم وجود دارد، مشاغل این بخش با هزینه کمتری راهاندازی میشوند؛ بر این اساس به نظر میرسد که در قالب شبکههای تعاونی، رابطه تولید و اشتغال مولد بهتر شکل میگیرد و با ایجاد خوشههای تعاونی کسب و کارهای ارزان قیمت بسیاری راهاندازی میشود لذا دولت با تشکیل و گسترش بنگاههای تعاونی میتواند طرحهای اشتغالزای خود را بهتر و سریعتر به نتیجه برساند.