به گزارش افکار ، سیدکامل تقوی نژاد مدیرعامل بانک سپه در جمع اصحاب رسانه، در وزارت امور اقتصاد و دارایی که به مناسبت هفته دولت برگزار شد گفت: بانک سپه ۱۶۴ هزار فقره تسهیلات به مبلغ ۹۲ هزار میلیارد ریال به بخشهای مختلف اقتصادی طی سال گذشته پرداخت کرد که بخش صنعت و معدن با ۴۴ هزار، بازرگانی با ۳۵ هزار و کشاورزی با ۱۲ هزار میلیارد ریال به ترتیب بیشترین رقم را به خود اختصاص دادند.

مدیرعامل بانک سپه افزود: این بانک برای کمک به اقشار مختلف جامعه سال گذشته ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات خرد، شامل خرید خودرو، عقد جعاله مسکن، قرض الحسنه، لوازم خانگی و نوسازی مسکن ارائه کرد که ۷ هزار و ۵۷۰ فقره تسهیلات خودرو ۱۲ هزار و ۷۰۰ فقره عقد جعاله مسکن، ۶۳ هزار فقره خرید کالای اساسی و ۱۲ هزار و ۴۰۰ فقره تسهیلات بابت بهسازی و نوسازی مسکن روستایی بوده است.

رئیس هیأت مدیره بانک سپه در خصوص مشارکت این بانک در توسعه طرحهای بزرگ کشور گفت: قرارداد ۸ میلیارد دلار برای توسعه بخشهای مختلف نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد منعقد شده که بخش قابل توجهی از این قراردادها مراحل نهایی خود را برای اجرایی شدن سپری می کنند.

وی گفت: بخش قابل توجهی از طرحهای بانک برای توسعه میادین مشترک نفت و گاز بوده و این بانک برای توسعه پتروشیمی لردگان، به عنوان اولین بانک از محل فاینانس چین، قراردادی به ارزش ۴۸۰ میلیون یورو امضاء کرده که مرحله اول آن اجرا شد.

* رشد ۱۱ درصدی سپرده های بانک سپه
وی با بیان اینکه کل سپرده های بانک سپه سال گذشته به رقم ۳۴۱ هزار میلیارد ریال رسید افزود: میزان سپرده های کل بانک سپه در ۴ ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد رشد داشته است.

* تدوین بهترین مدل همکاری نهادهای مالی در دولت جدید
تقوی نژاد ضمن اشاره به تغییر رویکرد دولت جدید به نظام پولی و مالی گفت: با ایجاد مدیریت یکپارچه بازار پولی و مالی کشور طی یک سال گذشته، بهترین مدل همکاری و همراهی بین فعالان اقتصادی بوجود آمد که حاصل آن کاهش تورم و افزایش سرمایه گذاری در کشور بود.
وی افزود: بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن همکاری نزدیک با هم، در جهت شفاف سازی به وظایف خود عمل کردند که شفافیت در ارائه آمار بخشهای مختلف اقتصادی از جمله صورتهای مالی بانکها، شرکتهای دولتی و بورسی با مدیریت وزارت اقتصاد، نشانه این عملکرد منطقی است.
تقوی نژاد ضمن اشاره به افزایش پایه پولی کشور در چند سال اخیر گفت: برداشت مازاد بانکها از بانک مرکزی، بی انضباطی مالی، افزایش نقدینگی و تحمیل بار مالی ناشی از افزایش مخارج دولت به بانک مرکزی، باعثایجاد مشکل برای برخی شاخص های اقتصادی به ویژه رشد نرخ تورم در سالهای اخیر شده بود که در دولت تدبیر و امید با مدیریت علمی و تجربی، با ایجاد انضباط مالی و نظارت دقیق بر اجرای مقررات شاهد تکرار مسائل گذشته نبودیم.

* نگاه عالمانه دولت به نظام بانکی
تقوی نژاد اظهار داشت: دولت تدبیر و امید به بانکها به عنوان بنگاه اقتصادی نگاه کرده و کمترین دخالت و تعیین تکلیف را برای نظام بانکی داشته است.
وی اضافه کرد: از نظر دولت جدید بانکها نهاد کارشناسی هستند و نباید آن را صندوق مالی دولت تصوّر کرد.
تقوی نژاد با اشاره به نرخ منفی رشد اقتصادی در سال گذشته گفت: بعد از انقلاب اقتصاد کشورمان دو مرحله رشد منفی داشت، یکی زمان جنگ و دیگری در سالهای اخیر و علی رغم ۵ برابر شدن در آمدهای دولت بود.
مدیرعامل بانک سپه اظهارداشت: به دلیل دخالت بیش از اندازه دولت پیشین در نظام بانکی و تعیین دستوری نرخ سود سپرده و تسهیلات، بانکها به کارهای واسطه گری و بنگاه داری سوق پیدا کردند.
رئیس هیأت مدیره بانک سپه گفت: به دلیل پرداخت تسهیلات کلان دستوری به بخشهایی از واحدهای تولیدی و از طرفی به خاطر افزایش مطالبات غیرجاری شرکتهای بدهکار و عدم تمایل آنها به پرداخت بدهی خود، توانایی بانکها برای تسهیلات دهی در سالهای گذشته پایین آمده بود که با نظارت دقیق بانک مرکزی خوشبختانه در یک سال گذشته زمینه ارائه تسهیلات به بخش واقعی موّلد فراهم شده است.

* پرداخت ۴۰ درصد کل تسهیلات بانکها با نرخ ۱۴ درصد
تقوی نژاد در خصوص مطالبات معوّق بانکها گفت: ۱۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات مشکوک الوصول بانک با نرخ زیر ۱۴ درصد پرداخت شده است. اگر علاوه بر ۱۴ درصد نرخ اصل وام، ۶ درصد وجه التزام هم از گیرندگان این تسهیلات دریافت شود، به نرخ سود سپرده یکساله نخواهد رسید. به همین خاطر بخش قابل توجهی از بدهکاران بانکی علی رغم تمکّن مالی، حاضر به پرداخت بدهی های خود نیستند.
وی اظهار داشت: مطالبات غیرجاری بانک سپه تا پایان سال ۹۲ به رقم ۳۳ هزار و ۸۲۰ میلیارد ریال رسیده که مبلغ ۳۲ هزار میلیارد ریال آن مربوط به سال ۹۱ بوده است.
رئیس هیأت مدیره بانک سپه ضمن بیان این مطلب که بانک سپه با تشکیل شورای عالی سیاست گذاری و تکیه بر بخش خصوصی، با ۴۰ شخصیت حقوقی و حقیقی، قرارداد همکاری امضاء کرده است گفت: از نظر ما برخی بدهکاران تمایل به پرداخت بدهی خود به نظام بانکی را دارند اما به دلیل شرایط بیرونی نظیر تغییر نرخ ارز و فضای نامناسب کسب و کار، قادر به پرداخت بدهی خود نیستند.
مدیرعامل بانک سپه در خصوص نسبت مطالبات غیرجاری به تسهیلات این بانک گفت: این نسبت در مرداد ماه سال ۹۱ حدود ۱۷ درصد بود که در مرداد سال ۹۲ به ۱۶ درصد کاهش یافت و در پایان مرداد سال جاری نسبت به مطالبات غیرجاری بانک به تسهیلات به ۱۳.۵ درصد رسیده و با برنامه ریزی های انجام شده به زودی تک رقمی خواهد شد.

* تعیین تکلیف ۱۱ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال از مطالبات معوق بانک سپه
وی به عزم جدی بانک سپه برای وصول مطالبات معوّق اشاره کرد و گفت: در سال گذشته طی ۶۶ جلسه مصوّبات کمیسیون عالی بانک سپه، ۲۱۹ پرونده به مبلغ ۱۱ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال تعیین تکیلف شد و در چهار ماهه نخست سال جاری با ۱۹ جلسه، ۶۶ پرونده مطالبات به ارزش ۹ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال تعیین تکلیف شده است.
وی ضمن انتقاد از انحلال متوّلی حسابهای ذخیره ارزی در گذشته گفت: در دولت جدید برای رسیدگی به برداشتها و بدهکاران حساب ذخیره ارزی متوّلی تعریف شد که امیدواریم بانکها از محل وصول مطالبات حساب ذخیره ارزی بتوانند سرمایه خود را برای ارائه خدمات بهتر به مردم افزایش دهند.
وی در این باره اضافه کرد: بانک سپه تا کنون یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از محل حساب ذخیره ارزی تسهیلات داده که ۸۲۰ میلیون دلار آن معوّق شده، اما موفق شدیم تا اسفند سال گذشته بخشی از این بدهی ها را تعیین تکلیف کنیم.
تقوی نژاد اظهار داشت: امیدواریم با مصوّبه شورای پول و اعتبار و تعیین تکلیف بند «ط» تبصره ۵ قانون بودجه کل کشور سال ۹۳، معادل ریالی ۸۰۰ میلیون دلار مطالبات معوق دولت از این محل دریافت و برای افزایش سرمایه بانک و بدهی دولت به بانک از آن استفاده کنیم.
وی از سازمانها و مراجع قضائی خواست بانکها را در اخذ بدهی های خود یاری کنند.

* افزایش قیمت تمام شده پول با بالا رفتن نرخ سود سپرده ها
تقوی نژاد ضمن ابراز نگرانی از روند رو به رشد نرخ تجهیز منابع در بانکهای کشور گفت: نرخ تمام شده منابع در بانک سپه طی اسفند ماه سال ۹۱ حدود ۱۴ درصد بود که با تغییرات در نرخ سود سپرده ها و تسهیلات به ۱۶.۴۵ درصد در اسفند ۹۲ افزایش یافت، این رقم در پایان تیرماه سال جاری به ۱۷.۶۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

* با کمک دولت معادل ۵۰ سال گذشته افزایش سرمایه دادیم
مدیرعامل بانک سپه با اشاره به افزایش سرمایه این بانک اظهار داشت: دولت جدید معادل ۵۰ سال گذشته به بانک سپه کمک کرد و سرمایه این بانک را از ۸ هزار و ۵۵۹ میلیارد ریال در سال ۹۱ به ۷۲ هزار میلیارد ریال یعنی ۸ برابر در سال جدید رساند.
وی اضافه کرد: بانک سپه از محل فروش اموال مازاد، تجدید ارزیابی دارایی ها و اعتبارات دولتی، افزایش سرمایه داده و نسبت کفایت سرمایه خود را از منفی ۱۹ درصددر سال ۹۱ به ۲.۸۴ درصد رساند، به همین خاطر این بانک هم اکنون توانایی مشارکت در طرحها و پروژه های بزرگ کشور را پیدا کرده است.

* فروش ۳۰۰ میلیارد تومان از اموال مازاد و شرکتهای تابعه بانک سپه
تقوی نژاد با بیان این مطلب که بانک سپه سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان اموال مازاد و شرکتهای تابعه خود را به فروش رساند گفت: به اذعان مسئولان کشور، ورود بانک سپه در بخشهای تولیدی بسیار ارزشمند و یک استثناء است. این بانک توانسته به لحاظ اشتغالزایی و کمک به توسعه صنعت و معدن کشور کمک قابل توجهی کند.
وی افزود: ۶۸ درصد از کنسانتره آهن و فولاد با مشارکت بانک سپه تولید می شود.
وی اضافه کرد: شرکت سرمایه گذاری امید با ۶۵ میلیارد تومان تأسیس شد که ارزش آن به دلیل سودآوری به بیش از ۹ هزار میلیارد تومان رسیده هر چند سال گذشته ۳ درصد از دارایی این شرکت واگذار شده است.
وی ضمن اشاره به سرمایه گذاری بانک سپه در ذخیره سازی نفت در گناوه و مالکیت ۸ درصدی تولید سیمان کشور گفت: بانک سپه سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان از اموال و دارایی مازاد خود را فروخت و هم اکنون ۱۵۶ واحد مازاد به مبلغ ۱۴۵ میلیارد تومان به مزایده گذاشته است.
تقوی نژاد گفت: گرچه بانک سپه در تولید ۴۰ درصد سیمان کشور نقش داشت اما بخش عمده ای از آن را واگذار کرده است.
وی در عین حال تصریح کرد: در واگذاری اموال و دارایی های مازاد بخش دولتی و بانکها باید بخشهای خصوصی و تعاونی برای پذیرش این اموال و دارایی ها تقویت شود تا از بروز چالش و تنش در بازار پولی و مالی کشور جلوگیری گردد.
وی آمادگی این بانک را برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری مبنی بر خروج بانکها از بنگاه داری اعلام کرد و گفت: در این زمینه کارگروهی را تشکیل داده ایم تا هرچه سریعتر زمینه واگذاری شرکتهای زیرمجموعه را فراهم نماید.

* رشد ۳۰۰ درصدی فعالیت ارزی بانک سپه
تقوی نژاد به توسعه و رشد فعالیت بخش ارزی بانک سپه در سال گذشته اشاره کرد و افزود: مجموع فعالیت های ارزی بانک سپه در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن ۳۰۰ درصد رشد داشت.
وی با بیان مطلب که بانک سپه برای کمک به تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی، قوانین و مقررات مزاحم را شناسایی و به مراجع ذی صلاح اعلام کرده است، گفت: بانک سپه با انجام اقداماتی نظیر مشارکت در طرحهای بزرگ ملی و انتشار اوراق مشارکت برای طرحها و پروژه های بزرگ در کنار دولت برای تحقیق سیاستهای اقتصادی آن خواهد بود.
تقوی نژاد از راه اندازی سیستم بانکداری جامع تا پایان شهریور، بخش سپرده ها در برخی شعب بانک سپه خبر داد و افزود: تعداد پایانه های فروشگاهی تا ۴۰۰ هزار دستگاه و دستگاه های خودپرداز تا ۱۸۰۰ دستگاه افزایش می یابد که بخش قابل توجهی از دستگاه ها تا پایان سال جاری نصب خواهد شد.

* بانک سپه بانک عموم ملت ایران است
تقوی نژاد در بحثتلاش این بانک برای تغییر این ذهنیت گفت: بانک سپه ۹۰ سال است که فعالیت می کند و فعالیت آن نیز علی رغم ذهنیتهای موجود محدود به قشر خاصی نیست. بانک سپه یک بانک تجاری است که افتخار آن این است که از گذشته تاکنون به نیروهای مسلح خدماتی را ارائه کرده و خواهد داشت. میزان همکاری بانک سپه با نیروهای مسلح بستگی به خواست این نیروها دارد. در حال حاضر کمتر از ۵ درصد مراودات این بانک با نیروهای مسلح انجام می شود.
وی افزود: بانک سپه در راستای توسعه فعالیتهای بازاریابی با دستگاهها و سازمانهای بسیاری تفاهم نامه هایی را به امضا رسانده که از جمله آنها وزارت علوم و دانشگاههاست. این تلاشها همگی دلیل این مدعاست که بانک سپه بانک عموم ملت ایران است.
رئیس هیأت مدیره بانک سپه با اشاره به توسعه فعالیتهای بانک سپه به منظور اصلاح ذهنیت مذکور گفت: از جمله حرکتهای این بانک، ملاقات با متوّلیان اقتصادی و تشریح نقش بانک سپه در اقتصاد است. همچنین این بانک فعالیتهای تبلیغاتی بسیاری را برنامه ریزی و به مرحله اجرا رسانده از جمله این حرکتها حمایت از رشته های مختلف ورزشی است که نمونه اخیر آن حمایت از تیم بسکتبال ایران است.
مدیرعامل بانک سپه همچنین به فعالیتهای این بانک در حوزه محیط زیست اشاره کرد و گفت: در مسیر فعالیتهای سبز، این بانک به انعقاد قراردادهایی در این حوزه اقدام خواهد نمود.
وی به تلاش این بانک برای برقراری و توسعه ارتباط با اقشار مختلف و به ویژه مشتریان قدیمی این بانک اشاره کرد و گفت: از دیگر حرکتها، حضور این بانک در حوزه گندم است. بانک سپه به عنوان بانک عامل خرید تضمینی گندم موفق شده تا امسال ۶.۵ میلیون تن گندم خریداری کند که ۷ هزار میلیارد تومان منابع صرف این کار شده است. که لازم است از همکاری مؤثر معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری، بانک مرکزی و بانکهای ملت، تجارت و صادرات صمیمانه تشکر نماییم.
تقوی نژاد در پاسخ به سؤالی در خصوص میزان بدهی های دولت به بانک سپه گفت: بدهی دولت به بانک سپه تا اسفند ۹۲ مبلغ ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود که با همکاری مؤثر سازمان خصوصی سازی و وزارت امور اقتصادی و دارایی ۱۸۰۰ میلیارد تومان آن از طریق واگذاری یک نیروگاه پرداخت شد. در حال حاضر باقی مانده این بدهی ۱۶۰۰ میلیارد تومان است.

* اشتغالزایی ۲۰ هزار نفری بانک سپه
وی در بحثبنگاه داری بانکها گفت: اعتقاد دارم که با بنگاه داری بانکها نباید یکسان برخورد شود. به دلیل اینکه برخی بانکها در امور واسطه ای ورود کرده اند ولی برخی دیگر همچون بانک سپه در بخشهای موّلد و اشتغالزا سرمایه گذاری کرده اند. میزان اشتغال ایجاد شده توسط شرکتهای وابسته به بانک سپه حدود ۲۰ هزار نفر است. عمده سرمایه گذاریهای بانک سپه در مناطق محروم بوده است.
وی در پاسخ به سؤالی که سرمایه گذاری بانک سپه در میادین مشترک نفتی مربوط به چه بخشهایی است گفت: بخشی از این سرمایه گذاری در میادین مشترک مختلف غرب و جنوب کشور و در فاینانس چین مربوط به لردگان است.
تقوی نژاد با اشاره به اعتماد مردم به بانکهای دولتی گفت: در شرایط بی انضباطی در بحثنرخ سود بانکی، گرایش به سمت نرخهای بالاتر بود. ولی به محض یکسان سازی نرخ سودها، بررسی این گرایش در دو ماهه اول اجرای این طرح نشان می دهد که میزان رشد سپرده های بانکهای دولتی ۶ درصد بوده که این میزان در بانکهای خصوصی ۴ درصد است که خود این اتفاق حکایت از اعتماد مردم به بانکهای دولتی و به ویژه بانک سپه دارد. ما قدر این اعتماد مردم را می دانیم و برآنیم تا مطابق شان و جایگاه ملت ایران خدمات مطلوب تعریف و ارائه نماییم.

* اولویت بانک سپه تحقق اقتصاد مقاومتی و فعالیتهای اشتغالزا است
وی در خصوص اولویتهای بانک سپه در سال ۹۳ گفت: از جمله مهمترین اولویتهای این بانک کمک به برنامه هایی است که از سوی مقام معظّم رهبری در قالب اقتصاد مقاومتی مطرح شده است. تلاش این بانک حرکت به سمت فعالیتهای اشتغالزا بوده و طرحهایی است که از خام فروشی جلوگیری کرده و مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان است.
تقوی نژاد گفت: کمک به نخبگان و حمایت از افراد خلاق و کمک به تبیین صحیح اقتصاد مقاومتی از دیگر اولویتهای این بانک است.
وی افزود: این بانک در مسیر کمک به تبیین صحیح اقتصاد مقاومتی، در برگزاری دو سمینار مشارکت می نماید که یکی از آنها توسط مرکز پژوهشهای مجلس و دیگری از سوی معاونت برنامه ریزی راهبردی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. نتیجه این سمینارها در تنظیم سیاستهای کلی برنامه پنجساله ششم مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
مدیرعامل بانک سپه در ادامه به نقش آفرینی بانکها در کمک به خروج اقتصاد از رکود اشاره کرد و گفت: بانکها به کمک دولت و نیز با تجهیز بیشتر منابع می توانند در این میان نقش آفرین باشند.
وی با بیان اینکه در تلاش هستیم تا بتوانیم ارتباط بیشتری با مردم برقرار کنیم گفت: با اینگونه تلاشها این بانک در نظر دارد تا منابع خود را حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۳ تعریف کند.
تقوی نژاد همچنین به تلاشهای بانک سپه برای کمک به رفع بحران واحدهای تولیدی و بهره گیری از ظرفیتهای موجود در صنایع اشاره کرد و گفت: بانک سپه به منظور تحقق اهداف خود ۲۰ برنامه راهبردی تعریف کرده که کاملاً منطبق با ۶ برنامه راهبردی اخیر ابلاغی وزیر اقتصاد است.
وی با اشاره به ملاقات و ارتباط مستقیم خود با ۱۲۰۰ نفر از ۱۷۰۰ نفر از رؤسای شعب این بانک گفت: با حس نشاط و مسئولیت پذیری که به همکاران القا شده است، در ۴ ماهه ابتدای امسال ما با رشد ۱۱ درصدی در سپرده های در بانک سپه روبرو بودیم.

* ۴ طرح جدید بانک سپه
مدیرعامل بانک سپه با اشاره به طرحهای مختلف بانک سپه از جمله طرحهای «تدبیر»، «امید»، «یاس» و نیز بازنگری در «طرح سمن» گفت: طرح «تدبیر» و «امید» این بانک بیشتر مبتنی بر تأمین نیازهای خرد و نیز توجه بیشتر به مناطق متمرکز است.
وی گفت: براساس این طرح مردم عزیز در یک بازه زمانی، در صورت سپرده گذاری ضریبی از یک میلیون تا ۳۱ میلیون تومان می توانند تسهیلات دریافت می نمایند.
تقوی نژاد با بیان اینکه نیروی انسانی فعال در بانک سپه سالم ترین و باسوادترین نیروی انسانی در سیستم بانکی است گفت: به یاری همین نیروها، این بانک اهداف عالی خود را محقق خواهد کرد.
وی با اشاره به اجرای موفق و همراه با رضایت کشاورزان در روند خرید تضمینی ۶.۵ میلیون تن گندم توسط بانک سپه گفت: باید از تدبیر بانک مرکزی برای همکاری دیگر بانکها یعنی بانکهای ملت، صادرات و تجارت اشاره و تلاش معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری، وزارت امور اقتصادی و دارایی و همکاری نزدیک وزرت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی ایران تقدیر نمود.

* نحوه برخورد بانک سپه با بدهکاران یکسان نیست
در بخش دیگری از این نشست به طرح سؤالات دیگری در خصوص بزرگترین بدهکار این بانک، روند مطالبات معوّق در بانک سپه، تأثیر تحریمهای جدید بر بانک سپه و… پرداخته شد.
وی بزرگترین بدهکار بانک سپه را یک کارخانه فولاد معرفی کرد و گفت: رقم بدهی آن حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است که بانک سپه با کمک به این واحد تولیدی که با مشکل در روند تولید مواجه شده بود، از حدود ۳۰ درصد، تولید آن را به ۶۰ تا ۷۰ درصد خواهد رساند.
تقوی نژاد گفت: امیدواریم با ۱۰۰ میلیارد تومانی که در اختیار این واحد تولیدی قرار گرفته ۴۰۰ میلیارد تومان بدهی به بانک احیا شود.
وی تأکید کرد: نحوه برخورد ما با بدهکاران بانکی یکسان نیست.
مدیرعامل بانک سپه در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که چرا علی رغم تلاش برای وصول مطالبات معوق، این بانک هنوز با رشد مطالبات معوق روبرو است گفت: در سال ۹۲ این بانک ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات خود را افزایش داده است. در پایان سال ۹۱ میزان این تسهیلات ۱۹ هزار میلیارد تومان بود که در پایان سال ۹۲ این رقم به ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید که علی رغم این رشد، میزان مطالبات معوق با همین میزان با رشد روبرو نشده است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص تأثیر تحریمها بر بانک سپه گفت: بانک سپه نخستین بانکی بود که تحریم شد و از طرفی این بانک تحریم سازمان ملل است. با وجود افت در سالهای ابتدایی پس از تحریم، این بانک علی رغم وجود تحریمها به فعالیت مؤثر خود ادامه داده است.
تقوی نژاد تأکید کرد: تحریمهای بانک سپه به مسائل هسته ای ربطی ندارد.
وی افزود: بانک سپه به منظور رفع تحریمها ضمن تشکیل کمیته ای برای پیگیری این کار، گزارشی را به کمک کارشناسان اقتصادی و حقوق بین الملل تنظیم کرده و ضمن بررسی ابعاد مختلف تحریم، در تلاش است تا با ارائه آن به مراکز تصمیم گیر مربوطه، حقانیت خود اثبات کند و نسبت به رفع این تحریمهای ظالمانه و ناجوانمردانه اقدام و حقوق خود را احیا کند.

جلسه مذکور علاوه بر حضور بیش از ۱۰۰ رسانه و برخی از مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی، با حضور پرتو افکنان، مدیر امور اعتباری، سامان، رئیس اداره کل تسهیلات، ورمزیاری، رئیس اداره کل پیگیری وصول مطالبات معوّق، خانچین، رئیس اداره کل حوزه مدیریت عامل و هیأت مدیره، سیدعلی جلالی نظری، مشاور مدیرعامل و رئیس اداره کل روابط عمومی و بازاریابی برگزار شد.