به گزارشافکارنیوز،دولت ایران و آذربایجان توافق کردند تا یک ویزای ورودی تک سفره با اعتبار ۱۵ روز، برای ایرانی‌هایی که خواهان سفر به نخجوان هستند، معرفی کنند.

محسن مولایی مسئول امور کنسولی سفارت ایران در باکو گفت: این توافق در جریان نهمین نشست همکاری‌های اقتصادی، تجاری ایران و آذربایجان در ۶ آگوست حاصل شده است.

وی افزود: بر اساس این توافق، این ویزا در ایستگاه‌های بازرسی مرزی سَدَرَک، شاه تختی و جلفا صادر خواهد شد.

مولایی خاطرنشان کرد که این ویزا برای ایرانی‌ها تنها در منطقه نخجوان اعتبار خواهد داشت و در مناطق دیگر آذربایجان نمی‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. هزینه دریافت این ویزا ۱۰ یورو است.

این مقام ایرانی نسبت به اینکه این اقدام در جهت آسان‌سازی رژیم صدور ویزا و کمک به توسعه گردشگری و روابط تجاری در مناطق مرزی ایران و آذربایجان ابراز امیدواری کرد.

پیش از این نیز محسن پاک‌آیین سفیر ایران در آذربایجان گفته بود که گردشگران ایرانی برای سفر به نخجوان، می‌توانند در فرودگاه بین‌المللی نخجوان، ایستگاه‌های بازرسی‌ سدرک و جلفا ویزا دریافت کنند.

در حال حاضر، دریافت ویزا برای ورود به آذربایجان برای شهروندان ایرانی ۳۵ یورو هزینه در بر دارد.

در فوریه ۲۰۱۰، ایران صدور ویزا برای شهروندان آذربایجانی به استثنای خبرنگاران را متوقف کرد.

اخیرا دولت‌های دو کشور تصمیم گرفته‌اند تا قوانینی برای تسهیل صدور ویزا برای شهروندان هر دو کشور اتخاذ کنند.

بر اساس آمارهای کمیته دولتی گمرک آذربایجان، مبادلات تجاری ایران و این کشور در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۲۸۱.۰۳ میلیون دلار بوده است که نسبت به سال پیش از آن ۶.۱۳ درصد افزایش یافته بود.