به گزارشافکارنیوز،جمشید برزگر در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه به مناسبت روز جهانی اسکان بشر و نکوداشت کوشش های تلاش گران عرصه مسکن، کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران اقدام به برگزاری همایش سالانه انبوه سازان ایران میکند افزود: این همایش در ۵ محور از جمله نقد و بررسی وضعیت مسکن در دولت های نهم ودهم، بهینه سازی وکاهش اتلاف انرژی در ساختمان ها، احیاء وبهسازی بافت های فرسوده و حاشیه نشینی، تامین منابع مالی در پروژه های انبوه سازی مسکن و طرح جامع مسکن از جمله محورهای این همایش به شمار می رود.

وی درادامه افزود: این همایش در ۱۴ مهر ماه در سالن همایش های بین المللی رایزن برگزار می شود.

برزگر با بیان اینکه شعار امسال این همایش مبارزه با زاغه نشینی نام گذاری شده است افزود: این همایش به منظور احیای بافت های فرسوده وهر آنچه که زمینه ساز رونق بازار مسکن می شود برگزارمی شود.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با بیان اینکه قانون ساماندهی عرضه وتولید مسکن در سال ۱۳۳۵ راه اندازی شد افزود: در این طرح به تمامی اوضاع مسکن از جمله مسکن روستایی، مسکن شهری و بافت های فرسوده بررسی می شود.

وی درادامه اظهار داشت: در حال حاضر ۴۱ درصد از خانورهای شهری فاقد ملک، ۲۵ درصد مستاجرو۱۶ درصد در خانه های پدری خود حضور دارند.

برزگر درادامه تصریح کرد: ۲ میلیون مسکن برای کنترل بازار نیاز داریم و۶ میلیون زوج نیز در آستانه ازدواج قرار دارند دراین طرح تا سال ۱۴۰۴برای کنترل قیمت ها بررسی شده است.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با بیان اینکه تفاهم نامه ای با سازمان عمران وبهسازی شهری ایران منعقد شده است افزود: در این تفاهم نامه سازمان عمران وبهسازی به عنوان مدیر تمامی عملیات نظارت را بر عهده دارد و انبوه سازان به عنوان سرمایه گذار و تولید کننده حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه میان انبوه سازان و پیمانکاران تفاوت عمده ای وجود دارد، افزود: وزارت راه وشهرسازی در هر شرایطی باید اعمال حاکمیتی ونظارتی کند و برای تولید مسکن در کشور فعالیت کنند.

برزگر درادامه اظهار داشت: مهم نیست که انبوه سازان در طرح جامع مسکن شرکت کنند و خانه بسازند مهم این است که تولید مسکن در کشور افزایش یابد.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان درادامه تصریح کرد: دولت باید بیشتر فعالیت های خود را برای بهبود فضای کسب وکار فراهم کندو فعالان اقتصادی را وارد اقتصاد کشور کند.

وی با بیان اینکه من مخالف شدید دریافت مالیات از خانه های خالی هستم، افزود: در بخش مسکن چندین دوره مالیات دریافت می شود و این موضوع با عثافزایش قیمت مسکن می شود.

برزگر درادامه افزود: در تمامی این بخش ها هزینه ها بر تولید تحمیل می شود وباید این هزینه ها متعادل شود

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اینکه دولت باید بخشی از نرخ تسهیلات را در قالب یارانه به واحدها باشرایط و تولید کنندگان پرداخت کند، افزود: سازنده می تواند در محل مناسب و به انتخاب خود واحد مسکونی را برای خود بسازد.

وی در خصوص واحدهای مسکن مهری که در پردیس به تاخیر افتاده است گفت: متاسفانه انبوه سازان بیش از ظرفیت خود ساخت واحد را قبول کرده اند ودر حال حاضر ساخت این واحدها به تاخیر افتاده و چندین پیمانکار برای ساخت آنها در نظر گرفته است.

برزگر در ادامه خاطر نشان کرد: ما سعی می کنیم با حمایت از انبوه سازان مسکن مهر در پردیس تحویل واحدها را تسریع نماییم دولت نیز با افزایش اعتبارات کمک موثری به این بخش نماید.