به گزارش افکارنیوز، حمید چیت چیان اظهار داشت: متأسفانه شاهد این هستیم که به دلیل نبود زیرساختهای مناسب و عدم توجه به ضروریات زیست محیطی، ورود فاضلاب و پساب به رودخانه ها در طی سالها، منابع آب تجدیدشونده کشور را آلوده کرده است.

وی افزود: این مسئله موجب شد تا یکی از محورهای برنامه های وزارت نیرو را اجرای پروژه های جمع آوری فاضلاب به منظور جلوگیری از ورود آلاینده ها به منابع آبی کشور قرار دهم.

وزیر نیرو تصریح کرد: ورود فاضلاب به رودخانه ها را قبول دارم اما اینکه کاری انجام نشده را قبول ندارم.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه در یکسال اول فعالیت دولت یازدهم برخی پروژه های فاضلاب که از گذشته آغاز شده بود به بهره برداری رسید، گفت: در این مدت، حدود ۳ هزار میلیارد تومان قرارداد در بخش آب و فاضلاب با بخش خصوصی به امضا رسیده که بهره برداری از این پروژه ها در جهت جلوگیری از ورود آلاینده ها به منابع آبی کشور است.

چیت چیان حفاظت از منابع آب را بحثی بسیار مهم دانست که باید محور برنامه های اجرایی تمامی سازمان ها و وزارتخانه های کشور باشد و اذعان داشت: هر نهاد و سازمانی باید به گونه ای برنامه ریزی کند که نتیجه هیچ نوع توسعه ای به آلایندگی محیط زیست و منابع آبی نینجامد که این همان موضوعی است که در توسعه پایدار کشور مورد توجه قرار گرفته است.

وزیر نیرو با بیان اینکه اکثر شهرها و روستاهای کشور تأسیسات مناسب جمع آوری فاضلاب ندارند، گفت: تلاش می کنیم با استفاده از منابع متنوع مالی از جمله اعتبارات دولتی، جذب سرمایه بخش خصوصی و حتی در صورت لزوم فروش اوراق مشارکت به احداثتأسیسات جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه های مربوطه در سراسر کشور سرعت دهیم.

سالهاست که ورود فاضلاب خام انسانی(شهری و روستایی)، پساب کشاورزی و کارخانجات صنعتی و حتی فاضلاب بیمارستانی به محیط زیست و مخصوصا رودخانه ها را در اقصی نقاط کشور شاهد هستیم که نه تنها فاجعه ای زیست محیطی به دنبال دارد بلکه سلامت ساکنان حاشیه رودخانه ها و کسانی که از این منابع آب در شرب و تغذیه روزانه خود استفاده می کنند را به شدت به خطر می اندازد.

حمید چیت چیان - وزیر نیرو - زمانی که برای گرفتن رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی آماده می شد، برنامه خود را برای تصدی پست وزارت نیروی ایران ارائه کرد. از محورهای این برنامه می توان به " کنترل ورود فاضلاب خام به محیط‌های پذیرنده در کلیه بخش‌ها اعم از کشاورزی، صنعت و مراکز جمعیتی " اشاره کرد.

معصومه ابتکار - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - نیز در این زمینه گفته بود که ورود گسترده فاضلاب به رودخانه ها یک فاجعه زیست محیطی است و برخی رودخانه ها تبدیل به کانال فاضلاب شده است.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به اینکه "آیا وزارت نیرو در یکسال اول فعالیت دولت یازدهم توانسته در زمینه جلوگیری از ورود آلاینده ها به منابع تجدیدپذیر آب کاری انجام دهد" گفت: وزارت نیرو اقداماتی در زمینه احداث تأسیسات فاضلاب انجام داده اما در مقایسه با نیاز کشور، هنوز کار بسیاری در این زمینه باید انجام شود.