به گزارش افکارنیوز، دولت با صدور مصوبه‌ای به استناد ماده ۲۵ قانون اصلاح مصرف انرژی خواستار افزایش تحویل گاز طبیعی به نیروگاه‌ها و کاهش مصرف سوخت مایع به ویژه نفت کوره در این واحدها به منظور حفظ و صیانت از محیط زیست شده است.

در همین حال آمارهای رسمی شرکت ملی گاز ایران نشان می دهد که از ابتدای سال جاری با کاهش تحویل سوخت مایع همچون گازوئیل و نفت کوره و گازوئیل به واحدهای نیروگاهی متوسط مصرف گاز طبیعی در این واحدها ۴۰ تا ۴۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

همزمان با افزایش گازرسانی به واحدهای نیروگاهی، مدیر عامل شرک ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برنامه حذف تدریجی نفت کوره و گازوئیل از سبد سوخت نیروگاه هیا برق کشور را تشریح کرد.

عباس کاظمی در تشریح سیاست جایگزینی نفت کوره با گاز طبیعی، گفت: برنامه حذف نفت کوره(مازوت) و گازوئیل از نیروگاه ها آغاز شده است و در سال آینده قطعا ارسال این فرآورده نفتی به نیروگاه ها حذف یا به کمترین میزان ممکن کاهش می یابد.

مدیر عامل شرک ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه سال آینده نسبت به سال جاری حدود ۲۰۰ متر مکعب گاز طبیعی بیشتری تولید و در سطح شبکه سراسری توزیع خواهد شد، اظهار داشت: بخش عمده ای از این گاز در نیروگاه ها به مصرف خواهد رسید.

معاون وزیر نفت با اشاره به ماده ۲۵ قانون اصلاح مصرف انرژی، تصریح کرد: بر اساس این قانون پالایشگاه‌های نفت موظف شدند تولید نفت کوره خود را تا برنامه چشم انداز به زیر ۱۰ درصد کاهش دهند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه در حال حاضر پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند تنها پالایشگاهی است که تولید مازوت خود را به زیر ۱۰ درصد کاهش داده است، بیان کرد: سایر پالایشگاه های نفت هم هر چه سریع تر تولید این فرآورده نفتی را کاهش دهند چرا که با توجه به توسعه شبکه تولید و مصرف گاز طبیعی، نفت کوره مشتری خود را نه تنها در کشور بلکه در سطح بازار خلیج فارس نیز از دست خواهد داد.

کاظمی با بیان اینکه برنامه شرکت ملی پالایش و پخش نفتی حذف کامل نفت کوره در تولیدات پالایشگاهی و تجهیز کامل نیروگاه ها به مصرف گاز طبیعی است، خاطرنشان کرد: این برنامه به شدت در شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردههای نفتی پیگیری و عملیاتی خواهد شد.