به گزارش فرارو، ممنوعیت تازه هوایی برای ایران در بلگراد مربوط به ارائه خدمات پروازی است. بر اساس گزارشات منتشر شده در برخی منابع خبری بالکان، فرودگاه "نیکولا تسلا" بلگراد طی هفته های اخیر به دلیل ارائه خدمات پروازی به شرکت هواپیمای ملی ایران تحت فشار شدیدی قرار گرفته است.

این اتفاق در حالی رخ داده است که ایالات متحده آمریکا به تازگی به تمام فرودگاه های اروپا جهت توقف خدمات پروازی به شرکت هواپیمایی ایران ایر هشدار داده است.

دولت آمریکا شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، دو شرکت عمده ایرانی و یک شهروند ایرانی را در اواخر هفته گذشته تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا پنجشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که نام شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی(ایران ایر) و شرکت هواپیمایی ایران ایر تور را به فهرست تحریم های خود افزوده است.

در پی تعلیق کامل خدمات پروازی فرودگاه بلگراد به هواپیماهای ایران ایر، پروازهایی که پیش از این برای برخی خدمات فنی از جمله سوخت گیری در پایتخت صربستان فرود می آمدند، اکنون در بوداپست، پایتخت مجارستان فرود می آیند.

گفته می شود در خلال این فرود و سوخت گیری مسافران به هیچ وجه اجازه خروج از هواپیما را ندارند.

به گزارش ایربا، منابع آگاه در فرودگاه " نیکولا تسلا " همچنین اعلام کرده اند که تعلیق ارائه خدمات فنی و عدم پذیرش هواپیماهای ایران ایر در این فرودگاه را به اطلاع مسئولان ایران ایر رسانده اند.

تلاش‎های خبرنگار فرارو برای پیگیری صحت و سقم این خبر تاکنون به نتیجه نرسیده است. این تلاش‌ها روند عجیب و مضحکی نیز به خود گرفته است به گونه ای که تمام تماس ها با روابط عمومی ایران ایر بی پاسخ مانده است، گویی که ایران ایر اصلا چیزی به نام روابط عمومی ندارد.

با وجود این که این خبر در اکثر رسانه های ایران نیز منتشر شده است اما ایران ایر هیچ توضیحی در این باره ارائه نکرده است.

این خبر از این منظر مهم تلقی می شود که اگر صحت آن تائید گردد می تواند پیش زمینه قطع پروازهای ایران به اروپا باشد. شاید روزی مجارستان هم مانند صربستان و دیگر کشورهای اروپایی حاضر به ارائه خدمات فنی به هواپیماهای ایران نشود.