به گزارش افکارنیوز، با گذشت نیمه اول سال، حجم معاملات مسکن نسبت به سال گذشته افزایش بیشتری پیدا کرده و تعداد متقاضیان واقعی در بازار مسکن افزایش یافته است اما با این وجود، همچنان بازار مسکن متقاضی کمتری نسبت به سال‌های گذشته دارد.

آمارها نشان می‌دهد که تعداد کل معاملات مسکن در شهریورماه امسال به یکصد و ۸۸ هزار و ۷۵۱ قرار داد رسید درحالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته یکصد و ۶۱ هزار و ۱۲۴ عدد بوده است همچنین تعداد کل مبایعه نامه ها در شهریور ۹۲ در کل کشور ۸۶ هزار و ۶۳۳ قرارداد بود که شهریور امسال این رقم به ۱۰۷ هزارو ۵۰۱ قرار داد رسیده است.

بنابراین ثبات قیمت‌ها موجب شده تا متقاضیان بیشتری بهبازار مسکنمراجعه کنند و این بازار به نسبت سال گذشته رونق بیشتری داشته باشد. البته بنگاه‌های املاک معتقدند که بازار مسکن همچنان در رکود است و با دوران رونق واقعی خود فاصله زیادی دارد.

یکی از بنگاه داران گفت: در بازار فعلی واحدهای کوچک و ارزان قیمت را راحت تر می‌فروشیم و به اصطلاح این واحدها مشتری بیشتری دارد اما برای فروش آپارتمان‌های متراژ بالا که قیمت بیشتری دارد، مشکل داریم.

این فعال بازار مسکن با اشاره به اینکه برخی از این آپارتمان‌ها از مدت‌ها قبل برای فروش گذاشته شده است اما مشتری ندارد، افزود: در تابستان امسال بیشتر خریداران مسکن، به دنبال واحدهای کوچک بودند که قیمت‌های ارزان تری دارد.

براین اساس، بازار مسکن که به شدت با کاهش تقاضا و قدرت پایین خریداران مسکن روبرو است در انتظار سیاست‌های دولت در این بخش است تا با افزایش توان خرید متقاضیان، رونق بیشتری پیدا کند.

نرخ آپارتمان‌های کمتر از ۶۰ متر در تهران

یک واحد ۵۷ متری یکخوابه با عمر ۴ ساله و تمامی امکانات در خیابان رسالت - کرمان با قیمت ۲۵۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد و در چهارراه یافت آباد واحدی با همین متراژ طبقه چهارم متری یک میلیون و ۸۳۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

در خیابان دبستان واحدی ۶۰ متری و یکخوابه با عمر ۱۰ ساله و انباری ۲۸۰ میلیون تومان فروخته می‌شود و در مجیدیه ۱۶ متری دوم جنوبی واحدی با مساحت ۵۶ متر و دوخوابه ۲۴۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

همچنین در پیروزی - خیابان تاجری واحدی ۶۰ متری با پارکینگ و انباری ۱۸۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد و در میدان شهدا واحدی ۶۰ متری ۱۳۵ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

واحدی ۵۶ متری با تمامی امکانات در اشرفی اصفهانی ۲۱۸ میلیون تومان فروخته می‌شود و در انتهای مرتضوی واحدی ۵۶ متری با عمر دو ساله متری ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت گذاری می‌شود.

در سعادت آباد واحدی ۵۶ متری با عمر ۶ ساله و پارکینگ و انباری متری ۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد و واحد دیگری با مساحت ۵۸ مترمربع با تمامی امکانات در همین منطقه ۴۹۳ میلیون تومان فروخته می‌شود.

براین اساس، درنارمکواحدی ۵۸ متری با پارکینگ و انباری متری ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است و در خیابان ولیعصر روبروی مهدیه واحدی ۵۸ متری و دوخوابه ۱۱۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

واحد دیگری با متراژ ۵۷ متر در ستارخان با تمامی امکانات و بازسازی شده ۲۰۵ میلیون تومان قیمت گذاری شده است و در طالقانی بهار شمالی واحدی با مساحت ۵۹ متر و عمر ۱۹ ساله بدون پارکینگ ۱۸۰ میلیون فروخته میشود.