به گزارش افکارنیوز، رستم قاسمی در همایش گسترش همکاری‌های ایران و عراق خاطرنشان کرد: پدیده داعش به دلیل هزینه‌های بالای تشکیلاتی و پرداخت حقوقی که دارد نشان می‌دهد برنامه کاملا پیش بینی شده و هدفمند است و منطقه در آینده نزدیک امن نمی‌شود.

وی تصریح کرد: دولت عراق ۷ میلیارد دلار هزینه برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته که از این میزان یک میلیارد دلار آن را ترکیه تصاحب کرده است ولی سهم ما فقط هشت میلیون دلار است. برای افزایش صادرات به عراق باید موانع صادراتی برطرف شوند. بخشی از آن توسط دولت در حال حل شدن است اما نیاز به یک بسته صادراتی دارد تا بتوانیم صادرات غیر نفتی به عراق را دو برابر کنیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: ‌ در سند ۱۴۰۴ پیش بینی شده با صادرات غیرنفتی ۲۰۰ میلیارد دلاری رتبه اول را در منطقه داشته باشیم اما در حال حاضر ترکیه ۱۷۵ میلیارد دلار صادرات دارد و ما برای رسیدن به این ارقام مسیر طولانی پیش رو داریم.

وی با تاکید بر اینکه باید نگاه فرهنگی به سرمایه‌داری و کارخانه‌داری تغییر کند افزود: وضعیت فعلی عراق نشان می دهد مایلند وارداتشان از ایران بیشتر شود. ۷۰ درصد از کالاهای ما قبل از ورود داعش از طریق کردستان به عراق مرکزی وارد می‌شد که البته به دلیل استانداردها و تعرفه‌های موجود در مرزهاست.

به گفته قاسمی صادرکنندگان ایرانی باید سه مولفه کیفیت، قیمت و زمان را رعایت کنند تا به بازار با دوام در عراق دست یابند. ایجاد کارخانه‌های مونتاژ در عراق مثل مونتاژ برق نیز می‌تواند به توسعه صادرات‌مان کمک کند.

رئیس ستاد همکاری‌های ایران و عراق اظهار کرد: اگر ویزای بین ایران و عراق برداشته شود بیش از سه میلیون زائر و گردشگر عراقی وارد ایران می شوند که در حال حاضر حدود سالانه ۱.۵ میلیون نفر است.

قاسمی افزود: توسعه صنعت توریسم درمانی یکی از مواردی است که باید برای توسعه تجارت با عراق مدنظر قرار بگیرد، زیرا عراقی‌ها علاقه زیادی به درمان در ایران دارند. در حال حاضر ۲۰۰۰ پرستار ایرانی به عراق رفته‌اند که حدود ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار حقوق می‌گیرند.

وی اظهار داشت: ‌ سال گذشته ۸۰ میلیون متر مکعب کاشی سرامیک به عراق صادر کردیم و این نشان می‌دهد ۸۰ درصد از نیاز بازار عراق در این بخش را می توانیم پوشش دهیم.

رئیس ستاد همکاریهای ایران و عراق اظهار کرد: البته گران بودن پول ما نسبت به ترکیه و چین یکی از تهدیدهای حضور ما در بازار عراق است.