به گزارش افکارنیوز، رنو که حدود هفت سال پیش و به‌واسطه قرارداد پلت‌فرم مشترک X۹۰ راهی ایران شد، در غیاب پژو برنامه‌ریزی طولانی مدتی برای حضور در «جاده مخصوص» داشت و حتی می‌خواست «ایران» را به پایگاه صادراتی خود در منطقه تبدیل کند، اما اتفاقات رخ داده در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد فعالیت‌ها و حضور این شرکت فرانسوی در کشور در مسیر افول قرار گرفته است.

به گفته کارشناسان، اصلی‌ترین چالش رنو در ایران، به قیمت قطعات ارسالی این شرکت(قطعاتی که برای تولید مگان و تندر۹۰ به ایران خودرو و پارس خودرو فرستاده می‌شود)، مربوط است، چه آنکه قیمت‌ها به حدی بالا رفته اند که تولید محصولات رنو دیگر برای خودروسازان داخلی صرفه اقتصادی ندارد. از همین رو با وجود تامین قطعات مگان از سوی رنو، پارس خودرویی‌ها مونتاژ این محصول را متوقف کردند؛ زیرا مگان به حدی گران از آب در می‌آمد که دیگر خیلی‌ها حاضر به خرید آن نبودند.

این ماجرا حالا ظاهرا برای تندر - ۹۰ نیز تکرار شده و در حالی که رنو قطعات این خودرو را با قیمت‌های جدید در اختیار خودروسازان کشور می‌گذارد، آنها(خودروسازان) به اجبار شورای رقابت(مرجع قیمت‌گذاری خودرو) مجبورند تندر - ۹۰ را مطابق قیمت‌های قدیم به فروش برسانند.

با این اوضاع چون تولید محصولات رنو در ایران صرفه نداشته و حتی با حاشیه زیان همراه شده است، به‌نظر می‌رسد خودروسازان کشور نیز چندان میلی به ادامه کار با رنو(البته با شرایط فعلی) ندارند.

بهعبارت بهتر، کمرنگ شدن حضور رنو در ایران، بیشتر از ناحیه خودروسازان داخلی بوده، وگرنه این شرکت فرانسوی بارها از تمایل جدی خود برای ماندن در جاده مخصوص صحبت به میان آورده است.